Понад 200 учасників з усіх куточків України та з Австрії, Швейцарії, Швеції, Австралії, Ізраїлю, Великої Британії, США взяли участь у міжнародній науково-практичній конференції «Актуальні питання радіаційної онкології в Україні». Онлайн та офлайн медики ділились досвідом, дискутували, вивчали нові тенденції та обговорювали проблемні питання. Одне з ключових – лікування онкологічних хворих в умовах бойових дій та стресових ситуацій.
«Катастрофічні наслідки війни погіршили умови роботи медичних установ, в тому числі і радіологічних центрів. На початку війни променеві апарати не працювали, відбувалась вимушена евакуація населення країни. Збільшилась кількість занедбаних випадків. Якщо раніше пацієнти не звертались по допомогу через пандемію ковіду, то тепер – через бойові дії. Зруйновані лікарні в Чернігові, Сумах , Маріуполі… Через міграцію населення в таких областях як Запорізька, Харківська, Херсонська та Миколаївська зменшилась навантаженість у променевих відділеннях від 20 до 50 відсотків, а в Закарпатській, Вінницькій, Полтавській, Львівській, Івано-Франківській та Кіровоградській навпаки зросла на 25-50 %» – розповідає Валентина Іванкова, керівник науково-дослідного відділення радіаційної онкології Національного інституту раку МОЗ України, доктор медичних наук, професор.
Про сучасне обладнання, яке сьогодні допомагає онкологам боротися з раком, розповідає Віктор Старенький, завідувач відділення радіаційної онкології ДУ «Інститут медичної радіології та онкології ім. С. П. Григор’єва» НАМН України. Це перший в Україні медичний заклад який був обладнаний лінійним прискорювачем.
«Зараз в нашій країні вперше за останнє десятиліття кількість сучасних лінійних прискорювачів (39 шт.) перевищує кількість застарілих гама -апаратів кобальт (35 шт), які працювали ще з радянських часів. Нові апарати дозволяють знищувати ракові клітини, не здійснюючи негативного впливу і не руйнуючи тканини, які розташовані поруч. Променева терапія здатна вбити ракові клітини, зменшуючи або знищуючи пухлину. При цьому критично важливо, щоб у процесі лікування не постраждали здорові тканини, які оточують уражений орган. Таку математично складну задачу можна вирішити тільки за допомогою високих технологій при використанні новітньої апаратури».
Понад 1100 курсів променевої терапії вже проведено на двох надсучасних лінійних прискорювачах, які віднедавна працюють в Закарпатському протипухлинному центрі. «Швидкість, безпека процедури та комфорт для пацієнта, – так розповідає про роботу нового обладнання Ярина ФЕДУРЦЯ – заввідділення променевої терапії. Наш медичний заклад єдиний в області надає послуги з проведення променевої терапії онкологічним пацієнтам в складі комплексного лікування і єдиний в Україні, який повністю відмовився від кобальтових апаратів. Щодня ми обслуговуємо від 100 до 130 хворих серед яких не тільки закарпатці, але й пацієнти з інших областей в т.ч. і вимушені переселенці. Процедури з лікування є безкоштовними, при наявності електронного направлення».

Довідково
Організатором щорічної наукової конференції виступила Громадська організація «Українське товариство радіаційних онкологів» (ГО «УТРО»). Цей захід проводиться вже 23-й рік поспіль і збирає найавторитетніших фахівців радіології.