Вийшов другий том документальної історії Закарпатської обласної лікарні

Опубліковано:

Щойно вийшов з друку другий том ґрунтовного авторського дослідження у двох книгах.

ТУРАК Й. А., ЯЦИНА Ю. Ю. ДОКУМЕНТАЛЬНА ІСТОРІЯ ЛІКАРНІ ІМЕНІ АНДРІЯ НОВАКА В УЖГОРОДІ (З НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО НАШИХ ДНІВ). – У трьох томах.

Том 2. ЛІКАРНЯ В СИСТЕМІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я НА ТЛІ ГЕОПОЛІТИЧНИХ КОЛІЗІЙ ХХ СТОЛІТТЯ (1918–1944).

Книга перша. Події та люди.

Перебуваючи у вирі найважливіших подій на європейському конти­ненті, наш край по завершенні Першої світової війни став об’єктом при­скіпливого інтересу «творців геополітики». За порівняно короткий, зате вельми насичений подіями період історії тут змінилося декілька політич­них режимів, включаючи державну належність Закарпаття. Тож нові епі­зоди діяльності лікарні імені Андрія Новака у черговому томі авторського дослідження подаються в непростих реаліях двох міжвоєнних десятиліть, передóдня і перших років Другої світової війни…

Ситуація в краї була тісно пов’язана з локальними політичними та геополітичними подіями (розчле­нування Чехословаччини за Мюнхенськими угодами), які наприкінці 30-х рр. зі входженням краю до Угор­ського королівства (за рішенням І Віденського арбітражу) вилилися в дискредитацію на національному та релігійному ґрунті аж до переслідування шляхом ухвалення антисемітських законів та депортації єврей­ського населення.

Книга друга. Персоналії.

У книзі другій подано докладні особові відомості про працівників Публічної лікарні міста Ужгорода. Така інформація, по мірі можливості, включає персональні дані, роки й обставини здобуття загальної і фахової освіти, роботу згідно з послужним списком, дані про батьків, родину тощо.

У ході дослідження авторам вдалося прослідкувати подальшу долю багатьох осіб, причетних до діяльності лікарні в означені роки, втім не для всіх вона склалася благополучно…

Книга друга охоплює широкий спектр відомостей про працівників системи охорони здоров’я – від рядових до керівних. В окремих розділах читач зустрінеться з директорами лікарні, провідними фахівцями та рядовими лікарями, медичними сестрами і доглядальниками, санітарами та санітарками, адміністративними, технічними і господарськими працівниками. Як і в томі першому окрема частина містить інформацію про Державну акушерську школу, котра у різні роки була структурним підрозділом лікарні.

Певну увагу приділено історії становлення і розвитку, кадрам основних стаціонарних лікувальних закладів краю.

Книги проілюстровані 550-ма факсиміле документів і фотодокументів, 102 таблицями.

Викладене в них може прислужитися як колегам-медикам, так і зацікавленій читацькій публіці В залежності від своїх смаків та уподобань багато хто з читачів може знайти тут чимало корисної інформації – від загальноісторичної, мовно-етнографічної, краєзнавчої аж до конкретної клінічної, медико-статистичної, а також – чи не найголовніше – відомості про тих осіб, які своєю працею в стінах нашого закладу та поза ними сприяли розвитку ме­дицини у нашому краї, зробили вагомий особистий внесок у суспільну справу на благо своїх співвітчизників.

Йосип Турак

Про Захід