Волове око, машинкове, ведмежі лапки: суха випічка закарпаток до свят

Опубліковано:

На Закарпатті свята особливі тим, що відзначають їх не день чи два, а подекуди й місяць. Починаючи з Мікулаша і аж до Водохреща, жодне свято не обходиться без смачної випічки для малечі.

Як і раніше, сьогодні господині особливу увагу приділяють сухій випічці, яка не втрачає своїх смакових особливостей тижнями. Рецептів у записниках закарпаток залишилося чимало, більшість з них передають від покоління до покоління. Сьогодні ми розпитали, що смачного з сухої випічки готують господині. 

«Ведмежі лапки» – горіхова насолода

Дуже важливими для приготування цього десерту є металеві формочки, у які викладають тісто для запікання. Як правило, їх розмір 7-8 см і вони бувають найрізноманітнішого дизайну: шишечки, ромбики, фігурні зірочки. Рецептом страви з нами поділилася Альбіна Шах.

«На одну порцію «лапок» нам знадобиться 350 г борошна, 300 г маргарину, 200 г цукру, 150 г горіхів мелених, 1 яйце, 2 ст.л. какао, трішки саліки (розпушувача). Усе потрібно добре вимішати (я це роблю рукою). Наповнити формочки і випікати до легкого рум’янцю. У нас це займає 15 хв при розігрітій до 200 градусів духовці», – поділилася Альбіна.

«Волове око» для чоловіка та діток

Його любить готувати Наталія Маркович. Два фігурних шматочки тіста змащують повидлом, а готовий виріб щедро притрушують цукровою пудрою.

«Про печиво «Волове око» мій чоловік розповідав, як вони частенько пекли його у бабусі в селі. Рецепт я взяла з інтернету, але, гадаю, він не особливо відрізняється від оригінального, бо в основі – класичне пісочне печиво. Начинки використовувала дві: яблучно-айвове варення і половинки слив зі сливового варення. Для тіста ми взяли 200 г масла, 300 г борошна, 100 г цукру, 2 яйця, пакетик ванільного цукру, 2 чайні ложки розпушувача або сода плюс оцет.

Спочатку потрібно розтерти цукор з маслом, тоді додати яйця, розмішати, а згодом муку з розпушувачем. Сформувати тісто, розкачати товщиною 2-3 мм, вирізати формочки. У половині формочок вирізати круглу серединку. Начинка – джем або густе варення», ­– поділилася Наталія.

«Машинкове» печиво через м’ясорубку

Рецепт відомий з давніх часів, готували смаколик дуже часто, адже для нього потрібно було мінімум продуктів, які можна було знайти чи не у кожному господарстві. Важче було знайти насадки на ручну м’ясорубку, однак вони точно були в когось із сусідів чи друзів. Ірина Дердяй зберегла автентичний рецепт «машинкового» або «молотого».

«Нам потрібно 600 г борошна, 200 г цукру, 200 г жиру, два яйця, трохи соди, тісто слід домісити кефіром або сметаною. Самі печива роблять, прокручуючи масу через машинку, використовуючи при цьому насадку з отвором металевих прямокутників, з отворами різних візерунків», – розповіла Ірина. Випікали таке печиво у розігрітій до 180 градусів духовці близько 15 хвилин. 

33 горішки для Попелюшки

Хто ж їх не любить, ті смачнезні горішки з начинкою зі згущика чи цукрового масла? Ця випічка колись була настільки популярна, що окрім металевих формочок для тепші, можна було купити як газову, так і електричну «горішницю». Рецептом тіста з нами поділилася Мирослава Ганчин.

«Для тіста нам потрібно 1 яйце, 200 г цукру, 200 г масла чи маргарину, 250 г молотих горіхів, 2 ч.л. какао, 4 ст.л. сметани, 1 упаковка порошку для печива, борошна скільки візьме, орієнтовно 600 г. Для крему збиваємо 250 г масла, 200 г цукрової пудри,1 пакетик ванільного цукру. З однієї порції виходить 100-120 половинок», –  розповіла Мирослава.

Також багато господинь радять разом з кремом вкладати у середину четвертинку грецького горішка.

Ну  і куди ж без кіфликів?

Їх забагато точно не буває, а начинка може бути найрізноманітнішою. Аутентичний рецепт з маминого дуже старого записника береже Надія Петрунь.

«Для тіста потрібно 1 упаковку маргарину, 1 склянку сметани, одну літрову банку борошна, 4 жовтки. Все це треба замісити, якомога тонше розкачати і змастити розтопленим маргарином. Далі лист тіста треба скрутити у рулет і відкласти в холодильник на годину. Для начинки за старим рецептом потрібні чотири білки, молоті горіхи, 200 г цукру. Після охолодження рулет потрібно нарізати на «копійочки», тобто на кружечки, кожен розкачати і формувати з цих кружечків кіфлики з будь-якою начинкою (у мене горіхи і мак). Рецепт трохи забирає часу, але результат того вартий. Вони виходять листковими і хрусткими», – розповіла Надія.

Пряникові ялинки, зірочки та чоловічки

Сьогодні кількість доступних форм та найрізноманітніших спецій просто вражає. Тому ми з донею щороку робимо традиційних пряникових чоловічків, які неабияк смакують з теплим молоком. Зберігається таке печиво тижнями, також його можна розмальовувати і вішати на ялинку.

Для тіста нам потрібно: 200 г масла, 800 г борошна, 200 г меду, 100 г цукру, 2 яйця, трохи теплої води, пакетик порошку для випічки, прянощі (імбир, кориця, порошок гвоздики або готова суміш для пряної випічки).

Для початку ми топимо масло зі 100 мл води, додаємо мед, яйця, цукор, все вимішуємо. Після додаємо борошно і прянощі. Спецій нам знадобиться близько однієї чайної ложки. Замішуємо тісто і відкладаємо у холодильник на кілька годин, або навіть на цілу ніч. У холодильнику тісто затвердіє, однак у теплих долонях знову ставатиме еластичним. Розкатуємо шар тіста товщиною 3-4 мм. Вирізаємо формочками печива, запікаємо 15 хв у розігрітій до 180 градусів духовці. Готові вироби можна розмалювати або присипати цукровою пудрою.

Сподіваємося, ця добірка вас неабияк потішила і бодай на мить повернула у дитинство. Готуйте самі, з рідними та друзями. Нехай у Новому році на вас чекає тільки найкраще!

Готувала Вікторія Жуйко, спеціально для «Про Заходу»

Про Захід