Повідомлення про можливість безкоштовно вакцинуватися від коронавірусу на кількох пунктах пропусків з Угорщиною вже тиждень дуже активно розповсюджуються соцмережами. Але запитань у користувачів досі багато: хто має право на безкоштовну вакцину, які документи для цього потрібні, як перетнути кордон, яку вакцину використовують?
«Про Захід» спробував зібрати для своїх читачів повну інформацію, а також додатково дізнався, чи потрапляє інформація про вакцинацію в Угорщині до української електронної системи охорони здоров’я «eHealth», тобто чи знатиме ваш сімейний лікар про те, що ви вакциновані.
Почнемо з останнього. Дані про кількість вакцинованих в Угорщині українців поки недоступні для української системи охорони здоров’я. Як повідомив директор департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА Анатолій Пшеничний, українські чиновники і лікарі не мають жодної інформації про те, скільки наших громадян вакцинувалися за кордоном. «Загалом такі кампанії з вакцинації – це дуже добре, зрештою, ціль у нас одна – щепити якомога більше людей для формування колективного імунітету. У Польщі на кордоні теж українців вакцинують, в Італії теж, нічого екстраординарного в цьому немає. От лише нам треба домовитися з цими країнами про можливість передавати інформацію, аби ми також її мали. Закарпатська ОДА вже звернулася до угорського уряду з проханням передати нам дані українців, які вакцинувалися в угорських пунктах вакцинації на кордоні, аби ми внесли її в нашу систему даних. Поки ж ми не маємо механізму, аби це зробити. Навіть якщо щеплений в Угорщині українець принесе своєму сімейному лікарю довідку, той не зможе внести дані про цю вакцинацію до його електронної медичної картки та загальної системи «eHealth»», – зауважив Анатолій Пшеничний.
Поки відсутність такої можливості ніяк не впливає на вакцинованих за кордоном українців, а чи може це стати перешкодою для подорожей чи інших справ у майбутньому – буде видно, коли Україна нарешті почне видавати електронні «ковідні паспорти» європейського зразка. А поки їхня видача знову затягується (попередньо йшлося, що отримати їх можна буде вже з 1 липня), вакциновані в Угорщині закарпатці зможуть подорожувати Європою через Угорщину з ковідними паспортами (картками). Щоправда, видадуть їм ці картки у консульствах (в Ужгороді або Берегові на вибір) лише приблизно через 14 днів після проведеного щеплення.
Отже, за офіційною інформацією порталу koronavirus.gov.hu, Угорщина з 2 липня 2021 року надає можливість щепитися від коронавірусу мешканцям прикордонних територій незалежно від національності та громадянства. Це стосується не лише України – тимчасові пункти вакцинації розгорнули також в Румунії, Сербії, Хорватії, Словенії, Австрії та Словаччини. Щодо кордону з Україною, то там діють три пункти вакцинації – на залізничному пункті пропуску «Чоп – Загонь», на пункті пропуску «Косино – Барабаш» (він зручний тим, що є також пішохідним, тож мешканці навколишніх міст і сіл можуть пройти на щеплення, не витрачаючись на транспорт) та на пункті пропуску «Дзвінкове – Лоня» на Берегівщині.
Для того, аби отримати щеплення, закарпатець повинен приїхати в один із перерахованих пунктів із закордонним паспортом (для перетину кордону) та внутрішнім паспортом або іншим документом, який може підтвердити, що він дійсно проживає на території Закарпаття. ПЛР-тест для перетину кордону пред’являти не потрібно, але людина мусить попередити угорських прикордонників, що їде на вакцинацію. Одразу ж на території пунктів пропусків можна побачити мобільні пункти вакцинації – спеціальні медичні автобуси Збройних сил Угорщини. Також окремо облаштували місця для заповнення паперів та місця, де вакциновані особи перебувають під наглядом медиків після проведеного щеплення. Згоди на вакцинацію та інші документи потрібно заповнювати угорською мовою. Якщо ж особа нею не володіє, їй нададуть перекладача (перекладачами працюють українці зі знанням угорської мови).
Одна з перекладачок на залізничному пункті пропуску «Чоп-Загонь» (свого імені вона попросила не називати) розповіла «Про Заходу», що по мірі того, як розповсюджується інформація про можливість вакцинуватися і отримати після цього картку-сертифікат європейського зразка, бажаючих щепитись з’являється все більше. До прикладу, у неділю, 11 липня, в загонському пункті щепили 150 закарпатців, а в понеділок, 12 липня – 218. «У Загоні бригади вакцинують у двох місцях: в автобусі та у приміщенні вокзалу. Цікаво, що бригади чисельніші, ніж у нас, в Україні: одна людина оглядає, друга готує вакцину, третя коле, четверта наглядає після того. Фотографувати в автобусах та під час щеплень не дозволяють, тому ніхто не фотографується, як у нас. Обрати вакцину людина теж не може, колють лише однією – «Janssen» від «Johnson & Johnson». Те, що вас можуть вколоти «Спутніком» (як це пишуть у соцмережах) – неправда. «Janssen» не треба колоти повторно, для вироблення імунітету достатньо однієї дози. Загалом ця вакцина вважається безпечною, але і вона може спричинити небажану реакцію. Наприклад, у понеділок у Загоні двом людям після щеплення надавали допомогу: один молодий чоловік сильно перенервував, а в літньої жінки був гіпертонічний криз. Спека теж додає ризиків, тому щеплену людину просять півгодини посидіти і тим часом заповнити документи на отримання ковідної картки», – розповіла перекладачка.
Варто пам’ятати, що людина, котра виїхала до Угорщини на щеплення, не може залишатися там більше 24-х годин. Отримане щеплення, а з ним і відповідний сертифікат на папері не дає громадянину України право одразу ж перетинати кордон і виїжджати до країн ЄС. Це можна буде зробити лише після 14 днів після щеплення, тоді, коли ви отримаєте в консульській установі спеціальну картку.
Наразі ця вакцинальна кампанія в прикордонних угорських населених пунктах триває повним ходом. У багатьох – приїхати на безкоштовне щеплення закликають навіть із рекламних банерів. Очікується, що протягом липня можливістю щепитися вакциною «Johnson & Johnson» скористаються всі охочі закарпатці, тож до 1 серпня пункти вакцинації на кордоні мають закрити.
Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»