В Ужгороді відновили меморіал Володимиру Гошовському (Фото)

Опубліковано:

Про це йдеться на сторінці Ужгородського музичного коледжу ім. Д.Є. Задора у мережі «Фейсбук»:

В Ужгороді відбулося урочисте відновлення
культурного артифакту – меморіальної дошки
та вшанування пам’яті видатного українського дослідника народної музики
Володимира Леонідовича Гошовського

21 – 22 жовтня 2022 року з ініціативи комунального закладу «Ужгородський музичний фахового коледжу імені Д.Є.Задора» Закарпатської обласної ради за підтримки Департамента культури, національностей та релігій Закарпатської обласної воєнної адміністрації в онлайн форматі в Ужгороді відбудеться ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Володимир Гошовський і Закарпаття», присвячена 100-літньому ювілею від дня народження видатного українського дослідника народної музики.
Напередодні проведення конференції, 19 жовтня 2022 року, на пл. Театральній,15, де жив і творив митець з 14 січня 1946 року, відбулося переустановлення дошки, покладання квітів та вшанування пам’яті В.Л.Гошовського. На початку події у виконанні студентів Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д.Є.Задора Вікторією Панько та Юлією Мандзюк (керівник – заслужена артистка України Світлана Глеба) було виконано Закарпатську народну пісню «Горі селом іду». Таке відкриття є не випадковим, Володимир Леонідович Гошовський – це той вчений, який по зернині збирав і досліджував народну пісню та відкривав світові її безцінний скарб.
Слід зазначити, що нинішнє перевстановлення меморіальної дошки приурочили до гарної ювілейної дати: 100-річчя від дня народження видатного українського етномузиколога, ім’я якого відоме в різних куточках Європи. 25 жовтня 2007 року на історичній будівлі, де проживав видатний дослідник народної музики Володимир Леонідович Гошовський, було встановлено меморіальну дошку. Автором пам’ятної дошки став талановитий скульптор, член Національної спілки художників України, чотириразовий лауреат обласної премії імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі– Василь Михайлович Роман. На жаль, після повномасштабного російського вторгнення невідомими «диверсантами» меморіальну дошку було пошкоджено, за кошти близької родини Гошовського відновлено і нині її перевстановлено. Сьогоднішня подія – це важливий привід привернути увагу краян до постаті видатного дослідника народної музики. Вона безпосереднім чином пов’язана з ІІІ Міжнародною науково-практичною конференцією «Володимир Гошовський і Закарпаття», на якій слугуватиме документальним підтвердженням відновлення меморіальної дошки, проявом поваги до світлої пам’яті видатного українського етномузиколога та прагненням гідного відзначення ювілею Володимира Гошовського у місті його дитинства. Для нього Закарпаття стало чудовим стартом у дослідженні народних пісень і «науковою базою усіх його подальших досліджень».
Володимир Леонідович Гошовський входить до переліку визначних ужгородців. Його ім’ям названа одна із центральних вулиць нашого міста: вулиця Боженка ще 6 років тому змінена на вулицю Володимира Гошовського і приємно, що завдяки підтримці рідних і меморіальна дошка знову стане історичною окрасою нашого прадавнього міста над Ужем.
Під час урочистостей, покладання квітів до меморіальної дошки було надано студентам спеціалізації «Теорія музики» Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д.Є.Задора – Вікторії Панько (студентці четвертого курсу), яка минулого року достойно представляла народно-музичну культуру Закарпаття у Львові на Всеукраїнській конференції молодих дослідників народної музики з темою про закарпатські сколомийки, та Миколі Антонову – який будучи студентом другого курсу вже має успішний досвід участі у науково-практичних конференціях.
Подія відбулося за участі студентів та викладачів музичного коледжу. Ведучою зустрічі була викладач-методист Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д.Є.Здора, науковець, фольклорист, кандидат мистецтвознавства Віра Мадяр-Новак. У своєму виступі п. Віра з великою шаною говорила про Володимира Гошовського, як про одного із фундаторів нинішнього Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора. Серед важливих слів про життєву долю та відомості безцінних праць видатного вченого-фольклориста краю В.Л.Гошовського, Віра Василівна також передала вітання від імені доньки – Людмили Володимирівни Козак (Гошовської) та сім’ї науковця.
Для нас велика честь сьогодні бути учасниками такої визначної події. Ми висловлюємо щиру подяку всім хто долучився до організації та проведення зустрічі та бажаємо плідної праці науковцям, дослідникам під час конференції, яка проходитиме у онлайн форматі 21-22 жовтня 2022 року. Жаль, що цього річ, зважаючи на складні умови, конференція відбудеться за таких умов. Але це не зашкодить обміну результатами новітніх досліджень та плідному спілкуванню сучасних дослідників народної музики, які гідно підносять Україну на світовому рівні. Науковий форум «Володимир Гошовський і Закарпаття» до сторіччя видатного українського етномузиколога стане яскравою подією краю, України і, навіть, Європи. Ще за життя В.Л.Гошовський любив відзначати свої дні народження на конференціях. Адже такий науковий форум збирає людей, що цілком присвячують себе вивченню народної музики, і в певному сенсі є однодумцями та продовжувачами ідей Володимира Леонідовича Гошовського.

Голова циклової комісії «Теорія музики»,
викладач-методист Наталія Стинич

Про Захід