В ужгородському скансені відкрилась Міжнародна виставка «Натхненні лялькою», що вже п’ятий рік поспіль проводиться в музеї з нагоди Дня Незалежності України.
Виставка є яскравим прикладом того, що Україна незламна, нескорена, незалежна. Вона об’єднала майстринь з більшості регіонів України та зарубіжжя. За п’ять років даний музейний виставковий проєкт з регіонального досяг міжнародного рівня. Він став частиною міжнародного проєкту «Ляльки в костюмах країн Європи», засновницями якого є Ніна Хаген з Норвегії та Тетяна Золочевська з Німеччини.
На цьогорічній виставці свої роботи презентують майстрині як із далекого, та і ближнього зарубіжжя : Яна Ісаєнко (Англія), Олена Лузяніна (Португалія), Ніна Хаген (Норвегія), Сільвія Ілар (Угорщина). Всього на виставці представлено понад 150 ляльок авторства 47 майстринь. Локальне розмаїття та регіональну специфіку народної ляльки можна спостерігати на прикладі робіт майстринь із Львівської, Чернівецької, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Рівненської, Житомирської, Київської, Черкаської, Полтавської, Дніпровської, Кропивницької, Харківської, Луганської, Донецької та Запорізької областей. Традиційно на виставці експонуються й роботи майстринь із Закарпаття – Ужгорода, Перечина, Мукачева, Берегова, Іршави, Виноградова.
Відкрив виставку Василь Коцан, доктор історичних наук, директор Закарпатського музею народної архітектури та побуту. Про роботу з виготовлення ляльок розповідали Людмила Губаль, голова Закарпатського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Олена Селезньова (Харків), Сільвія Ілар (Угорщина). Важливе значення ляльки як оберегу підкреслили й місцеві майстрині – Марія Купарь та Ольга Карабиньош з Ужгорода та Тетяна Кречко з Перечина. Під час відкриття виставки виступив Народний вокальний ансамбль «Ужанка» (керівник – Василина Вовканич).
Ляльки – справжній витвір мистецтва, кожна деталь якого дихає красою та теплом. Лялька – це оберіг. Сподіваємось, що гості нашого міста, кожен відвідувач музею зможуть надихнутись народним мистецтвом, поринути в локальне розмаїття народної ляльки регіонів України. А самі ляльки будуть нашим оберегом, оберегом для воїнів та всього українського народу.
Виставка триватиме до 20 вересня.
Ужгородський скансен