«УДАР Віталія Кличка» пропонує з 2,7 млрд доларів МВФ підтримати підприємців, які найбільше постраждали від карантину

Опубліковано:

«Для забезпечення зростання економіки потрібно підтримати розвиток малого і середнього бізнесу через надання доступу до дешевих кредитних ресурсів. Це реально забезпечити через цільову програму рефінансування державних банків», – вважають в партії «УДАР Віталія Кличка».  

Особливої уваги потребують підприємці, які найбільше постраждали від карантину.  Ці заходи дозволять суттєво покращити добробут українців не лише сьогодні, але й завтра і післязавтра. Адже ефективна влада має бути далекоглядною і планувати розвиток держави не на місяць, а на десятиліття вперед.

 Виділення 650 млрд дол. «для допомоги відновленню світової економіки внаслідок пандемії» МВФ анонсував ще у березні цього року. Те, що Україна отримає від цієї суми 2,7 млрд дол. на початку квітня уточнив голова Національного банку Кирило Шевченко.

Оскільки в Україну кошти прийдуть на безповоротній основі, потрібно не допустити, щоб вони були втемну «розпиляні» чиновниками, а навпаки – забезпечити найбільш ефективне їх інвестування в реальний сектор економіки – наголошують ударівці.

«УДАР Віталія Кличка» закликає владу вчинити мудро і далекоглядно та не піддаватися спокусі використати такий значний фінансовий ресурс для підвищення свого рейтингу без огляду на довгострокові інтереси держави.

Одним з можливих напрямів спрямування коштів є завершення реформ. У першу чергу, тих, що перебувають на етапі реалізації – земельної та децентралізації. Повноцінний ринок землі та завершення адміністративно-територіальної реформи потребують не лише політичної волі, але й значних фінансових ресурсів.  Крім того, влада має інвестувати кошти у зменшення залежності України від російського газу через скорочення його споживання, активний перехід на «зелені» джерела енергії та подальшу інтеграцію з європейськими енергосистемами.

Ще одним можливим напрямом інвестицій є покращення якості життя українців, зокрема тривалості життя, через зміни у  довкіллі, впровадження жорсткіших екологічних стандартів на промислових об’єктах, що забруднюють довкілля, модернізації виробництва та реалізації інших заходів, що відповідають європейському Green Deal. Для модернізації шкідливих виробництв, бізнес потребує значних інвестицій та підтримки від держави у вигляді податкових пільг.

Окрім усіх очевидних переваг, ця подія несе в собі кілька суттєвих ризиків.

  • По-перше, отримавши величезну суму, яку не потрібно повертати, влада має величезну спокусу її «проїсти» або непрозоро закатати у бетон – без проведення необхідних тендерних процедур. Національний банк запропонував уряду не витрачати усі кошти на фінансування дефіциту бюджету чи виплату боргів, а залишити хоча б частину цієї суми у міжнародних резервах.  

Однак уряд може не дотриматися цих рекомендацій, оскільки державний бюджет перебуває далеко не у найкращому стані. Дефіцит бюджету вже сягнув 50 млрд грн, Мінфін продав на 25% менше держоблігацій, ніж планував, і для фінансування поточних видатків потребує понад 70 млрд грн. На єдиному казначейському рахунку на 1 серпня залишок коштів знизився до мінімуму за останні 2 роки – до 9,88 млрд грн. На вересень припадає пік виплат за борговими зобов’язаннями: уряд має виплатити майже 105 млрд грн (з них за зовнішніми боргами – понад 80 млрд грн).

  • По-друге, суттєвий ризик від отримання 2,7 млрд дол. для України полягає у тому, що у влади може зникнути мотивація у подальшому проведенні реформ для отримання коштів у межах кредитної програми stand-by.  Більше того, влада може використати цей крок МВФ у своїх політичних цілях – з популістською метою. Про те, що Україна далека від виконання вимог МВФ, свідчить той факт, що уряд вже понад рік не може отримати наступний транш за вже ухваленою програмою від 9 червня 2020 року на майже 5 млрд. доларів, спрямовану на допомогу у подоланні наслідків пандемії COVID-19. Тож, отримавши гроші «безоплатно та безумовно», влада може взагалі «забути» про будь-які реформи до наступного року. А це  віддалить Україну від вступу до НАТО і ЄС ще на один рік.

Виділення коштів МВФ нашій країні напередодні святкування 30-річчя незалежності, безумовно, позитивний сигнал, проте це не особиста заслуга президента Зеленського.

Про Захід