У Закарпатській обласній клінічній лікарні імені Андрія Новака продовжують проводити безоплатні операції з ендопротезування колінного суглоба за державною програмою всім мешканцям Закарпатської області, військовим та переселенцям. Медзаклад забезпечений безкоштовними імплантами цементного типу фіксації для проведення первинного ендопротезування і протягом 2022-2023 років виконано понад 110 таких операцій різного ступеня складності.
Як проходять ці оперативні втручання розповідає завідувач відділення ортопедії та травматології Закарпатської обласної клінічної лікарні Іван Дорогій.
Іване Івановичу, розкажіть детальніше про ендопротезування колінного суглобу. Хто потребує цієї операції?
Ендопротезування колінного суглоба — це хірургічне втручання, при якому проводиться заміна ураженого колінного суглобу на штучний імплант, так званий ендопротез.
Зазвичай, суглоби замінюють людям у старшому віці, які відчувають сильний біль і практично не можуть ходити. Показання можуть бути різні: остеоартроз колінного суглобу ІІІ-IV стадії (так званий Гонартроз), хвороба Альбека –асептичний некроз внутрішнього виростка стегнової кістки, ураження колінного суглоба при ревматоїдному артриті, системному червоному вовчаку, псоріазі, хворобі Бехтерєва, порушення розвитку (тобто дисплазія) колінного суглоба при невірно зрощених переломах суглобових поверхонь в колінному суглобі, анкілоз або важка вада, контрактура колінного суглоба, при новоутвореннях (пухлинах) в ділянці колінного суглоба.
Які симптоми вказують на ці порушення у колінному суглобі?
Це може бути локалізована біль в ділянці колінного суглоба (або обох – при двобічному ураженні), яка може посилюватися при рухах у суглобі, ходьбі та фізичних навантаженнях. Також це деформація колінного суглоба (або обох колін), часто розвиток так званої варусної деформації (або О-подібної), рідше – вальгусної (або Х-подібної), обмеження рухів в ураженому суглобі, контрактура, кульгавість тощо.
Скільки триває операція з ендопротезування колінного суглоба?
Тривалість оперативного втручання залежить від складності випадку і в середньому складає 1,5-2 години.

Скільки триває реабілітація?
Реабілітація триває в середньому 8-10 тижнів, в залежності від складності випадку і загального стану пацієнта.
Згадайте останній випадок з практики. Кому ви проводили операцію з едопротезування колінного суглоба?
Нещодавно ми проводили оперативне втручання 60-річній жінці з діагнозом двобічний гонартроз ІV ступеня з варусною деформацією обох колінних суглобів з стійким больовим синдромом та згинально-розгинальною контрактурою важкого ступеня.
У червні цього року пацієнтці було проведено ендопротезування правого колінного суглобу, а в серпні – виконано операцію на лівому колінному суглобі. Оперативні втручання пройшли успішно, після шести тижнів реабілітації пацієнтка може самостійно ходити без будь-яких ускладнень.

Закарпатська обласна лікарня