У Львові видали збірку есеїв про українську культуру

Опубліковано:

Інститут стратегії культури (ІСК) у Львові презентував книгу есеїв під назвою UKRAINE! UNMUTED. Авторами і авторками, чиї тексти увійшли до збірки, стали непересічні люди культури України — мистецтвознавці, літератори, дослідники, філософи. Книга покликана відкрити іноземній аудиторії українську культуру, а особливо звертається до її самобутності та антиколоніального дискурсу.

У листопаді-грудні 2022 року Інститут стратегії культури провів у Литві 5 триєнале сучасного українського мистецтва «Український Зріз» із темою UKRAINE! UNMUTED. Це виставковий проєкт, що відбувається раз у три роки і має на меті презентувати сучасне мистецтво України передовсім за кордоном. У 2022 році триєнале відбулося у Каунасі (Литва) і, окрім мистецької виставки, передбачало також серію публічних дискусій та видання збірки есеїв.

Упорядниця та редакторка книги — видавчиня, авторка і перекладачка Оксана Форостина.

«Якщо представлення своєї національної культури можна порівняти із домашньою вечіркою, то багато українців сказали б «Ласкаво просимо! Ми щойно сюди в’їхали!». І це не тому, що будинок недавно збудований, ні. Радше він був реституйований. Багато українців не виросли зі своїм культурним надбанням, а відкрили його, будучи вже в дорослому віці. І навіть у тих, хто вихований на українській культурі, є чимало причин переглянути свою оптику, навчитися чогось нового.

Ця збірка про те ж: не для того, щоб навчати, а поділитися цікавою історією чи спогадом; для того, аби пояснити значення тієї чи іншої постаті, створити читачеві зручний простір та заохотити його дізнатися більше. Як і будь-яка справді хороша розмова, а особливо довгі розмови за столом, ця розмова веде до важливих питань: до питань життя, смерті та мистецтва», — ділиться кураторка.

До збірки увійшли тексти «Мапування “нації нізвідки”»  Миколи Рябчука, «Зустріч із собою» Віталія Портникова, «Неочікувана історія успіху української культури» Ярослави Стріхи, «Заметені снігом» Катерини Ботанової, «Український авангард і народне мистецтво» Діани Клочко, «Київські книжники підкорюють Московію» Тараса Лютого, «Кіно як apparatus антиколоніального дискурсу» Івана Козленка, «Під верхніми верствами» Юрка Прохаська, «Імперія виходить із моди» Зої Звиняцківської та «Мистецтво війни» Юрка Вовкогона. 

Книга вийшла у світ англійською та литовською мовами (адже проєкт був презентований у Литві в рамках програми «Каунас — Європейська столиця культури 2022»), та для української аудиторії есеї будуть презентовані онлайн рідною мовою. Публікації виходитимуть у світ двічі на тиждень на онлайн-ресурсах ІСК: блог ІСК, Facebook.

Також у планах Інституту видання паперової версії книги українською, переклад польською та іншими мовами.

Довідка

Інститут стратегії культури — міська інституція, створена у Львові в 2018 році для координації процесу реалізації та моніторингу Стратегії розвитку культури міста Львова 2025. Місія ІСК — посилювати роль культури в місті, створюючи політики та інструменти для втілення Стратегії розвитку культури Львова. ІСК займається проєктами в галузі досліджень, освіти, спадщини, культурної дипломатії та ін.

Львівська міська рада

Про Захід