Новини Західної України

У Львові під час реконструкції фонтану виявили мури давнього храму (Фото)

Фонтани Львова відновлюють. Так, минулого місяця розпочали ремонтні роботи з реконструкції фонтану на пл. Галицькій. На місці колишнього фонтану «Кульбаба» облаштують новий сухий фонтан, піднятий вгору, щоб можна було сидіти, а виявлені археологічні знахідки — мури давнього храму, ознакують в мощенні, та встановлять мініатюрний макет храму з інформацією про нього. Вартість робіт 4,5 млн грн.

«Протягом останніх півтора року велися проектні роботи щодо того, яким чином будуть проводитися роботи з облаштування площі і фонтану. Була проведена археологія і дослідження цієї території. Останні кілька тижнів тривають роботи.

Однак у соцмережах шириться інформація, що місце, де свого часу була церква і цвинтар довкола, забетонують.

Скажу, що бетонних робіт на цьому місці не планували проводити ще з самого початку. Тому перед брифінгом ми провели тут робочу нараду і проговорили, як відбуватимуться роботи, і яким чином буде найкраще законсервувати останки церкви.

Також було домовлено, що чаша фонтану буде на 2 м зміщена в іншу сторону.

Відповідно це в несе незначні корективи до проекту, але збереження історичної спадщини для нас є важливим. Будемо проводити всі роботи під наглядом. Дякую усім колегам, які допомагають їх проводити правильно”, – зауважив Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку.

За словами Лілії Онищенко, начальниці управління охорони історичного середовища ЛМР, 2 жовтня 2019 року відбулася розширена зустріч консультативної ради при управлінні охорони історичного середовища, щодо облаштування простору на пл. Галицька. На раді обговорювали, чи на площі має бути фонтан «Кульбаба», тобто мова про металеву конструкцію. Що має бути, якщо не «Кульбаба»? Який інший фонтан? І яким чином заекспонувати, що на цій території колись був храм?

«По всіх питання ми дійшли згоди — «Кульбабу» не ставимо, фонтан повинен бути, фундаменти храму не експонуємо в такому вигляді як є, а консервуємо і трасуємо по поверхні.

Ще одне рішення, яке прийняли — обов’язково встановити маленький макет храму, щоб можна було побачити як він виглядав. А також встановити інформаційні таблички на трасуванні, щоб можна було зрозуміти, що там відтворено.

На основі протоколу, що був підготовлений за результатами засідання ради, Галицька РА, як замовник робіт, доручила проектанту Олі Криворучко зробити зміни до проекту. Натомість зараз ведуться дискусії щодо того, де має бути розміщений фонтан”, – повідомила Лілія Онищенко, начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР.

«Фонтан, ще до всіх обговорень, планувався пішохідний. Після обговорень, бо було багато критики, що у Львові вже забагато пішохідних фонтанів, ми вернулися до старої ідеї, коли на площі був ніби обвідок навколо фонтану, на якому можна було сидіти. Цей момент є у австрійському фонтані, і у фонтані, збудованому у 80-х роках. І таким ми його запроектували.

Натомість виявлені мури храму будуть законсервовані – засипані піском і щебенем і протрасовані в мощені. Бетоном ніщо не заливається. Ця частина площі, в якій вилито бетонну конструкцію, знаходиться в частині, де немає ані поховань, ані мурів храму. Ця частина була дослідження археологами, і ми маємо карту трасувань від них”, – відзначила Оля Криворучко, архітектор-проектант.

Роботи з облаштування фонтану на пл. Галицькій виконує ПП «Патронат» на замовлення Галицької РА.

«У нас відбувся тендер на визначення виконавця робіт на пл. Галицька. З переможцем укладена угода, і зараз вони виконують роботи. Роботи планували закінчити до кінця осені. Але у зв’язку з тим, що проект постійно скориговають, тому очевидно, що і терміни робіт будуть коригуватися — якщо об’єми будуть зменшуватися, то терміни можуть скорочуватися, і навпаки», – розповів Андрій Зозуля, голова Галицької РА.

Нагадаємо, в червні 2019 року на замовлення Галицької районної адміністрації підрядна організація ПП «Патронат» розпочала роботи з облаштування нового сухого фонтану на місці фонтану «Кульбаба». Під час розкопок території під фонтаном виявлено «мури». Археологи та науковці спільно з’ясовували походження знахідки та мали напрацювати рішення щодо їх долі.

Довідка
У 1880 році на площі Галицькій, де зараз стоїть фонтан «Кульбаба», з’явилась криниця з фонтаном та скульптурою героїні однойменної балади поета Адама Міцкевича — Світезянки (німфа озера Світязь) авторства польського скульптора Тадеуша Блотніцького (1858−1928). Скульптура втрачена після Другої світової війни.

Орієнтовно після 1970 року було встановлено абстрактну композицію «Кульбаба» роботи львівського художника Олега Микити.

Львівська міськрада, фото: Олександр Мазуренко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

85 − 83 =