Здоров'я Культура Соціум

Сільський кураж-базар: як активна молодь змінює Кам’яницю (Фото)

У маленькій мальовничій Кам’яниці біля Ужгорода цього року спостерігається просто таки культурний бум. Активна молодь, надихнувшись міжнародним грантовим проектом, продовжує втілювати в життя плани з облаштування центру своєї діяльності – простору-хабу, де народжуватимуться і розроблятимуться нові ідеї з покращення життя в їхньому селі.

А почалося все з того, що громадська організація «Щасливі діти» ще у лютому започаткувала у Кам’яниці молодіжну культурно-освітню лабораторію «Вільний простір». Проєкт підтримала міжнародна програма «Culture Bridges», яка працює у сфері налагодження ефективних зв’язків між культурними інституціями в Україні і ЄС.

«Сulture Bridges» фінансується Європейським Союзом в межах впровадження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, здійснюється Британською Радою в Україні у партнерстві з EUNIC – Мережею національних інститутів культури Європейського Союзу. Серед пріоритетів програми якраз є стимулювання ширшої участі громадськості у культурних заходах, заохочення співпраці між державними структурами та громадськими організаціями, тож ГО «Щасливі діти», заручившись підтримкою Кам’яницької сільської ради, взялася організовувати платформу для неформального навчання, творчого розвитку та активної взаємодії сільської молоді.

«Вільний простір» передбачав ряд заходів для сільської молоді, котра проживає у Кам’яниці та Гуті, – розповідає менеджерка проєкту Людмила Сюзева. – Під час його реалізації ми проводили воркшопи, тренінги, навчали підлітків проєктному менеджменту, тобто спонукали їх створювати власні ініціативи і піднімати тим самим рівень культури у селі. До цього у нас був схожий проєкт в Ужгороді, і ми були дуже задоволені результатом. Тут теж є чим похвалитися. За підсумками роботи «Вільного простору» діти за підтримки своїх батьків та сільської ради організували у Кам’яниці велозаїзд із цікавим квестом.

Потім організували великодню майстерню, під час якої знайомилися з великодніми традиціями села та самотужки проводили різні майстер-класи. Після того, вже по завершенні проєкту, його учасники самостійно організували наметовий табір для молоді, куди запрошували підлітків не лише зі свого села, а і з навколишніх населених пунктів. Нашій громадській організації приємно, що діти продовжують нашу ініціативу, називаючись і далі «Вільним простором».

У неділю, 18 серпня, молодь Кам’яниці провела ще один цікавий захід – кураж-базар. У центрі села підлітки продавали різноманітні речі: іграшки, одяг, взуття, шкільне приладдя, хенд-мейд. Торгували також смаколиками, лимонадом і кавою. Частину виручених коштів діти планують витратити на облаштування омріяного хабу – центру дозвілля для сільської молоді. Сільська рада вже виділила для дітей окреме приміщення в центрі Кам’яниці, але воно ще потребує ремонту. Влада пообіцяла надати будівельні матеріали, а молодь з батьками мають засукати рукава і зробити у приміщенні ремонт.

Буде чудово, якщо діти самі докладуть зусиль для облаштування хабу – тоді вони будуть більше цінувати і берегти це приміщення, ГО «Щасливі діти» зі свого боку знайшли небайдужих представників бізнесу, котрі готові долучитися і допомогти в технічному оснащенні хабу. У цьому центрі молодь зможе зустрічатися, генерувати цікаві ідеї, обмінюватися думками, працювати і надалі розвивати не тільки культуру, а взагалі активний молодіжний рух у селі. Наразі ця спільна мета дуже об’єднала мешканців Кам’яниці, кожен – і представники влади, і батьки, і діти –розуміють, що роблять це для розвитку села. Так усі вони вчаться бути активними громадянами, – зазначила Людмила Сюзева

Минулотижневий кураж-базар, до слова, підлітки Кам’яниці хочуть зробити регулярним. Ідея дуже сподобалася як дітям, так і дорослим, тож незабаром мешканці села у вихідні матимуть нове місце для спілкування та спонтанних закупів. Так, черговий кураж-базар молодь проведе вже на День села, який Кам’яниця відзначатиме 31 серпня.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

91 − = 81