Різдвяний вінок: що це, для чого і як зробити власноруч (Фото)

Опубліковано:

Здається, різдвяні віночки на дверях увійшли в наше життя і свідомість з американських фільмів про Різдво. У 1990-х ми дивилися на святково прикрашений будинок Кевіна у фільмі «Сам удома» і мріяли колись так само прикрасити величезним віночком вхідні двері свого дому, ялинковою гірляндою – камінну полицю і перила сходів, ялинковою композицією – святковий стіл. Мода на новорічний декор у нас із кожним роком справді поширюється, а от різдвяний віночок на дверях приживається важче. Чому – дізнавався «Про Захід».

Почнемо з того, як взагалі з’явився різдвяний вінок. Сайт «Вікіпедія» та інші джерела, не сперечаючись, називають ім’я автора цього нововведення – Йоганн Гінріх Віхерн. Цей лютеранський пастор проживав у німецькому Гамбурзі і був відомий тим, що заснував притулок для покинутих дітей «Das Rauhe Haus». У цьому будинку пастор Віхерн намагався створити теплу родинну атмосферу. І саме там перед Різдвом 1839 року він вперше створив адвентський вінок зі свічками – все для того, щоб показати вихованцям притулку, скільки часу ще лишилося до Різдва. Віночок Віхерна виглядав так: коло з ялинкових гілочок, 4 великі свічки, що символізували чотири неділі Адвента, та по 6 маленьких свічечок між ними – кількість днів. Кожного дня на цій композиції запалювали ще одну свічку: в будні та в суботу – маленьку, у неділю – велику. Таким чином діти наочно бачили, як щодня наближається їхнє улюблене свято.

Різдвяний вінок Віхерна

Йоганн Гінріх Віхерн був активною і відомою у свій час людиною, тож про це цікаве нововведення швидко дізналося чимало його парафіян і послідовників. Згодом із Гамбурга ідея адвентського віночка розповсюдилася по всій Європі, на початку 1920-х стала популярною і у вірників католицької церкви, десь тоді ж примандрувала до США. Більшість дослідників вважають, що саме адвентський вінок був натхненником ідеї створення різдвяного вінка, який почали кріпити на вхідні двері будинків. Мовляв, такий вінок на дверях позначав, що в цій оселі відзначають Різдво, був символічним запрошенням для Ісуса Христа прийти до цього дому й одночасно запрошенням для гостей. Нині складається враження, що американці й самі до пуття не розуміють сенсу цього декору, дискутують у соцмережах щодо того, чи є різдвяний віночок релігійним символом. Разом із версією про походження від адвентського вінка розглядають також версію античного символу перемоги (лаврового вінка) та давню німецьку традицію прикрашати взимку двері вічнозеленими ялинковими гілочками, як символ стійкості, сили і надії.

В Україні в давні часи теж були вінки, які вішали на двері, а точніше, над ними. Так звані обжинкові вінки в деяких регіонах були окрасою та оберегом, над вікнами та дверима вішали також віночки з барвінку (аби оберігали хату від злих духів). Та все ж до наших днів вінки (особливо коли йдеться про ялинкові) дійшли більше в якості поховальних. Саме тому багатьом українцям здається не дуже хорошою ідеєю чіпляти вінок на двері своїх осель. «Моторошно виглядає, наче, там помер хтось», – доводилося мені чути від людини старшого віку, котра побачила на дверях будинку великий різдвяний вінок.

Справді, різдвяні віночки на дверях будинків у нас поки рідкість. На дверях квартири такий не повісиш, бо вкрадуть. У приватних же будинках таку прикрасу встановлюють здебільшого у містах, тоді як селах ця мода поки приживається важче (може, причина все в тій же ритуальній забобонності?). Чимало людей прикрашають різдвяним вінком, наприклад, внутрішню сторону дверей чи стіни кімнати. Початкова ідея віночка від цього, звісно, втрачається, однак такий варіант чудово годиться для святкового декору та піднесення настрою.   

Ціни на різдвяні вінки в Україні сильно різняться. У популярній мережі гіпермаркетів можна знайти невеличкі віночки з пластикової хвої вартістю від 150 гривень, середня ціна – близько 400-600 гривень. Віночок від майстринь хенд-мейду коштуватиме дорожче – близько 1000 гривень. Якщо ж хочеться зекономити або зробити унікальну новорічну прикрасу своїми руками, ось вам кілька порад від майстрині Таяни Руснак. Таяна виготовляє різдвяні віночки та настільні композиції на замовлення і знає, як можна зробити новорічний декор на будь-який смак.

Таяна Руснак та її роботи

«Виготовити власноруч віночок або настільну композицію зовсім не важко, потрібні лише фантазія, трохи вільного часу і певні заготовки, – розповідає майстриня. – У магазинах декору нині продається все, що потрібно для виготовлення композицій і віночків. Але можна здешевити кінцевий продукт, якщо проявити фантазію і використати природні матеріали – шишки, жолуді, горішки тощо. Я збираю природні матеріали протягом усього року (крім зими), висушую їх, готую до фарбування. Але якщо ви таких заготовок вдома не маєте, можна пройти прискорену процедуру: назбирати шишки та висушити їх протягом години в духовці».

Таяна Руснак каже, що таким способом гарний різдвяний віночок можна зробити навіть за 100 гривень. Єдине, на що доведеться витратися окремо – термопістолет, призначений для моментального гарячого склеювання матеріалів. Речі на вашому віночку мають триматися дуже міцно, аби нічого не впало і не розбилося. Тому майстриня радить краще зекономити на декорі, але не на клеї.

Отже, починаємо з основи віночка. Варіантів тут є безліч, але найпростіший –вирізати з картону кільце і для об’єму на лицеву сторону скотчем приліпити (обв’язати) зіжмаканий папір чи газети.

Починаємо декорування з гілочок ялинки. Вони можуть бути штучними чи натуральними, зеленими чи підфарбованими білою фарбою (підійде практично будь-яка). Гілочки приклеюють по краях віночка.

У центр приклеюєте до основи віночка усе, що придбали у магазині декору або підготували власноруч: підфарбовані білим чи золотистим шишки, горішки і жолуді; ялинкові кульки, квіти, коробочки, бантики, свічки, фігурки, цукерки тощо. Таяна Руснак часто використовує в якості такого декору власноруч пошиті з тканини маленькі м’які ялиночки, зірочки тощо. Тобто необов’язково купувати багато декору, можна частково пошити його вдома з підручних матеріалів.

Клей з термопістолету схоплює усі ці елементи миттєво і міцно, тож свій віночок ви можете зробити за годину-дві (звісно, це задоволення можна розтягнути і на весь день). Ще простіше виготовити красиву композицію для прикраси новорічного чи різдвяного столу. Ялинкові гілочки можна приклеїти просто до старої тарілки, зрізу деревини, картонного кола, задекорованого мішковиною. В центрі встановити красиву свічку чи тематичну фігурку, навколо – декор із тих же ялинкових кульок, шишок, маленької подарункової коробочки, бантика. Вийде дуже святково і неодмінно прикрасить ваш стіл.  

Цікаво, що на кольори різдвяних віночків теж є певна мода. Цьогоріч, до прикладу, дуже мало хто із замовників майстрині Таяни Руснак цікавився віночками та композиціями у класичних різдвяних кольорах – зеленому, червоному, білому. Більшість обирали ніжні кольори і відтінки: пудрові, молочні, срібні та золоті. Нині в Інтернеті є безліч майстер-класів та ідей для виготовлення різноманітних новорічно-різдвяних композицій, тож створіть собі святковий настрій – прикрасьте свою оселю! Незалежно від того, вкладаєте ви в цей декор релігійний смисл чи робите це задля настрою та естетики.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід