Ректор УжНУ Володимир Смоланка: «Навчання в університеті може розпочатися 15 вересня» (Фото)

Опубліковано:

Пандемія коронавірусу стала викликом часу для усіх сфер життя, підлаштовуватися під неї мусить і українська система освіти. Тож ми запросили ректора УжНУ Володимира Смоланку розповісти про цьогорічну вступну кампанію, про те, як буде проходити навчальний процес та чому абітурієнтові варто обрати для навчання саме УжНУ.

– Пане Володимире, то як стартувала цьогорічна вступна кампанія?

-Безумовно, цьогорічна вступна кампанія проходить дещо інакше, ніж у минулі роки, в першу чергу це пов’язано з пандемією коронавірусу. Кампанія буде проходити максимально дистанційно – це зрозуміло і не потребує додаткових пояснень. Це стосується, перш за все, подачі заяв (ви знаєте, що цього року абітурієнт може подавати 5 заяв на місця державного замовлення і безмежну кількість – на контрактні місця). Впродовж декількох років ми приймаємо заяви в електронній формі, цього року було зроблено виключення і для пільгової категорії вступників, яка раніше мусила, так би мовити, очно приносити оригінали документів.

Також ми всі знаємо, що і ЗНО, і вступна кампанія цьогоріч зсунуті рівно на один місяць у порівнянні з минулими роками. Якщо минулого і позаминулого року вступники могли оформлювати свої електронні кабінети з 1 липня, то цього року – з 1 серпня. Відповідно заяви, розміщені в електронному кабінеті, вони зможуть подавати з 13 серпня.

Крім того, є інші моменти і правила, відмінні від попередніх років. Ті, хто вступають на спеціальності «Право», «Державне управління», «Міжнародні відносини» тощо мають мати середній бал не нижче 140. Також абітурієнт не може вступити на місце державного замовлення, якщо має менше 125 балів. Якщо в минулі роки можна було вступити на, скажімо так, не дуже популярні спеціальності на державне замовлення з низькими балами, то цього року нижня риска державного замовлення – 125 балів.

– Як довго триватиме вступна кампанія і чи є вже плани щодо початку навчального року?

-Документи можна подавати з 13 до 22 серпня. З 27 серпня будуть вже сформовані рекомендаційні списки і вступникам дадуть чотири дні для того, аби вони доставили оригінали. Але буде цьогоріч і певний люфт для тих, хто надсилатиме оригінали документів поштою, – на це дадуть ще п’ять днів.

Що стосується початку навчального року, то є рекомендація Міністерства освіти і науки почати навчання першого курсу не раніше 15 вересня, оскільки до 15-го виші просто не встигнуть сформувати списки (контрактники будуть подавати оригінали документів лише з початку вересня). А що стосується інших курсів, то вони можуть починати навчання з 1 вересня. Хоча нині ми обговорюємо і радимося щодо того, аби почати навчання для всіх курсів із 15 вересня.

– Нині УжНУ може похвалитися тим, що потрапив у топ-200 кращих університетів України. Розкажіть про це та інші досягнення більше.

– Буквально три тижні тому вийшов рейтинг топ-200 університетів України, за яким ми знаходимося на 11-му місці. Я скажу об’єктивно, що це – наше заслужене місце, це підтверджують дані шести міжнародних рейтингів, за якими ми знаходимося між 10-им і 17-им місцем. Хочу сказати, що впродовж останніх років ми стрімко піднялися і вважаємося нині одним із тих університетів, які дуже стрімко розвиваються. Порівняйте: шість років тому ми займали в різних рейтингах місце у п’ятому десятку. Це – великий успіх всього нашого колективу. Але це не кінець нашого шляху нагору.

-Що є перевагою УжНУ в цих рейтингах?

– Наприклад, рейтинг «SCImago» визначає наукову важливість, «вартість» університету і його вплив на життя громади. Пропуском у цей рейтинг є те, щоб університет мав мінімум 100 наукових статей за останні 3 роки, які обліковуються в базах даних «Scopus». УжНУ в минулому році мав більше 170 таких статей. Загалом у рейтингу «SCImago» – лише 676 університетів у всьому світі, тобто не так багато університетів мають такі значні наукові доробки, як УжНУ. Саме завдяки ним ми потрапили на 616 місце цього престижного рейтингу.

– Стосовно досліджень, які проводяться на базі університету. Знаємо, що дослідження геномів – це якраз один із тих топів, над яким працює університет.

– Дійсно, це один із напрямів, який є на передньому фронті науки на сьогоднішній день. Ми прекрасно розуміємо, що генетика – це вихід на так звану персоніфіковану медицину. Для прикладу, візьмемо онкозахворювання. Ми знаємо, що нерідко для його подолання потрібне хірургічне лікування, після цього – променева терапія, хіміотерапія, яку досить важко підібрати. Генетичний аналіз пухлинного матеріалу із урахуванням генетичних властивостей організму дозволить підібрати саме ті препарати, які є найбільш ефективними для конкретного хворого. Але, звичайно, генетика має набагато ширші можливості і ті генетичні дослідження, які ми проводимо, дуже важливі. Зокрема ми маємо виграний грант міжнародного проєкту транскордонного співробітництва з Румунією, який буде оцінювати генетичну різноманітність населення Закарпатської області і румунського населення. Це дуже цікаво! Я думаю, що у вересні ми будемо готові зробити певну сенсацію, представивши матеріали інших досліджень. Разом із фахівцями з Китаю, США тощо ми провели дослідження, яке стосується генома українців – людей, які проживають на території України, і чиї предки, прабабусі і прадіди з обох боків, жили на території сучасної України. Ми відібрали генетичний матеріал жителів різних регіонів, всього 97 взірців. І хочу сказати, що це буде така невеличка сенсація, бо там дуже цікаві дані, які свідчать по те, що наше генетичне різноманіття особливе.

– Дуже цікаво! Звісно, близькість кордонів допомагає УжНУ налагоджувати міжнародну співпрацю. Для студентів і викладачів тепер теж відкриваються нові можливості обміну та стажування.

– Це дуже важливий аспект нашої діяльності. І ми дійсно приділяємо цьому величезну увагу. Говорити про важливість міжнародних зв’язків не будемо – це всім прекрасно відомо. Ми справді дуже активно працюємо у програмах академічної мобільності, які охоплюють і студентів, і наших викладачів. Цьогоріч 12 наших студентів поїхали за програмою обміну «Еразмус+» на семестрове навчання за кордоном, маємо й інші можливості навчання, викладання і стажування наших студентів та  викладачів за кордоном. Це не односторонній рух, до нас також приїздять іноземні студенти, змінюють свою думку про Україну і кажуть, що вони дуже задоволені тим, як ми тут живемо, працюємо і вчимося.

Крім того, у нас є програма подвійного диплому з двома словацькими вузами (зараз якраз четверо наших студентів їдуть на річне безкоштовне навчання до Словаччини, де матимуть змогу не лише навчатися, а і працювати у словацьких IT-компаніях), інші двосторонні стосунки з багатьма університетами.

– Чи можете ви назвати топ-5 причин, чому абітурієнту варто обрати для навчання саме Ужгородський національний університет?

-Причин набагато більше, ніж п’ять, мені важко буде навіть обрати. Але, по-перше, однією з причин є те, про що ми вже щойно згадували, – що УжНУ є одним із найсильніших університетів країни. Це той університет, з дипломом якого ви зможете отримати роботу в будь-якій точці світу. Протягом років навчання у нас ви буде мати можливість познайомитися з величезною кількістю нових людей, завести нових друзів, котрі будуть з вами впродовж всього життя. Це можливість навчатися впродовж семестру або року в європейських вишах. Ну, і останнє – у нас дуже якісні можливості для того, щоб проводити студентське дозвілля, багато громадських, спортивних, культурних, волонтерських та інших видів активностей. У нас весело, а якщо одним словом сказати, то у нас класно!

Про Захід