Днями на Рахівщині прикордонники виявили знахідку, яка викликала чималий резонанс в області, – колби ПЛР-тестів та документи направлення їх на лабораторні дослідження із персональним даними людей, яким проводили цей аналіз. Про знахідку у себе на сторінці в мережі фейсбук зокрема повідомила й ужгородка Ірина Юращук, яка оприлюднила підтверджуючі світлини.
Як пише жінка: «16.07.2020 працівниками прикордонної служби неподалік прикордонної застави (смт Великий Бичків Рахівського району) було знайдено зразки ПЛР-тестів та направлення їх на лабораторне дослідження.
Прикордонники зателефонували на службу «102» та викликали поліцію. На місце події прибули працівники поліції Рахівського районного відділення, викликали головного лікаря Великобичківської амбулаторії (чиє прізвище є на направленнях ПЛР-тестів) та склали протокол вилучення матеріалів, які, наразі знаходяться у них. Що ми маємо? 14.07.2020 декільком жителям смт Великий Бичків зробили тести на визначення COVID-19 і, замість того, щоб надіслати їх до Ужгорода для визначення результатів, викинули на смітник. Чому про це пишу я? У траві знайшли тест та лист-направлення і мого свекра (придивіться, там серед них є Юращук Василь та усі його персональні дані)».
Як повідомила «Про Заходу Ірина Юращук, про ситуацію вони дізнались від односільчан:
«У суботу воно вже гуляло у месенджерах, і нам надіслали, оскільки там були дані мого свекра. Будемо подавати позов, наразі ж поліція відкриває кримінальне провадження. Мій свекор спілкувався із сімейним лікарем у суботу, коли справа набула розголосу, вона сама йому зателефонувала та повідомила, що тест «позитивний» і він має коронавірус».
Водночас, як відзначила жінка, вчора свекрові зробили повторний аналіз на COVID-19, сьогодні прийшли результати – тест «негативний», тобто він здоровий.
Речниця Мукачівського прикордонного загону Леся Федорова повідомила «Про Заходу», що прикордонники відділення інспекторів прикордонної служби «Великий Бичків, справді виявили знахідку на території військового містечка, де мешкають. Виявили в позаслужбовий час, як місцеві мешканці, а також викликали співробітників Національної поліції.
У відділі комунікації ГУНП в Закарпатській області підтвердили, що повідомлення надійшло на лінію «102», за даним фактом проводиться перевірка. Водночас резонансний випадок під час сьогоднішнього брифінгу більш детально прокоментував голова Закарпатської ОДА Олексій Петров.
«Сьогодні я проводив нараду з правоохоронними органами. Керівник ГУНП в Закарпатській області – Олександр Шляховський доповів, що порушене кримінальне провадження за статтею 132 Кримінального Кодексу України. (Стаття 132. Розголошення відомостей про проведення медичного огляду на виявлення зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби. – Ред.).
Виявлені і опитані керівники Великобичківської амбулаторії, які підтверджують, що, дійсно вони проводили тести. Система відбору така, що колба розкручується, береться біоматеріал, який переноситься в іншу колбу, яка відправляється напряму в лабораторію. Пустий контейнер, який залишається, має бути централізовано утилізований. На це грошей, навіть в ковідному пакеті, не передбачено. На сесії я вже ставив це питання, дякую, що депутати нас підтримали. І зараз ми укладаємо контракт з компанією, яка має відповідну ліцензію на утилізацію небезпечних продуктів».
Разом з тим, голова ОДА акцентував увагу на тому, що колба, яка залишається, не є небезпечною і не має ризику для оточення. Направлення ж, які можна побачити на фото, та які виявили працівники поліції під час огляду місця події, – це документи, які були зіпсовані, неправильно заповненні, тому вони не є предметом, відносно якого розповсюджується заборона на їх оприлюднення.
«Чомусь Великобичківська амбулаторія, не зважуючи на можливі ризики, навіть на зіпсовані направлення, прийняла рішення, щоб їх кинути в загальний контейнер. У нас є система, коли вони передають справжні, заповнені згідно нормативів МОЗ, направлення і все це утилізується. Ті ж, що були зіпсовані, вони зібрали і кинули в контейнер разом з пустими контейнерами від тестів. Я думаю, що слідчий, який веде справу, надасть кваліфіковано свій висновок. Прокуратура проводить нагляд за розслідуванням. Впевнений, що це було зроблено ненавмисно, з необережності, але на такі ризики необхідно звертати увагу. Зважити, що ми можемо нанести шкоду, навіть розкриваючи дані про тих, хто мав підозру. Триває слідство. Загрози інфікування населення там немає», – прокоментував голова ОДА.
Лариса РОМАНЮК, Про Захід