Про здорове та збалансоване харчування при цукровому діабеті

Опубліковано:

Здорове та збалансоване харчування — одна з основних умов досягнення компенсації цукрового діабету, коли рівень глікованого гемоглобіну становить <7%. Саме тому в основі вашого раціону повинні бути натуральні продукти, а підрахунок і контроль якості вживаної їжі має стати здоровою звичкою.

Для визначення кількості рекомендованих прийомів їжі та персональної денної норми білків, жирів і вуглеводів зверніться до свого лікаря-ендокринолога. Він проаналізує стан хвороби та надасть список рекомендованих до вживання продуктів. Загальне співвідношення поживних речовин для людей з ЦД є таким:
– 50% вуглеводів: крупи, цільнозерновий хліб, фрукти, овочі, молочні продукти. Вони є основним джерелом енергії для організму, проте їх надмірне вживання може підвищувати рівень глюкози у крові та стати причиною розвитку серйозних ускладнень ЦД.
– 30% жирів: риба, горіхи, оливкова олія, авокадо, насіння.
– 20% білків: яйця, м’ясо, морепродукти, нежирні сорти риби, соя, горох, квасоля, гриби, петрушка, шпинат, баклажан.

Найбільш дієвим способом контролю розміру порцій є зважування кожного із продуктів. Проте ваги не завжди є під рукою, відтак пропонуємо користуватися одним із 2 методів:

– Тарілка здорового харчування
Згідно з цим методом, овочі та фрукти повинні становити основну частину прийому їжі — ½ тарілки, а цільнозернові та білкові продукти – по ¼ тарілки.

Проте людям із ЦД варто обережно споживати фрукти та вибирати ті, які мають низький або середній глікемічний індекс, наприклад, сезонні груші, яблука, мандарини, гранати тощо.

– Метод долонь

Згідно з цим правилом протягом дня достатньо буде з’їсти:
– м’ясо або рибу розміром з 2 долоні;
– яйця, бобові та цільнозерновий хліб — 1 долонь;
– овочі — 4 кулаки;
– фрукти та ягоди — 2 кулаки;
– сир, кефір, молоко — 1 кулак;
– крупи та макарони твердих сортів — 2 жмені;
– горіхи розміром з великий палець.

Якщо ви правильно розподілите ці продукти протягом дня, то не відчуватимете голоду, отримаєте всі необхідні корисні речовини та не провокуватимете різке підвищення рівня глюкози в крові. Проте варто пам’ятати, що вуглеводне навантаження має бути більшим у першій половині дня, ввечері надавайте перевагу білковій їжі.

Наостанок нагадаємо: ваше меню при діабеті — це традиційне здорове харчування, якого лікарі рекомендують дотримуватися усім людям, незалежно від особливостей їхнього організму. А контроль розміру порцій та здоровий раціон сприятимуть досягненню вашої цілі лікування — рівня глікованого гемоглобіну <7%.

Нагадуємо, що до кінця листопада ви можете скористатися спеціальними пропозиціями –
« Попередь діабет» та «Діабет під контролем». Також ви можете записатися на «Школу самоконтролю», де ми відповімо на всі запитання, які виникають у пацієнтів з приводу Цукрового діабету.

Для запису і за будь-яких питань пишіть в особисті повідомлення у месенджер або на Viber за номером: 099 268 70 28.

Або телефонуйте: 067 375 60 50.

Закарпатська Ендоклініка

Про Захід