Підземний паркінг на Поштовій: ужгородці висловилися «за», тож для його зведення шукатимуть інвестора (Фото)

Опубліковано:

Ідея зведення під площею Поштовою підземного паркінгу не нова, її періодично озвучують у стінах Ужгородської міської ради ще з 2007 року. Та якщо чиновники попередніх каденцій далі ідей та концепцій не пішли, цього разу, схоже, такі наміри мають серйозне підґрунтя. У березні ГО «Інститут «Республіка»» за допомогою платформи «Ваша думка» проводив публічну консультацію для управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради. Мешканців міста попросили проголосувати за доцільність облаштування багаторівневого підземного паркінгу на площі Поштовій. Опитування тривало з 12-го до 25-те березня, результати ж були наступними: з 1042 голосів 804 підтримали ідею зведення паркінгу за умови, що він буде облаштований в межах об’єму площі зі збереженням наземної функції, як громадського простору. Це означає, що Ужгородська міська рада може приступати до наступного етапу розробки проєкту і подальшого пошуку інвестора.

Цікаво, що саме відсутність зацікавленого інвестора стала на заваді впровадження проєкту у 2007 році. Тодішній перший заступник міського голови Володимир Бобков розповів, що в ті роки обговорювали можливість зведення одразу трьох підземних парковок у центральній частині міста: під площею Петефі, під площею Корятовича та під площею Поштовою. З цих локацій площа Поштова була найлегшим варіантом, оскільки під нею прокладено найменше комунікацій, а рельєф такий, що не потребував значного заглиблення. «За рахунок бюджету міста реалізувати цей проєкт ми не мали можливості, а з інвесторів ніхто не зацікавився ідеєю, – поділився спогадами Володимир Бобков. – До того ж перед нами тоді стояли більші виклики, почався масштабний проект переходу на індивідуальне опалення. Згодом ми закрили базар вздовж вулиці Фединця, тож паркомісць у центрі побільшало, і це погасило проблему на деякий час. А тепер питання назріло знову, бо в центрі нині справді нема де паркуватися. Сама ідея побудови паркінгу під Поштовою, я вважаю, хороша, вона дасть змогу трохи розвантажити місто від автомобілів. Хочеш-не хочеш, а проблему цю доведеться колись вирішувати». 

Якщо у 2007 році проєкт парковки під площею був лише на рівні ідеї, то у 2015-му цю ідею оформили вже візуально. Архітектор Михайло Дрик розробив концепцію, яку громадськості представив тодішній заступник міського голови Ужгорода Іван Волошин. Чиновник тоді пропонував піти тим же шляхом, яким міська рада іде нині: концепцію виставити на громадське обговорення, далі виготовити проєктно-кошторисну документацію, пройти експертизи і нарешті виставити готовий інвестиційний проєкт на аукціон. Однак тоді концепція не пройшла навіть етапу громадського обговорення, як зауважив «Про Заходу» Іван Волошин, з політичних причин.

Концепція Михайла Дрика

Минуло ще кілька років, і от у 2018-му на «Майстерні міста» головний архітектор Ужгорода Олег Боршовський і архітектор Роберт Митричко представили концепцію з тією ж ідеєю спорудження підземного паркінгу під Поштовою площею. Нині Роберт Митричко розповідає, що попередню пропозицію Михайла Дрика він за основу не брав, оскільки вихідні дані для проєктування були іншими. «Моя передпроєктна пропозиція передбачає облаштування під площею Поштовою дворівневого підземного паркінгу з виїздами на вулиці Довженка та Небесної Сотні, – розповідає Роберт Митричко. – Рівень площі за цим проєктом підніметься таким чином, що при вході до будівлі міської ради не буде сходів. Бо, як на мене, нелогічно, що маючи перепад між вулицею Довженка і входом до міскради всього у 2 см, ми мусимо нині спершу спуститися на площу, а тоді знову сходами піднятися до входу в адмінбудівлю міської ради.

Я вирішив вирівняти площу і поділити її на кілька зон. Зі сторони міської ради залишиться транзитна зона, там, де нині розташований фонтан, так само буде рекреаційна зона з фонтаном та лавицями (залишив я там місце і для скульптури, якщо така ідея припаде до душі громадськості). А зона вздовж будівлі пошти буде такою собі вуличкою, нижчою за рівнем, яка утворюватиме зручний інклюзивний простір без сходів та інших перепон для руху. Колись, до побудови будівлі міської ради, вздовж пошти справді тягнулася вуличка, яка мала пряму вісь на набережну. До неї можна буде спуститися від міськради сходами».

Передпроєктна пропозиція  передбачає докорінну зміну вигляду Поштової площі, що одразу викликало шквал обговорення у соціальних мережах. Найбільше людей непокоїть той факт, що площу можуть перекрити для руху на кілька років. Лунають і запитання щодо долі дерев, які нині ростуть вздовж стін адмінбудівлі міської ради та пошти. Їх на передпроєктній пропозиції справді немає, їх планують видалити, оскільки вони порушують державні норми –знаходяться надто близько до стін будівель. Та найчастіше користувачі соцмереж під час обговорень нарікають на те, що керівництво міста збирається викинути мільйони гривень з бюджету на будівництво паркінгу, коли в Ужгороді, мовляв, є куди важливі проблеми і потреби.

Головний архітектор міста Олег Боршовський ці закиди категорично відкидає, бо наразі не йдеться про те, що паркінг будуватиметься за державні кошти. За його словами, потреба реконструкції Поштової площі назріла давно, та перед тим, як за неї братися, у міській раді вирішили почути думку людей: варто залишити там все по-старому чи краще облаштувати під землею паркінг, аби трохи розвантажити від потоку автомобілів центр міста? «Оскільки більше 70% ужгородців, котрі взяли участь в опитуванні, висловилися за облаштування підземного паркінгу, ми бачимо доцільність у тому, аби рухатися далі в цьому напрямку, – зауважує Олег Боршовський. – Наступний крок такий: міська рада, точніше Департамент міського господарства, має замовити проєктно-кошторисну документацію з урахуванням усіх деталей, пов’язаних з геологією, археологією, геодезією, підземними комунікаціями тощо.

На розробку такого проєкту може знадобитися близько півроку, далі він має пройти експертизи, а тоді, на підставі готового проєкту, місто шукатиме інвесторів, готових вкласти гроші в облаштування паркінгу та благоустрій наземної частини площі. Інвестор буде бачити готовий проєкт, він не зможе втрутитися чи побудувати там ще щось, крім того, що передбачено проєктом. Скоріше за все, пропозиція буде виставлена на тендер чи аукціон, але ми вже знаємо, що зацікавлені у втіленні цього проєкту інвестори є. Звісно, велику роботу мають провести і юристи, бо умови щодо того, на скільки років земля міста передається інвестору і з якими зобов’язаннями, мають бути чіткими і взаємовигідними».

За словами Олега Боршовського, думку громадськості під час розробки проєкту, ймовірно, будуть питати ще кілька разів. Зокрема це стосуватиметься елементів благоустрою: фонтану, лавиць, озеленення, освітлення, мощення тощо. Разом із тим проєктно-кошторисну документацію в міській раді хочуть закінчити без зайвих затягувань і зволікань, аби вже до кінця 2020 року можна було визначитися з інвестором.

До слова, підземний паркінг під Поштовою площею, як планують у міській раді, буде в місті не єдиним. Там вже розглядають плани побудувати велику підземну парковку під зеленою зоною на площі Б. Хмельницкого.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід