Парадичкобум на Закарпатті: в’ялені томати, зелені помідори і червоний порошок

Опубліковано:

Що тільки не роблять наші господині, аби зберегти смак літа у своїх стравах якомога на довше. Якщо у вас теж вдома чималий врожай червоненьких, або ви не можете пройти повз ящики помідор по 12 гривень на базарі – велкам у наш клуб незвичних і смачних рецептів.

В’ялені парадички по-закарпатськи у авторській сушарці
Якщо в банки цілі закрутили і сік наварили, гайда томати в’ялити, як це робить ужгородка Оксана Лесько. Це справжня сімейна пристрасть, готують цю страву з коханим вже декілька років поспіль. Для цього чоловік коваль Мар’ян навіть власноруч виготовив сушарку.

«Беру помідори – краще такі м’ясисті сливки середнього або малого розміру, мию, ріжу на половинки, складаю зрізом вверх на піддони для сушки, трошки солю та додаю перець (дуже класно виходить, коли суміш перців з морською сіллю). Ставимо сушити. Якщо духовка, то десь 70-100 градусів. Минулого року я сушила з напіввідкритими дверцятами 15 годин. Зараз сушила в сушарці рівно півтори доби до ідеального стану. Як посушиться, то готуємо заливку – олія (краще оливкова), в мене пішло на 7,5 кг помідор близько 500 мл, сушені трави (можна італійські) та багато тертого часнику (3 великі голівки). На дно банки наливаємо трохи тої суміші з олією, і складаємо дуже щільно помідори шарами, трохи переливаючи олією. Утрамбовуємо добре, зверху ще доливаємо, щоб всі помідори були залиті. Тримати треба в холодному місці (я в холодильнику)», – зазначає пані Оксана.

«Важливо, аби два тижні настоялося, потім можна їсти. З трьох кг помідорів минулого року в мене вийшло дві 300 г банки, зараз з 7,5 кг помідорів вийшло 3 банки по 450 г. Їх можна їсти просто так, на хлібчик, в піцу, з макаронами, додавати у соуси та страви. Олійку з них можна використовувати у якості соусу. Я люблю просто так їсти, коли хочеться чогось смачненького. Кажуть, може триматися цілу зиму, але в мене не виходить чистого експерименту через численних бажаючих “я тільки спробувати”. Як буду тримати сім’ю від передчасного поїдання – не знаю», – поділилася ужгородка.

Томати з орегано, базиліком та тим’яном

Та й самі по собі – вони чудова приправа у сухому вигляді. Відома ужгородська гід по спеціям Мар’яна Сурма розповіла, що сушені томати ужгородки оцінили вже давно і охоче їх додають до страв.

«Сушені томати – одна з основних складових сумішей спецій. І пасує до практично усіх страв. Це неодмінна складова приправ у італійському стилі, приправ до м’яса, рису, супів. Вони надають будь-якій страві легку кислинку. Можу сміливо сказати, що закарпатці люблять сушені томати на рівні з традиційним солодким перцем (паприкою) і активно експериментують з ними на кухні. Також популярність серед спецій набирають копчені сушені томати та навіть томатний порошок» – зазначила Мар’яна.

Також дівчина радить не боятися і експериментувати з іншими спеціями, коли готуєте страви в основі з помідорами. «Томати відмінно поєднуються з травами – орегано, базиліком, тим’яном, розмарином, майораном. Безпрограшне поєднання – томати і часник»- поділилася секретами Мар’яна.

Червоний чи зелений?

Мабуть для всіх, хто колись вирощував помідори, знайома ситуація: купа зелених помідор, які не встигають дозрівати. Що робити? Солити – запевняє закарпатка Світлана Галда, яке вже 5 років живе на Волині і ділиться там нашими кулінарними традиціями.

Homemade green tomatoes preserves in glass jar

«Рецепт бабусі: на трилітрову банку зелених помідорів – 3 ст.л. солі, голівка часнику, чорний перець, петрушка за бажанням. Сіль розмивається в звичайній холодній воді, часник давиться. Можна помідори цілі, можна половинками. Залити, прикрити кришкою, щоб був доступ повітря. Поставити в тепле місце на 1-1,5 тижні, щоб трохи бродили. Потім щільно закрити і в холодне місце. Довго можуть стояти так, не м’якнуть, дуже смачні і тверденькі», – розповіла Світлана і зізналася, що сама такі помідори не робить, бо чоловік не полюбляє часник, однак як тільки приходить до мами, без пікантного гостинцю не повертається.

Канапки з томатами-гриль, шампіньйонами і пармезаном

Нещодавно прочитала інтерв’ю з Уляною Супрун, де міністерка зазначає: «Смачну та корисну їжу готують швидко». І з цим важко не погодитися, адже дійсно: салати і закуски з овочів готують кілька хвилин. Я ж в експерименті редакції вирішила томати припекти на домашньому грилі, але про все по порядку. Нам потрібно:

  • Тверді томати
  • Багет
  • Суміш італійських чи середземноморських трав
  • Оливкова олія
  • Шампіньйони
  • Сметана
  • Часник
  • Пармезан
  • Суміш перців, сіль

Навмисне не пишу про кількість, адже вона повністю залежить від того, на яку компанію готуєте. Тверді помідори розрізаємо навпіл, змащуємо їх олією і посипаємо травами. Запікаємо їх у стаціонарному грилі чи решітці на вогні доки не з’являться сліди прожарки, приблизно це 4-5 хвилин. Змішуємо ложку сметани з тертим часником. Шампіньйони нарізаємо скибками і також натираємо олією і підсмажуємо у грилі упродовж 3 хвилин. Багет розрізаємо на скибки і підрум’янюємо на грилі. Гарячі хлібці змащуємо сметаною, викладаємо згори половинки помідору, трошки сметани, гриби і доповнюємо скибочками пармезану. Трошки солимо і перчимо. Смачного!

Писала і готувала Вікторія Жуйко, спеціально для “Про Заходу”

Про Захід