Олена Кириленко: «Українська громада в Будапешті – дуже активна»

Опубліковано:

Що таке самоврядування українців Угорщини, за межами самої Угорщини знає мало хто. А насправді такі самоврядування є дуже цікавою ініціативою і дієвою можливістю для національних меншин сусідньої країни проявити себе та зберегти ідентичність своєї культури. Угорщина не лише дозволяє, а навіть стимулює фінансово об’єднання нацменшин, котрі в якості депутатів від самоврядування можуть впливати на життя угорських міст і навіть мають представника у парламенті. Як це працює – «Про Заходу» розповіла колишня киянка Олена Кириленко, котра разом із подругами нещодавно організувала самоврядування українців в одному з районів Будапешта.

Олено, ви давно проживаєте у Будапешті?

Вже майже 14 років проживаю тут і працюю в міжнародному банку. За цей час непогано вивчила угорську мову, призвичаїлася і вважаю Будапешт своїм домом.

– Маючи з чим порівняти за ці 14 років, скажіть, чи завжди українці Угорщини були активні у громадському житті?

Взагалі державний орган самоврядування українців Угорщини був створений досить давно – 24 січня 1999 року, але, на мою думку, певний перелом і нове дихання в національному русі відкрилося у 2014-му, під час Майдану. Ті події стали для нас великим болем, але і великою надією, українці в Будапешті почали гуртуватися, збирати допомогу, організовувати перебування в країні поранених. От тоді ми всі й перезнайомилися, й відтоді спілкуємося, разом відзначаємо свята, проводимо цікаві заходи для дорослих і дітей. 

Поясніть трохи, як працює цей інститут самоврядування.

Для підтримки національних меншин в Угорщині вже багато років діє закон «Про права національностей». Наприклад, якщо в країні проживає певна кількість представників однієї національності, вони можуть організуватися і створити самоврядування на рівні держави чи своїх населених пунктів. Самоврядування українців Угорщини діє з 1999 року, є також окреме столичне  самоврядування, більше того – навіть райони Будапешту можуть мати свої окремі самоврядування. От зараз такі органи діють в 16-ти районах Будапешта, наш, створений зовсім недавно, представляє українців у ІІІ-му районі угорської столиці.

– Що вам потрібно було для того, аби створити у ІІІ-му районі українське самоврядування?

Умови доволі прості: якщо в районі проживає достатній мінімум українців, вони мають право створити самоврядування, взяти участь у виборах і висунути трьох депутатів у представництво району. Державне фінансування залежить ще й від того, яким активним буде самоврядування, чи проводитиме різноманітні заходи, чи достатньо сприятиме розвитку своєї громади.

– Як ви шукали у своєму районі українців і як просили їх проголосувати за вас на виборах?

Шукати нам нікого не довелося, ми отримали списки українців, котрі проживають у нашому районі (звісно, мовиться лише про тих українців, котрі проживають тут на постійній основі). Багатьох із них ми знали, з багатьма познайомилися. Дуже їм дякуємо, що підтримали нас на виборах і допомогли створити перше українське самоврядування Обуди (ІІІ району). Зараз ним керує Ярослава Лопіт, їй допомагаю я та Ірина Савчук.

– І які у вас плани на цей рік?

Планів дуже багато. Найголовніше для нас – це передати нашим дітям любов до України, привити їм відчуття гордості за нашу Батьківщину. Ми хочемо, аби наші діти знали більше про Україну, її традиції та культуру, тому найбільше заходів буде проводитися якраз для них. Хочемо організовувати різноманітні майстер-класи та зустрічі, також дуже хочемо повезти їх цього літа з екскурсіями до Львова, у Карпати. Звісно, заходи будуть і для дорослих. Так, наші сусіди з самоврядування Кьобані щороку влаштовують на своїй території дуже колоритне Свято борщу. На нього з’їжджаються українці з усього Будапешта, звісно, й угорці приходять, всі спілкуються, смакують смачним борщем. А ми хочемо у вересні провести Свято вареника – щоб і весь ІІІ-ий район Будапешта пригостити, і старих друзів у гостях побачити, і з новими познайомитися. Благо, тепер соціальні мережі дозволяють швидко розповсюдити інформацію та запрошення серед тих, кому може бути цікавий такий захід.

– А інші національні меншини в Угорщині теж такі активні?

Так, принаймні у Будапешті дуже активними є вихідці з балканських країн, німці мають своє самоврядування і проводять гарні заходи, поляки, греки.

– Чи багато серед українців, котрі проживають у Будапешті, закарпатців?

Так, багато, і вони дуже активні. А нещодавно до нас приїжджали хлопці з Ужгорода, проводили цікаву гру «Битва інтелектів» – було дуже весело, і стільки людей прийшло, зал був набитий! Загалом же відзначу, що з року в рік українців у Будапешті більшає, заходи, які проводять самоврядування стають все популярнішими, громада – активнішою. Тому віримо, що українські традиції в Угорщині житимуть і процвітатимуть.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»        

Про Захід