Кредит — не обов’язково щось погане: брати позику можна на житло, що досить вигідно, відкриття власної справи, а також на покупку товарів чи послуг для збереження та паралельного інвестування своїх наявних коштів. Плануючи брати кредит, виникає питання: а який продукт вибрати? Підготували покрокову інструкцію, щоб допомогти зробити вибір.
Крок 1. Визначення мети
Перше, що варто зробити, це з’ясувати, навіщо потрібен кредит: наприклад, для покупки одягу підійде готівковий кредит, адже він не має цільового призначення та дає змогу розраховуватись одразу готівкою без зняття кредитних коштів із картки. Щойно визначили мету, оберіть тип кредиту за розподілом нижче:
- житло — іпотека та кредит на нерухомість (наприклад, «єОселя» під 3-7% річних);
- автомобіль — кредит на авто (б/в або нове), безготівковий нецільовий кредит або готівковий кредит (якщо влаштовує запропонована сума);
- подорож — готівковий або безготівковий кредит, а також кредитний ліміт за карткою;
- кошти до зарплати — готівковий або безготівковий кредит, а також кредитний ліміт за карткою;
- покупка техніки — кредитний ліміт за карткою, купівля на виплат (розтермінування) і безготівковий кредит;
- готівкові витрати (оплата навчання, лікування тощо) — готівковий кредит.
Пам’ятайте, що кредити готівкою, як правило, передбачають вищі відсоткові ставки, а тому радимо безготівкові кредити онлайн: наприклад, Ідея Банк пропонує до 500 тисяч гривень позики під 33,33%+ річних. За потреби готівку з рахунку можна буде зняти в банкоматі, таким чином і можливість використання готівки залишиться, й відсоткова ставка буде нижчою (порівняно з готівковими кредитами).
Крок 2. Вибір кредитора
Отримати позику можна як в банку, так і в небанківській кредитній установі. Радимо звернути увагу саме на банки, оскільки вони мають такі переваги:
- нижчі відсоткові ставки;
- високі доступні суми (до 10 млн грн для фізосіб і до 10 млн євро для юросіб);
- ширший асортимент кредитних продуктів;
- можливість отримання кредиту на тривалий термін (5-10 та більше років);
- зручність погашення позики (на сайті, в застосунку, у відділенні чи через термінал).
Водночас банки висувають до позичальників найбільше умов, наприклад позитивна кредитна історія, вік від 25 до 75 років, наявність офіційного джерела доходів тощо. Якщо відповідаєте вимогам, обирайте банк з найкращими умовами: звернути увагу варто на графік погашення та розмір щомісячного платежу, реальну річну відсоткову ставку та наявність додаткових комісій, обсяг штрафу та пені, а також на тип погашення позики (ануїтет чи диференціал).
Зважте всі «за» та «проти», розрахуйте свій майбутній бюджет, оберіть кредитора та насолоджуйтесь можливостями!