Нові проєкти – нові зміни в історичній частині Ужгорода (Фото)

Опубліковано:

Війна на деякий час поставила на паузу будівельну галузь, однак на етапі планувань і проєктів вже помітна певна активність. Це доводять і проєкти, подані протягом останніх кількох місяців на розгляд консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Закарпатській ОДА. Цей дорадчий орган розглядає проєкти будь-яких перебудов і перетворень в історичних ареалах населених пунктів області, надає рекомендації стосовно об’єктів для подальшого розгляду у Міністерстві культури та інформаційної політики України. То які ж проєкти розглядалися радою останнім часом та які зміни чекають на історичний центр Ужгорода – розкаже «Про Захід».

Торговельний комплекс на пл. Ш.Петефі 

На площі Ш. Петефі, 6, ліворуч від готелю «Old CONTINENT», знаходиться невеличка двоповерхова будівля, в якій працює торговельний комплекс «Fashion House». Будівля ця, хоч і змінила історичний вигляд фасаду, донині зберегла загальні обриси, сформовані ще в кінці ХІХ-го або на самому початку ХХ століття. Нині її з усіх сторін «затисли» вищі будівлі, а нещодавно позаду неї «виросла» набагато вища стіна і веранда розширеного готелю «Old CONTINENT».

Аби закрити її та збільшити площу торговельного комплексу, власник будівлі «Fashion House» вирішив провести надбудову. Розробкою проєкту займалася компанія «MYTRYCHKO SYMA», яка представила на розсуд консультативної ради вісім варіантів реконструкції з надбудовою додаткових двох поверхів. Члени консультативної ради з питань охорони культурної спадщини виокремили з них найбільш перспективний проєкт і на двох подальших засіданнях радилися й надавали рекомендації, аби новий вигляд будівлі не був занадто агресивним на фоні історичної забудови площі Петефі, вплівся в нього максимально нейтрально. Новий проєкт зокрема передбачає збереження загальної конфігурації двох старих поверхів будівлі, зберегти планують і оригінальну металеву огорожу балкону. Ці плани отримали погодження консультативної ради, тож не дивуйтеся, якщо незабаром в цій частині міста розпочнуться будівельні роботи.

Житловий будинок на Православній набережній

На Православній набережній, 8 нині можна побачити красивий триповерховий житловий будинок, споруджений у 1930-х роках у стилі міжвоєнного модернізму. На жаль, відомостей про його історію та перших власників знайти не вдалося. Будівля не має статусу пам’ятки архітектури, однак розташована в історичному ареалі і є історичною забудовою, тому зміни в ній вимагають погодження консультативної ради з питань охорони культурної спадщини.

За проєктом, поданим на розгляд ради, пропонувалося доповнити забудову будинку № 8, а у дворі звести окремий 6-поверховий житловий багатоквартирний будинок із підземним паркінгом та заїздом зі сторони Православної набережної через об’єм існуючої будівлі. Проєкт викликав жваве обговорення членами консультативної ради, котрі мали багато запитань як стосовно доповнення будівлі 1930-х років, так і зведення багатоповерхівки у внутрішньому дворі. Передовсім членів ради цікавило, як цей 6-поверховий будинок буде проглядатися з центральної частини міста та набережних (це не було відображено у візуальних матеріалах, наданих для ознайомлення). Таким чином проєкт був відправлений на доопрацювання.

Комерційно-житловий комплекс на вул. Л.Толстого

На вулиці Л. Толстого, що чекає свого перейменування, вже майже не залишилося зразків історичної забудови. Особливо мало їх на парній стороні вулиці, де в радянський період сформували площу з фонтаном біля будівлі муздрамтеатру, звели комплекс швейної фабрики та кілька житлових багатоповерхівок. У кінці вулиці залишився лише один старий, дивом вцілілий будинок, зведений у стилі міжвоєнного модернізму. Саме його реконструкція розглядалася на кількох засіданнях консультативної ради з питань охорони культурної спадщини. Проєктант представив чотири варіанти, пропонуючи або зберегти існуючі два поверхи з надбудовою третього поверху, або повністю змінити вигляд споруди. Члени ради проголосували за збереження існуючих двох поверхів із надбудовою третього, рекомендували максимально зберегти архітектурні деталі першого поверху та балкону. Однак зміни будуть все ж суттєвими, крім того на торці будівлі остаточно буде знищено стінний розпис Людмили Корж-Радько «В очікуванні» (1984).

Кафе «Ракоці»

Історико-культурний комплекс «Совине гніздо» є пам’яткою архітектури національного значення, тож усе, що стосується цього об’єкту та об’єктів поряд підпадає під особливий захист. У цій статті ми не будемо пояснювати, як маленька господарська споруда на подвір’ї пам’ятки стала приватною і як такий статус отримала ділянка поруч. Суди у цій заплутаній справі зрештою стали на бік приватних власників, хоча під час реставраційних робіт у «Совиному гнізді» проєктом рекомендувалося знести цю господарську споруду як чужорідну. Тривалий час на цьому місці діє популярна кав’ярня «Rákóczi café». Тепер же її власники спільно з власниками сусідньої ділянки, яка використовується в якості тераси кав’ярні, вирішили провести реконструкцію. Вона передбачає часткове розширення і надбудову другого поверху з використанням фіброцементних панелей і заскління. Проєкт розробила компанія «MYTRYCHKO SYMA». Споруда, за задумом, матиме громадське призначення. Однак проєкт цей наразі не буде втілений у життя, консультативна рада з питань охорони культурної спадщини проголосувала проти, вважаючи, що нова будівля істотно вплине на сприйняття пам’ятки архітектури національного значення «Совине гніздо».

Вілла Антона Бескида на вул. Берчені

На вул. М. Берчені, 45 стоїть інша пам’ятка архітектури (щоправда, місцевого значення) – вілла губернатора Підкарпатської Русі часів Чехословаччини Антона Бескида, зведена ще у 1927 році. Націоналізована у радянські роки, вона не раз змінювала призначення і власників. У процесі пристосування будівлі під банківську установу попередніми власниками було проведено перепланування колишньої вілли: влаштовано нові перегородки, підвісні стелі, замінено віконні та дверні заповнення, а в об’ємі горища влаштовано мансардний поверх. Нинішній власник споруди планує провести ремонтно-реставраційні роботи, оскільки замовлений ним огляд памʼятки показав, що вона перебуває у незадовільному технічному стані: фундаменти сильно зволожені, на стінах є сліди замокань і тріщини тиньку тощо.

На розгляд консультативної ради з питань охорони культурної спадщини був поданий проєкт, що передбачає проведення першочергових проаварійних робіт. Згідно з ним, аби усунути проблеми зі зволоженням фундаменту й стін, треба повністю замінити водостічну систему, виконати санітарну обрізку дерев, що ростуть біля фасаду й незадовільно впливають на конструкції будівлі. Далі проєкт передбачає реставраційний ремонт фасадів, зокрема, необхідно перекласти аварійну кладку аттика (для цього тимчасово демонтують з аттика статую жінки). Вікна та двері замінять на склопакети у дерев’яній обв’язці, всередині демонтують гіпсокартонні конструкції та перегородки, на даху замінять покриття на фальцований метал, замінять інженерні мережі тощо. Під час представлення проєкту його автор наголосив на тому, що матеріали для реставрації повинні бути сумісними з автентичними, реверсними (здатними до видалення), не мати шкідливої післядії на пам’ятку. Члени консультативної ради підтримали проєкт протиаварійних робіт та погодили паспорт опорядження фасаду колишньої вілли Бескида.

Сувенірний МАФ на пл. А.Бачинського

Незвичний проєкт ніяк не може протягом літа знайти вирішення на засіданнях консультативної ради з питань охорони культурної спадщини. Йдеться про розміщення тимчасової споруди для здійснення комерційної діяльності на власній ділянці, що має виходи на дві вулиці – вул. Капітульну та сквер на пл. А.Бачинського навпроти греко-католицького кафедрального собору. Власники ділянки хочуть облаштувати на задньому дворі невеличкий МАФ, де буде знаходитися міні-кав’ярня та продаватиметься сувенірна продукція. Зайти до комерційного приміщення можна буде зі скверу – і саме це викликає занепокоєння членів консультативної ради. Вони вважають, що давши дозвіл на один такий об’єкт, можна запустити небезпечну тенденцію, коли інші сусіди також захочуть провадити комерційну діяльність на такому вигідному і завжди повному туристів місці. А це, мовляв, може призвети до того, що тихе громадське місце перетвориться із часом на базар. Єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії владика Ніл дав письмову згоду на розміщення МАФу, однак ділянка скверу, яка сусідить із парканом замовників будівництва, не належить єпархії, вони відноситься до Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти. Проєкт відправили на доопрацювання, аби замовники могли отримати дозвіл від інституту, а члени ради – ще раз подумати над тим, чи не нашкодить комерційна діяльність скверу на пл. Бачинського.    

Кінотеатр «Ужгород»

Ну, і наостанок розкажемо про проєкт, який також пройшов розгляд на кількох засіданнях консультативної ради – реконструкцію будівлі кінотеатру під торгово-розважальний комплекс зі вбудованими приміщеннями кінозалу. Саме це формулювання – «реконструкція будівлі кінотеатру» – викликала у членів ради сумніви, адже відомо, що ця частина будівлі у дворі вже давно є напівзруйнованою. Члени ради просили подати документацію, де відображено обміри і вигляд реального стану речей, а не того, що колись там було. На засіданнях також обговорювалися деталі реконструкції, виясняли, чи будуть збережені ті чи інші елементи фасаду та внутрішнього оздоблення. Проєктант запевнив, що усі автентичні елементи фасаду з боку вул. Волошина будуть збережені, а відсутні – відновлені за можливості знайти відповідні матеріали. Врешті, після тривалих обговорень, проєкт реконструкції був погоджений. Історія кінотеатру «Ужгород» на цьому, мабуть, завершується, незабаром же дізнаємося, яку нову назву отримає це місце.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід