Нові фасади магазину «Центральний» та управління Служби автомобільних доріг – які ще зміни незабаром чекають на історичний центр міста

Опубліковано:

Сім проєктів розглянули члени консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Закарпатській ОДА на черговому засіданні.

Що незабаром може змінитися в центрі міста – розкаже «Про Захід».

Давно звичним для центральної частини Ужгорода став стильовий дисонанс між першими, комерційними, поверхами старовинних будівель і верхніми, житловими. Привести весь фасад будівлі до одного кольорового і стильового вигляду вирішив власник магазину «Центральний» на площі Петефі. На його замовлення архітектори виготовили проєкт комплексного оформлення фасаду будинку № 11. Під час розгляду архітектор розповів, що перший поверх будівлі хотіли відновити за старими фотографіями й одне зображення частини підказало, що раніше фасад був оздоблений рустом – прямокутним тесаним каменем.

Нині оригінальне рустоване оздоблення залишилося лише в центральній частині першого поверху, навколо входу в дуфорт. Розробники проєкту запропонували відновити його, а під час заміни вітрин використати металеві рами та декор під ними. Загалом проєкт сподобався членам ради, вони підтримали його одноголосно.

Оновиться незабаром і адміністративна будівля Служби автомобільних доріг на вулиці Собранецькій, 39. За представленим проєктом її мають утеплити методом вентильованого фасаду та оздобити керамо-гранітними плитами. Оскільки біля будівлі у дощову погоду постійно збирається вода, планують також провести гідроізоляційні роботи. Згоду на такі зміни зовнішнього вигляду будівлі дав і її архітектор Василь Ільков. Загалом члени ради не мали серйозних зауважень щодо проєкту, лише цікавилися, чи не можна під час ремонту сховати з фасаду кондиціонери (їх є 8 на кожному поверсі) та чи не буде занадто темною стела, на якій зображена назва служби. Архітектор погодився переглянути колір стели, а щодо кондиціонерів, то прибрати їх із фасаду нема технічної можливості, однак їх приховають декоративними решітками.

Наступний проєкт стосувався будівлі, під якою колись працював відомий ресторан «Скала». Сама «Скала» ремонтів чи реконструкцій поки не дочекалася, зміни у будівлі планує провести власник квартири над входом до колишнього ресторану. Проєктом була передбачена реконструкція його квартири з розширенням, тобто облаштуванням мансардного поверху. Форма і висота даху залишається незмінною, облаштувавши мансардне вікно, там відновлять оригінальне етернітове покриття. Цей проєкт консультативна рада підтримала.

Таке саме прохання – про розширення квартири за рахунок горища – стосувалося наступного проєкту. Власник квартири на останньому поверсі будинку, відомого в Ужгороді як Велика Рафанда (наб. Незалежності, 21), хоче облаштувати мансардний поверх, як це вже зробили усі його сусіди. Оскільки ця квартира справді остання в цьому крилі будинку, а дах власник квартири зробить такого ж кольору і з такого ж матеріалу, що й поруч, члени консультативної ради надали погодження. Разом із тим під час розгляду питання наголошувалося на дуже поганому зовнішньому стані Великої Рафанди, яка потребує грамотного і обережного ремонту.

На доопрацювання був відправлений проєкт будівлі на вулиці Другетів, 88. Нині на місці запланованого будівництва стоїть саманний одноповерховий будиночок 1960-х років.

Замість нього власник хоче звести триповерхову будівлю зі стоматологічним кабінетом на першому поверсі та житловими квартирами на верхніх. Представлений проєкт викликав багато запитань у членів консультативної ради: починаючи поверховістю, завершуючи доволі «нецікавою» архітектурою. На думку експертів, на цьому місці можна було би звести справді оригінальний об’єкт, порадили вони власникові також залишити більше місця для тротуару, оскільки він там і так не надто широкий, а двері, які відкриватимуться назовні, перекриватимуть майже його половину.

Ще один проєкт, який не так стосується історичної частини міста, схвалили члени консультативної ради. Йдеться про закинутий вже з-десяток років тому павільйон кафе «Аветік» на вулиці Ф.Тіхого, 15 «А». На його місці власник ділянки хоче звести двоповерхову невеличку будівлю з кафе на першому поверсі та офісом – на другому.

А останнім на засіданні консультативної ради розглянути клопотання міської творчої інтелігенції про створення меморіального музею Заслуженого художника України Золтана Шолтеса. На створення музею у будинку художника на вулиці Кармелюка є згода його сина Степана Шолтеса. Він уже підготував і будинок, і роботи свого батька. Згодні на створення нової філії також у Художньому музеї ім. Бокшая, погодилася з клопотанням і консультативна рада з питань охорони культурної спадщини, тож наразі остаточне рішення – за обласною радою.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»      

Про Захід