Нові будівництва й перетворення: які проєкти розглянула рада з питань охорони культурної спадщини (Фото)

Опубліковано:

Не секрет, що Ужгород за останні два роки побив усі рекорди будівельної активності, а об’єми будівництва в місті майже втричі перевищили довоєнні показники. Це на власні очі добре бачать місцеві мешканці, котрі розділилися на два табори: тих, хто вважає, що місто розвивається; і тих, кому не подобається, що тут забудовують кожен вільний куточок. Адже Ужгород, як відомо, земель запасу немає, тож і зростає лише в своїх нинішніх межах. На жаль, будівельна активність заходить і в історичний центр міста. Заради дорогих квадратних метрів у центрі руйнуються старі будинки, які не мають статусу пам’яток, однак формують неповторний шарм старого міста. За останні кілька місяців консультативна рада з питань охорони культурної спадщини при Закарпатській ОВА розглянула чимало проєктів новобудов і перетворень в історичній частині Ужгорода. Ознайомимося з кількома з них, аби незабаром їхнє втілення не стало для читачів сюрпризом.

Реставрація будинку Фінцицького

Будинок на вул. О. Духновича, 23 в Ужгороді є пам’яткою історії місцевого значення. Зазвичай його асоціюють із постаттю багаторічного мера міста Мігая Фінцицького, котрий проживав там зі своєю сім’єю на самому початку ХХ століття. За даними архіву КП «Архітектурно-планувальне бюро м. Ужгорода» (колишнього БТІ), будівля була зведена ще в 1905 році. Її близнюк, розташований поруч, на вулиці Духновича, 25 дещо старший – зведений у 1929 році. В останнє десятиліття об’єкт, який так і називають – «будинком Фінцицького» перебуває у досить занедбаному стані. Розкішні архітектурні деталі фасаду у вигляді жіночих голів, які міг створити відомий місцевий скульптор Янош Петрідес, потребують фахової та дбайливої реставрації.

У 2019 році власник об’єкту подавав на розгляд обласної консультативної ради з питань охорони культурної спадщини паспорт опорядження фасадів, за яким передбачав провести доволі масштабні роботи з підсиленням будівлі, заміною вікон, покриття даху й забудовою вхідної частини. Тоді до реставраційних робіт на об’єкті так і не приступили.

У грудні 2024 року на розгляд ради був винесений новий паспорт опорядження фасадів будівлі. Він загалом не передбачає втручань у вигляд пам’ятки, однак членів ради насторожив пункт про реставрацію гіпсових елементів на фасаді. Проєктант повідомив, що маскарони у вигляді жіночих голів перебувають у такому поганому стані, що львівські фахівці порадили їх цілком демонтувати й замінити гіпсовими копіями. Члени ради натомість не вважали, що декор перебуває в настільки поганому стані, що його не можна реставрувати. Тож до протоколу був унесений пункт про те, що під час робіт існуючий керамічний (а не гіпсовий, як зазначено в документації) декор слід обов’язково зберегти й реставрувати.

Загалом же роботи на цьому об’єкті почнуть із підсилення цегляних стін зсередини будівлі з допомогою швелерів та металевих пластин. Порівняно з попереднім проєктом, де передбачалося встановлення мансардних вікон, заміна існуючих вікон та прибудова стін до ґанку, в цьому проєкті архітектурні перетворення не передбачені – навіть будуть відреставровані автентичні дерев’яні вікна.

Реставрація з пристосуванням будівлі на вул. Капітульній, 11

Будинок номер «11» є одним із найстаріших на вулиці Капітульній в центрі Ужгорода. За даними автора популярної книжки «Ужгород відомий і невідомий» Йосипа Кобаля, у ХІХ ст. тут діяла недільна греко-католицька школа, а в 1920-х деякий час проживав Августин Волошин. В радянський період будівлю націоналізували, після чого в ній діяло училище прикладного мистецтва. Згодом об’єкт передали УжНУ, однак нині Мукачівська греко-католицька єпархія відстоює в суді право на повернення забраного в радянські роки майна. Частково суд уже став на сторону єпархії, тож на об’єкті почали роботи з пристосування будівлі до потреб навчального корпусу католицької школи «Теобенд».

На розгляд обласної консультативної ради з питань охорони культурної спадщини був представлений проєкт паспорта опорядження фасадів будівлі. Зовні вона не зазнає архітектурних перетворень – в межах існуючого даху хочуть облаштувати додаткові приміщення з мансардними вікнами, старе дахове покриття замінять на фальц, стіни пофарбують. На засіданні звучала думка про те, що потрібно демонтувати з цоколю облицювальний камінь, який не є автентичним і «прикрасив» старовинну споруду під час одного з ремонтів на початку 1990-х років. Також говорили про необхідність дослідити і зберегти мозаїку на одній зі стін будівлі. За даними сторінки «Монументальне мистецтво Закарпаття» в мережі «Facebook», це художнє панно зветься «Олекса Довбуш», створив його 1967 року в техніці мозаїки з майоліки художник Анатолій Лазар.  

Реконструкція будинку на Православній набережній, 8

Незабаром на Православній набережній почнуться масштабні роботи з реконструкції будинку № 8 і зведення на його території окремої шестиповерхової житлової будівлі. Проєкт, представлений консультативній раді з питань охорони культурної спадщини при Закарпатській ОВА, передбачає, що нова шестиповерхова будівля майже не буде проглядатися з набережної чи протилежного берега, її закриватиме реконструйований будинок № 8. Цей об’єкт не перебуває на державному обліку, однак відноситься до значної історичної забудови і розташований в межах історичного центру Ужгорода. Згідно з історичною довідкою, будинок звели у 1932 році, він належав місцевому підприємцю Євгену Берґеру, котрий був власником фірми з продажу та інсталяції сантехніки. У 1936 році будівлю реконструювали, влаштувавши в мансардному поверсі ще одну квартиру і перетворивши кругле вікно-ілюмінатор на прямокутне.

Новий проєкт реконструкції передбачає тинькування стін, ремонт і відновлення цоколю, реставрацію дверей, збереження автентичного вікна-«термометра» на сходовому майданчику, відновлення вікна-ілюмінатора. Однак будуть і серйозні втручання, наприклад, під усією будівлею зроблять в’їзну браму до підземного паркінгу, який займатиме майже всю територію ділянки. Пішоходи потраплятимуть на задній двір, до шестиповерхової забудови, через під’їзд і сходовий майданчик передньої будівлі. Загалом ця проєктна пропозиція була підтримана консультативною радою, однак паспорт опорядження фасаду будинку № 8 буде розглядатися повторно після того, як проєктанти врахують усі проголосовані пропозиції членів ради.  

Зведення багатоквартирних житлових будинків на ділянці між вул. О. Фединця та Підгірною

В центральній частині Ужгорода, на ділянці між вулицями О. Фединця і Підгірною заплановане втілення ще одного масштабного проєкту. Раніше на цій ділянці розташовувався офіс благодійного фонду «Хесед Шпіра», також стояли кілька житлових будинків (загалом територія майбутнього будівництва охоплює ділянки на вул. О. Фединця №№ 13, 15, 17 та на вул. Підгірній №№ 8-14). Більшість будівель тут уже знесені, одна кілька старих будинків ще чекають вирішення своєї долі.

У проєктній документації, представленій обласній консультативній раді з питань охорони культурної спадщини, ці будівлі зазначені як «малоповерхова нежитлова забудова без виразних стилістичних ознак та історико-культурної цінності». Так, вони справді не мають статусу пам’яток історії чи архітектури й, можливо, не зберегли автентичного вигляду, були перебудовані, однак пасували цій частині міста – особливо якщо йдеться по вулицю Підгірну з її малоповерховою забудовою.

Натомість у представленій проєктній пропозиції розглядається можливість знести усі старі будинки, про які вже зазначалося вище, а на розчищеній великій ділянці між вулицями О. Фединця й Підгірною побудувати багатофункціональний комплекс із житловими квартирами, торгово-офісними приміщеннями й підземним паркінгом на 58 місць. Загалом заплановані дві шестиповерхові будівлі (без урахування підземного паркінгу) з головними фасадами на вулиці О.Фединця та Підгірну.    

Члени консультативної ради під час розгляду проєктної пропозиції, зауважили, що найвищою будівлею на вул. О.Фединця наразі є радянська 5-поверхівка «Укрпрофоздоровниці», інші споруди (навіть новобудови) не тягнуться вище чотирьох поверхів, тобто запроєктована шестиповерхова споруда буде виглядати дуже громіздко на цій вузькій вуличці. Однак куди більше занепокоєння викликає друга запроєктована споруда – 6-поверховий житловий будинок із фасадом на вул. Підгірну. Ця вулиця розташована вище за вул. О.Фединця, має переважно стару малоповерхову забудову і знакові оглядові точки на історичні об’єкти поблизу. Шестиповерхова новобудова на цьому місці, на думку більшості членів ради, вкрай негативно позначиться на сприйнятті історичного ареалу Ужгорода. Проєкт відправили на доопрацювання з можливістю зменшити поверховість забудови, надати більше інформації стосовно ще збережених на ділянках будівель та щодо того, як запроєктовані об’єкти проглядатимуться з оглядових точок.

Зведення житлового будинку з комерційними приміщеннями в пров. Ботанічному  

Ботанічний провулок – це невеличка вуличка, що з’єднує вул. І. Ольбрахта з Ботанічною набережною, вздовж якої пролягає колія Ужгородської дитячої залізниці. Раніше у Ботанічному провулку розташовувалося кілька житлових будинків – №№ 1, 3, 5. Усі вони були викуплені одним власником, на замовлення якого у вересні 2023 року були проведені огляд та обстеження споруд. Згідно з актом обстеження, усі будівлі, зведені у 1920-1930-х роках, мали значні дефекти та пошкодження зовнішніх стін, перекриттів, конструкцій дахів. Новий власник зніс старі споруди, а на розчищеній ділянці у 2024 році були проведені археологічні дослідження. В кількох закладених шурфах знайшли зразки кераміки ХІХ-ХХ ст., однак загалом під шаром ґрунту виявляли скельну породу без слідів давнього культурного шару та археологічних знахідок.  

Оскільки ділянка, на якій заплановане нове будівництво, розташована в межах історичного ареалу міста, в зоні охорони археологічного культурного шару 2 категорії та в межах території пам’ятки містобудування місцевого значення «Комплекс Замкової гори», до проєктування і подальших робіт вимоги дуже серйозні.

У грудні консультативна рада з питань охорони культурної спадщини вже вдруге розглядала проєкт, який передбачає у Ботанічному провулку зведення 5-поверхового житлового будинку з комерційними приміщеннями. Оскільки ділянка має значний перепад висоти, забудова запланована каскадною. Загалом уся будівля спроєктована як одна квартира, розрахована на проживання 6-х осіб. На найнижчому поверсі передбачений паркінг на кілька місць. На другому поверсі заплановані загальні зони (кухня, вітальня, спортивна зала), а також комерційні приміщення, вхід до яких буде окремим від вул. Ольбрахта. На третьому поверсі будуть кабінет, конференц-зала та гостьові кімнати, а також комерційні приміщення зі входом з вул. Ольбрахта. А на четвертому  й п’ятому поверхах розташуються житлові кімнати з окремими санвузлами.

Таким чином з Ботанічної набережної проглядатимуться усі 5 поверхів будівлі, з вулиці І. Ольбрахта – 3 поверхи, з пішохідного мосту вона не повинна проглядатися, оскільки її закриватиме недобудована споруда податкової інспекції.  Після обговорення члени консультативної ради 11-ма голосами підтримали проєкт з рекомендацією подати його на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізовує державну політику в сфері охорони культурної спадщини (Міністерство культури та стратегічних комунікацій України).

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід