На Закарпатті вже тричі зверталися до суду щодо «нарізки» округів в Ужгороді та Хусті

Опубліковано:

До Закарпатського окружного адміністративного суду надійшли два позови стосовно утворення виборчих округів Ужгородською міською ТВК та одна – стосовно утворення округів Хустської міською ТВК. В Ужгороді скаржилися стосовно порушення принципу неподільності одного округу, у Хусті – трьох. Про це повідомляють представники Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області, володіючи інформацією станом на ранок 12 вересня.

У місті Ужгороді виникли суперечки стосовно поділу громади на округи та стосовно окремих виборчих дільниць. За інформацією спостерігачки ОПОРИ, 5 вересня Ужгородська міська територіальна виборча комісія прийняла постанову №5 про утворення виборчих округів, згідно з якою, як виявилося згодом, виборча дільниця №210762 опинилася у виборчому окрузі №1, попри те, що вулиці дільниці географічно розташовані безпосередньо в середині округу №3. Також у цій постанові виявили технічну помилку: замість номеру дільниці 210721 вказали номер – 21021.

У зв’язку з цим свої зауваження Ужгородській міській ТВК публічно висловили представники двох політичних сил – «Об’єднання Самопоміч» та «Опозиційна платформа – За життя». Їх представники ж і звернулися до Закарпатського окружного адміністративного суду щодо скасування постанови про розподіл міських округів. 

Водночас, як повідомляє спостерігачка ОПОРИ, на засіданні Ужгородської міської ТВК 9 вересня, члени комісії своїм рішенням перенесли дільницю №210762 до округу №3, таким чином відновили принцип неперервності виборчих округів та виправили технічну помилку щодо дільниці №210721.

Тим часом обидві заяви окружний адміністративний суд розглянув, однак вимоги щодо скасування постанови виборчої комісії про утворення округів не задовольнив.

Як стало відомо спостерігачу ОПОРИ, позовна заява до Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла й від Закарпатської обласної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» в особі керівника Олександра Кеменяша. На думку позивача, під час утворення виборчих округів Хустська міська територіальна виборча комісія не дотрималася принципу неперервності у трьох випадках – стосовно округів №3,4,5.

Як йдеться у заяві до суду, позивач вимагав визнати протиправним та скасувати пункт 3 постанови Хустської міської ТВК від 5 вересня та зобов’язати комісію утворити виборчі округи у відповідності до вимог статей 196, 201, 207 Виборчого кодексу. Суд у справі №260/2972/20 позов залишив без розгляду. Як йдеться в ухвалі, право оскаржувати рішення виборчих комісій мають суб’єкти виборчого процесу, а позивач – як керівник обласної організації ВО «Батьківщина», на етапі утворення виборчих округів таким не  є.

Відповідно до п. 3.3. Роз’яснення ЦВК від 28 серпня 2020 року № 204 утворення територіальних виборчих округів має здійснюватися з дотриманням принципу неперервності меж (зв’язності територій) таких округів та за можливості з урахуванням адміністративно-територіального устрою. У разі неможливості врахування системи адміністративно-територіального устрою рішення про утворення виборчих округів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць чи їх частин приймається відповідною виборчою комісією виходячи з приблизно рівної кількості виборців, які мають право голосу на відповідних виборах у кожному окрузі, а обласною чи районною виборчими комісіями також – з необхідності забезпечення представництва спільних інтересів територіальних громад під час виборів депутатів обласної чи районної ради.

Відповідно до частини 4 статті 199 Виборчого кодексу багатомандатні виборчі округи з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) утворюються відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як на другий день виборчого процесу з дотриманням принципу неперервності меж (зв’язності територій) таких округів.

Згідно з частиною 3 статті 201 Кодексу територіальні виборчі округи з виборів депутатів обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) утворюються відповідно обласною, районною, районною в місті, міською, сільською, селищною виборчою комісією не пізніш як на другий день виборчого процесу з дотриманням принципу неперервності меж (зв’язності територій) таких округів та, за можливості, з урахуванням адміністративно-територіального устрою. Відповідна виборча комісія тим самим рішенням присвоює номери територіальним виборчим округам.

Відповідно до частини 1 статті 64 Виборчого кодексу України суб’єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, а згідно ч.1 ст. 22 цього ж Кодексу – суб’єктом виборчого процесу відповідних виборів є: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) – суб’єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

ОПОРА

Про Захід