Мукачівський римо-католицький костел Святого Мартина на початку ХХ століття (Фотофакт)

Опубліковано:

У соціальній мережі Фейсбук на сторінці Transcarpathian Heritage розміщено фото Римо-католицького костелу Cвятого Мартина в Мукачеві.

Він був побудований у 1904–1905 році в неороманському стилі за проектом будапештського архітектора Дьєзе Циґлера (Czigler Győző).

Сакральну споруду зведено на місці давнішого храму XIV століття, який знесли перед будівництвом. Від старої будівлі залишилась лише готична апсида — нині каплиця Святого Йосипа (ліворуч на фото).

Храм Святого Мартина в Мукачеві — один із останніх проектів відомого архітектора Дьєзе Циґлера, який помер під час будівництва споруди. З метою вшанування автора будівлі на її стінах в цей час було вивішено чорний скорботний прапор.

Будівництво мукачівського костелу здійснювалось фірмою Мартона Ваґнера. Для фундаменту храму було використано 1200 м3 каменю, а для стін — 1,3 млн цеглин. Також на будівлю було потрібно 16 вагонів вапна та 20 вагонів цементу. Підлогу вимощено 12 000 цементних плиток. Розписи костелу здійснив Ференц Вереб (Veréb Ferenc) з трьома помічниками, а скульптурні роботи — Бене Калдар (Káldár Benő) з комітату Феєр.

Стиль костелу Святого Мартина — неороманський, один із напрямків історизму. Часто храм помилково вважають неоготичною спорудою, але це не так. Архітектурні рішення будівлі апелюють до пізнього романського стилю. Наявність півциркульних вікон та вікон-біфорїїв; щедре використання аркатурних фризів; трифорії на крилах трансепту; півциркульний портал та багато інших елементів свідчать про запозичення з романської архітектури.

Притвор костелу переходить у центральну вежу, що завершується багатощипцевим бляшаним дахом з високим октагональним шпилем. Подібні вертикально орієнтовані форми можна побачити на вежах романського Бамберзького собору — одної із семи імперських катедр Німеччини. Висота вежі мукачівського костелу зі шпилем — 49 метрів.

Фото початку XX століття.

Про Захід