Він розповів, як система охорони здоров’я змінюється, реагуючи на виклики війни, і про те, які цілі стоять перед нею.
«Завдання міністерства охорони здоров’я — забезпечити універсальний доступ до якісної та безоплатної медичної допомоги для всіх українців, з урахуванням потреб наших ветеранів. Універсальний — тут ключове слово. Це означає, що послуги мають бути доступними по всій країні. Ми бачимо, як це працює на прикладі розвитку системи реабілітації», — наголосив міністр.
МОЗ послідовно розбудовує систему реабілітації у сфері охорони здоров’я з 2021 року. Безоплатну допомогу стаціонарно надають вже 367 медзакладів, амбулаторно — 512. Завдання на 2025 рік – амбулаторна реабілітація, доступна в кожній громаді, де є лікувальний заклад, щоб пацієнти могли відновлюватися поруч із домом.
Запроваджений також новий формат допомоги — реабілітаційна монопослуга. Вона дозволяє фахівцям з реабілітації надавати допомогу самостійно чи у співпраці з сімейними лікарями. Це зручно для пацієнтів і зменшує навантаження на стаціонари.
Для людей з множинними ампутаціями збільшено тривалість стаціонарної реабілітації — до 26 курсів на рік (в інших випадках – від 2 до 8).
Окремий блок роботи — психологічне відновлення. У межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я, ініційованої першою леді Оленою Зеленською, створюється екосистема охорони психічного здоров’я. З 2025 року базові послуги стали доступними у всіх закладах «первинки». Уже працює 104 центри ментального здоров’я на базі кластерних і надкластерних лікарень.
Захисники і захисниці можуть безоплатно отримати послугу із забору, кріоконсервації та зберігання репродуктивних клітин.
Також запроваджена програма безоплатного зубопротезування та стоматологічної допомоги для захисників. У 2025 році — її не лише продовжили, а й суттєво розширили. Лише з початку цього року допомогу отримали близько 48 тисяч військових і ветеранів. Для порівняння: за весь 2024 рік — трохи більш як 21 тисяча.
Крім цього, визначені 28 пріоритетних медзакладів, які надають офтальмологічну допомогу людям із травмою ока внаслідок бойових дій, вогнепального та іншого поранення.
Працюємо над тим, щоб кожен мав рівний доступ до якісної безоплатної медичної допомоги.
МОЗ