Майстерня сільських ініціатив: Закарпаття (Відео)

Опубліковано:

Модернізувати життя сільських мешканців – основна мета роботи громадської організації «Інша освіта». Вже 5 років  в рамках програми «Майстерня сільських ініціатив» вони допомагають підліткам реалізовувати свої ідеї.

Анна

учасниця з Донецької області

Я представляю проект «Еко-зон». Це створення зон у парках – зон відпочинку та спорту. Там є волейбольний та баскетбольний майданчики і звичайна зона відпочинку з клумбами.

Максим КИРИЧЕНКО

учасник із Донецької області

Проект називається «Спорт-Ідея». Ми зробили проект для всієї нашої ОТГ, там брало участю 5 шкіл. Там були спортивні змагання з 3 видів спорту – футбол, волейбол і шашки для тих, хто не надто любить бігати, скакати і все подібне. Ми живемо в такому селі, де не особливо часто проходять подібні змагання. Учні нашої школи та всієї ОТГ дуже люблять спорт, у нас це вважається класним. Тому ми вирішили зробити такий проект, скерований у цю сферу.

Ці та подібні проекти презентували учасники Міжнародного форуму розвитку громад «Сила Села-2019». Захід відбувся у Зарічеві на Перечинщині. У ньому взяли участь  представники з державних та недержавних інституцій, випускники програм неформальної освіти в Україні, Молдові та Білорусі. Учасники ділилися досвідом створення проектів розвитку сільських громад та покращенням життя на селі.

Альона КАРАВАЙ

представниця ГО «Інша освіта»

Проекти дуже схожі. Принаймні проблеми в Україні, Молдові та Білорусі дуже схожі. До прикладу, це проблеми інфраструктурні, про які кажуть наші колеги з Молдови, а особливо з Білорусі кажуть, що не вистачає інфраструктури. Є проблеми з доїздом в села. Чому люди не бувають там так часто, як вони хочуть? Бо ця проблема є. Існує проблематика з іміджемсільської місцевості, яка не така популярна в молоді і з цим працюють наші колеги і в Молдові, і в Білорусі, і в Україні також. Звичайно, є якась локальна специфіка, пов’язана з тим, які там етнічні групи живуть, є якісь міжетнічні конфлікти чи їх немає, але таких проектів набагато менше.

Партнерські з Україною організації з Білорусі та Молдови привезли своїх учасників, які теж працюють у власних селах для покращення життя громад.

Сергій

учасник із Білорусі

Практично кожен мешканець села не може знайти собі роботу і, в основному, всі чекають, що держава надасть їм роботу і вони працюватимуть. Я пропагую, щоб кожен умів організувати собі робоче місце. На цей час займаюся гончарством – я роблю посуд.

Олександр

учасник із Молдови

Основа проекту – ми намагаємося створити клуби в селах та залучити дітей, щоб вони вчилися створювати проекти та бути активнішими у своїх селах. Не хотіти поїхати в місто, де все цікавіше. Ми хочемо створити для них середовище в селі, щоб вони там навчалися і було цікаво та корисно. Залучаються різні діти з усієї школи, але зазвичай це діти 7-9 класу. Вони разом з учителями намагаються знайти, що вони можуть робити для села те, що можуть і що в їхніх силах.

Угода про асоціацію з ЄС зобов’язує Україну сприяти розвитку сільського господарства та сільських територій. Зокрема, це передбачає стаття 17-а економічного компоненту Угоди. На Закарпатті  намагаються  поширювати знання про європейські практики, через навчання та проведення інформаційних заходів. Організатори форуму вирішили надати платформу для втілення ідей молоді та обміну досвідом з іноземними учасниками.

Іванна ЧУПАК

координаторка Форуму розвитку громад «Сила села 2019» та Фестивалю сільських ініціатив

У рамках фестивалю ми хочемо надати майданчик-платформу для різних представників громад з України, Молдови та Білорусі, які діляться між собою своїми історіями успіху, своїми вже реалізованими проектами та ініціативами, які спрямовані на покращення життя на селі, в сільській громаді.

Міжнародні експерти кажуть: розвиток села суттєво гальмує земельна реформа. Держава має потенціал сприяти покращенню життя у сільській місцевості. Завдяки подібним заходам можливо залучити до дій більше ініціативної молоді та активну громаду.

Більше у відео УжІнформ:

Про Захід