Команда Eco Film Festival від Chysto.de оголосила переможців кінопремії імені Романа Жука, який навесні 2022 року загинув на фронті, захищаючи Україну. Перше місце здобув режисер Євген Ткач зі Львова з проєктом короткометражки про експлуатацію природного середовища озера Світязь, друге – журналіст та режисер із Запоріжжя Сергій Носенко з проєктом про групу активістів та їх вплив на екологічні зміни в місті, третє – майбутня режисерка Лілія Бадай з Харкова, яка здобула навчання в майстерні документального кіно режисера Сергія Буковського.
Кінопокази на екологічну тематику, еко- та кінолекторії, майстеркласи для підлітків – все це і трохи більше було під час Eco Film Festival, який створено задля об’єднання небайдужих та створення якісного відеоконтенту та кіно про вплив людини на природу. На цьому ж заході організатори фестивалю оголосили про конкурс на Кінопремію імені Романа Жука, співзасновника організації.
Як повідомили організатори Eco Film Festival від Chysto.de, головний приз кінопремії імені Романа Жука – 100 тисяч гривень – здобув режисер зі Львова Євген Ткач, з проєктом короткометражного фільму «Балада про Егагропілу Ліннею». Стрічка піднімає тему експлуатації природного середовища озера Світязь.
Про участь у конкурсі та виграш кінопремії Євген Ткач пише: «…багато людей ще не усвідомлюють наслідків недбалого ставлення до довкілля. І кіно може стати потужним інструментом цих змін. Чим більше буде екологічних стрічок, тим швидше трансформується наше суспільство.Сподіваюся, що фестиваль об’єднає навколо себе цю важливу хвилю і допоможе її зберегти. Особливо радію, що перша українська кінопремія в галузі екологічного кіно названа на честь екоактивіста Романа Жука. Це справді найкращий спосіб увічнити його справу та пам’ять».
Премію в 40 тисяч гривень здобув журналіст та режисер із Запоріжжя Сергій Носенко з проєктом про групу активістів та їх вплив на екологічні зміни в місті та регіоні під назвою «НеВидимий ворог: боротьба за чисте повітря».
Про навчання від кінокоманди Chysto.de Сергій згадує: «Навчання, організоване командою Eco Film Festival від Chysto.de, приємно вразило. Цікаві лекції від лідерів української кіноіндустрії: сценаристів, режисерів, операторів – допомогли значно підвищити рівень. Я прийшов сюди з ідеєю, а завдяки навчанню зміг трансформувати її у повноцінну задумку. Тепер я знаю, що і як знімати, щоб проєкт вийшов якісним та зацікавив глядача».
Лілія Бадай з Харкова виборола 3-тє місце серед претендентів та отримала в подарунок навчання в майстерні документального кіно режисера Сергія Буковського.
«Навчання у Chysto.de дало мені чудові базові знання за короткий термін, навіть попри те, що до цього я не мала досвіду в цій сфері. Спочатку я думала, що документальне кіно – це не моє, але цей курс повністю змінив моє сприйняття. Я закохалася в документалістику, адже це живе кіно, яке здатне відчувати й розповідати історії, що залишають слід у серцях. Можливість навчатися в школі Сергія Буковського для мене – найкраща нагорода. Це не лише про знання, а й про натхнення, віру в себе та підтримку, яка дає сили йти вперед і втілювати свої мрії», – коментує Лілія.
Куратор кінонапрямку на Eco Film Festival від Chysto.de та в навчальному курсі Роман Островський, який наразі служить в ЗСУ, завжди підтримував і спрямовував колег:
«В Україні документальне кіно не дуже популярне. Коли ти знайомишся з новими людьми і дізнаєшся, що вони дивляться документальне кіно і відвідують кінофестивалі, це велика рідкість. А документальне кіно на природоохоронну тематику це ще більша рідкість. Таке кіно в нас практично не знімають. Тому ми вирішили, окрім премії, організувати ще цей навчальний курс, щоб дати зрозуміти молодим документалістам, чому таке кіно потрібно знімати і чому воно важливе», – каже Роман Островський.
«Результат нашої діяльності за один сезон – два короткометражні документальні фільми, які розкривають важливі екологічні питання, і 13 натхненних студентів, які розуміють, наскільки важливе і впливове документальне кіно», – додає режисер.
Лекторами двомісячного курсу були: режисерка та продюсерка Олеся Моргунець-Ісаєнко, режисерка кіно та продюсерка Анна Корж, режисер монтажу Олександр Легостаєв, режисерка кіно та реклами Катерина Тюрі, сценаристка Мар’яна Федина, оператор-постановник і художник по світлу Олексій Лєсков та режисер-оператор Роман Островський.
Відеопроєкти обох переможців конкурсу можна буде побачити на другому Eco Film Festival від Chysto.de вже на початку серпня.