Кілька вражаючих фактів із біографії Івана Фірцака (Фото)

Опубліковано:

Фірцак, Кротон… Неймовірно сильний боєць, світова зірка цирку, що у 1928 році був визнаний найсильнішою людиною планети, міг би стати кумиром кількох поколінь українців. Однак у долю визначного чоловіка втрутився НКВС – і на десятки років слава Івана Фірцака була замовченою.

Про це розповідає Архів національної пам’яті.

Якою ж була причина немилості радянської влади до Івана Сили?

Справа в тому, що 18-річного сина стронгмена у повоєнні роки засудили за сфабрикованою справою у приналежності до ОУН. Іван Фірцак-молодший, який успадкував батькову міць, отримав 25 років таборів, із яких майже вісім відсидів. В самого ж легендарного атлета НКВС вилучив усі спортивні нагороди та фотографії, а всі його досягнення були штучно знівельовані до рівня аматорства.

Іван Фірцак помер у цей день, 10 листопада 1970 року, у селі Білки на Закарпатті. Попри намагання, викорінити його особистість з пам`яті українців не вдалося, адже для своїх земляків він був і є справжньою легендою.

Лише кілька вражаючих фактів із біографії Івана Фірцака, які зафіксував письменник та журналіст Антон Копинець з вуст самого силача:

  • Підлітком Іван пошкодував корову і, впрягшись до плуга, сам зорав поле. Коли телиця пошкодила ногу, хлопець приніс її додому на плечах.
  • На чемпіонаті з важкої атлетики Чехословаччини підняв вагу 150 кг і здобув золоту медаль. Став першим вантажником в історії чехословацького спорту, що виграв першість республіки. Тоді йому виповнилося 23 роки.
  • У США Сила виконав рекламний трюк: ліг на землю й легкове авто переїхало йому через горло. Фотокартка цього номера обійшла чимало американських газет. Згодом він увів його до своєї програми під назвою «Людина під колесами машини». У 1927 р. власники компанії «Форд» подарували йому авто.
  • В Іспанії брав участь у кориді, під час якої вбив бика, вирвавши йому роги.
  • Виграв бій із японським борцем Токедзо, на 20 кг важчим.
  • Іван розірвав 10-річний контракт із цирком раніше домовленого терміну й через суд виплатив власниці велику компенсацію – 100 тис. крон і повернувся в рідне село.

Інші цікаві факти про Івана Фіцака читайте також у книгах та матеріалі українського журналіста та письменника із Закарпаття Олександра Гавроша, який він написав для видання Тиждень.

До світлин додаємо також обкладинку слідчої справи НКВС на Івана Фірцака-молодшого, яка зберігається в Архіві СБУ.

Про Захід