Інклюзивний майданчик, фотовиставка, майстерні – проєкти-переможці ідеятону «Створи свій Ужгород» (Фото)

Опубліковано:

Ідеятон – слово для нас нове і не всім зрозуміле. Воно пішло від англійського сленгового поняття «хакатон» або «гакатон», яке використовували програмісти для означення своїх мозкових штурмів і довгих групових марафонів із пропозиціями нових ідей або вирішення проблем. Ідеятон – це також марафон ідей, їхнє обговорення й удосконалення. Саме нових цікавих ідей очікували від учасників організатори ідеятону «Створи свій Ужгород: інтегрований, інклюзивний, безпечний». І що найприємніше: ідеї переможців мають отримати фінансування до 380 000 грн і до вересня 2024 року бути втілені в життя.

Ужгород став не першим закарпатським містом, де проходив такий ідеятон, – минулоріч такий же захід організувало Мукачеві. Як розповідає начальниця відділу інвестицій та взаємодії з фондами і благодійними організаціями управління економічного розвитку міста Ужгородської міської ради Юліана Бокоч, Ужгород у кінці минулого року, зацікавившись ідею такого заходу, теж подав заявку на його проведення. Хоча часу на підготовку ідеятону було небагато, міська рада спільно з Координаційною радою з питань ВПО, БФ «Центр громадських ініціатив», УжНУ за фінансової підтримки UNDP Ukraine/ ПРООН в Україні та МБО «СОС Дитячі містечка» зуміли організувати захід.

Метою ідеятону був, у першу чергу, пошук нових ідей та рішень для розв’язання певних проблемних питань міста. Заявки на участь могли подавати всі офіційно зареєстровані ОГС (організації громадянського суспільства: громадські організації, благодійні організації, громадські холдинги), ініціативні групи чи волонтерські спільноти. Пропозиції проєктів мали стосуватися трьох напрямків: громадської безпеки, інклюзії та інтеграції.

Про те, що такий формат був цікавий потенційним учасникам, свідчить кількість поданих заявок. Спершу організатори розраховували приблизно на 18 команд, натомість до участі в ідеятоні зареєструвалися 54 команди – як молоді ініціативи, так і відомі в місті багаторічним досвідом роботи організації. За словами Юліани Бокоч, найкориснішою участь була саме для молодих ініціатив, які ще не мали досвіду роботи з грантовими проєктами, не вміли шукати донорів і писати заявки. Адже власне ідеятону – триденному марафону ідей – передували два дні навчання, коли ментори допомагали учасникам попрацювати із заявками, викристалізувати ідею, грамотно розписати бюджет тощо.

На подальшому триденному марафоні, який проходив 28-29 лютого та 1 березня в ректораті УжНУ, команди виступали зі своїми ідеями перед представниками донорів, а ті обирали, яку ідею вони хотіли би підтримати фінансово. Варто зазначити, що задача у членів журі була непростою, адже ужгородські команди добре підготувалися, а їхні ідеї були справді цікавими. Переможцями визнали 7 команд, їхні проєкти отримають фінансування для реалізації й мають бути втілені в життя до 1 вересня 2024 року. Тож які ідеї визнали найкращими?

БФ «Центр Надії» здобув фінансування на облаштування інклюзивного майданчика. Це буде перший в Ужгороді ігровий майданчик, де зможуть гратися в тому числі й діти з інвалідністю. Там будуть облаштовані спеціальні безпечні гойдалки для дітей на колісних кріслах та інші цікаві атракціони. Варто зазначити, що таких спільних дитячих просторів в Україні наразі є дуже мало, тож можна порадіти за розвиток місцевого інклюзивного простору. Місцем його розташування обрали Боздоський парк.

ГО «Волонтеріат УжНУ» запропонував проєкт підвищення інклюзивності історичного корпусу медичного факультету на набережній Незалежності. Загалом інклюзивності було приділено на ідеятоні багато уваги, адже Ужгород має чимало проблем із доступністю до важливих об’єктів для людей із інвалідністю. Навіть місце проведення заходу – зала ректорату УжНУ – була розкритикована, як місце, до якого не мають доступу люди, котрі пересуваються на візках. Медичний факультет теж є будівлею з високими сходами, а ще – найбільшим факультетом УжНУ. Там, окрім навчання студентів, наразі проходять групові курси з надання першої домедичної допомоги, тож людей туди приходить багато. Саме студенти медичного факультету та факультету туризму подали на ідеятон проєкт встановлення на вході до будівлі медичного факультету УжНУ сходового підйомника – мобільного пристрою, який дозволяє підняти людину на візку сходами. Також у рамках проєкту в будівлі медфаку облаштують кнопку виклику чергового, направляючі тактильні смуги для незрячих і слабозорих людей, а ще таблички зі шрифтом Брайля.

ГО «Платформа суспільної взаємодії» виграла фінансування на проведення фотовиставки та публічного обговорення процесів окупації. Ця громадська організація, релокована з Бердянська, має унікальні матеріали, які хотіла би показати в Ужгороді з метою підвищення знань серед населення щодо війни та окупації. Цей захід також буде проведений в Ужгороді до кінця літа.

Карпатська агенція прав людини «ВЕСТЕД» на ідеятон подала проєкт реконструкції дитячого майданчика, який колись встановила компанія «Рошен» на пл. Б. Хмельницького. Тривалий час це був один із найкращих майданчиків міста, однак наразі він потребує ремонту – заміни гумового покриття та оновлення ігрових атракціонів. Донори підтримали фінансування цього проєкту, а місто долучиться до нього тим, що проведе на майданчику освітлення.

Ще один проєкт-переможець – «Здоров’Я» від студентів Української академії лідерства. Він передбачає проведення серії тренінгів, лекцій і воркшопів для підлітків на тему підтримки ментального здоров’я: залучатиме молодь до розуміння себе, свого емоційного стану, свідомості, допоможе уникнути вигорання під час активного навчання, перед іспитами тощо.

БФ «Гуманітарний центр «Совине гніздо»» планує відкрити для людей старшого віку денний центр, який пропонуватиме різноманітні групові активності, майстер-класи, культурні заходи, спільні заняття фізичною активністю тощо. Ідея цього проєкту виникла внаслідок того, що в гуманітарний центр «Совине гніздо» з часу повномасштабного вторгнення приходило багато людей поважного віку, яким не вистачало спілкування та інформації стосовно соціальних програм і заходів (позаяк ця інформація була в Інтернеті, до якого багато хто не мав доступу). Як відомо, люди старшого віку дуже важко переносять вимушену зміну місця проживання й звичного кола спілкування, тож часто відчувають себе ізольованими, покинутими, одинокими. Для вирішення проблеми ізоляції та подолання інформаційних бар’єрів благодійний фонд «Совине гніздо», створений на базі гуманітарного центру й відкриє денний центр, де зможуть спілкуватися й корисно проводити час не лише вимушені переселенці, а й місцеві мешканці.

І наостанок розкажемо про проєкт від БФ «Карітас Закарпаття», який, серед іншого, працює з дорослими людьми з ментальною інвалідністю. Наразі на базі фонду на вул. Цегольнянській, 1 готові до роботи три соціальні майстерні, в яких могли би займатися 22 студенти «Карітаса». Однак ці майстерні часто простоюють без фінансування. Тепер благодійний фонд може удосконалити й запустити роботу майстерень, де люди з інвалідністю зможуть виготовляти свічки, готувати їжу та займатися принтуванням (перенесенням на одяг та посуд різних малюнків). Незабаром «Карітас Закарпаття» планує відкрити й соціальне кафе, для роботи в якому в кулінарній майстерні вже починають тренуватися учасники проєкту.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід