Які компоненти їжі та продукти працюють, як антидепресанти

Опубліковано:

Осінь така різна. Спочатку надихає нас своїм золото-багрянцем, шурхотом і пахощами, а згодом пригнічує туманними, дощовими, холодними днями. Сонечка стає все менше, день коротшає, і в сіро-сирій буденності псується настрій. Навіть кажемо про загострення депресивного стану чи наступ осінньої хандри.

Проте такий спад можна якщо не побороти, то мінімізувати, переглянувши раціон. Тож яка внутрішня хімія нашого настрою і які компоненти їжі та продукти працюють, як антидепресанти?

Зазвичай дієтологи рекомендують у цій якості банани, сливи, ківі, томати, волоські горіхи через уміст у них особливого гормону – ! серотоніну. Нервові клітини мозку теж виробляють цей гормон, і від його кількості, як з’ясували науковці, безпосередньо залежить наш настрій: коли гормону мало, людина впадає в депресію. Правда, серотонін, що надійшов з їжею, від депресії не позбавить: він зруйнується задовго до того, як потрапить у мозок. Але є речовина, з якої у клітинах головного мозку серотонін утворюється: це незамінна амінокислота триптофан. Однак у білках їжі її буває недостатньо для того, щоб вона, всмоктавшись зі шлунково-кишкового тракту, а потім із крові, у потрібній кількості надійшла в центральну нервову систему.

Як же допомогти корисним речовинам зробити свою шляхетну справу в нашому організмі? Щоби полегшити триптофану доступ до мозку, подолати так званий гематоенцефалічний бар’єр, йому необхідні помічники. Ними можуть бути фолієва кислота й вуглеводи.

Фолієва кислота належить до групи вітамінів В. Містять її, наприклад, темно-зелені салати, овочі, різна зелень. Їх треба споживати у свіжому вигляді, навіть не подрібнюючи. Варто зважати на те, що фолієва кислота, яка міститься в зелені, сприяє засвоєнню триптофану з м’ясної їжі. Не випадково м’ясні страви традиційно поєднують із зеленню, салатами, овочами. Більше споживаймо багаті цими сполуками осінні продукти – гарбуз, яблука, квасолю, а також шпинат, броколі, цибулю.

Відомо, що доступ триптофану в головний мозок полегшує гормон інсулін, що виробляється підшлунковою залозою, коли ми споживаємо вуглеводи. Саме тому швидкому доступу триптофану в мозок можуть сприяти продукти, що містять вуглеводи. Це, наприклад, хліб (краще чорний або із цільного зерна), макарони, рис, солодкі ягоди та фрукти, мед.

Як бачимо, набір продуктів, що можуть забезпечити гарний настрій в осінню непогоду досить широкий. З запропонованого можна вільно скомпонувати як раціон зорієнтований на переважання білка, так і меню з високим вмістом складних вуглеводів та риби. Смачної і позитивної нам осені!

Закарпатська Ендоклініка

Про Захід