Закарпатські новини Здоров'я

Які фактори підвищують ризик померти від COVID-19: дослідження

Медики проаналізували дані з 17 мільйонів медичних карт і з’ясували, які фактори підвищують ризик померти від захворювання COVID-19. Це найбільше за охопленням пацієнтів дослідження такого роду.

Подробиці викладені в науковій статті, опублікованій в журналі Nature.
Пандемія COVID-19 продовжує своє смертоносне хід по світу. За весь період поширення цієї недуги в світі зафіксовано понад 12,9 мільйона випадків захворювання. З них майже 570 тисяч привели до смерті людини. Якби хтось колись не поспілкувався надто вже близько з тваринами, ці півмільйона людей були б живі.

Однак вмирають далеко не всі заражені. Деякі хворі переносять недугу легко або навіть безсимптомно, в той же час для інших все закінчується найсумнішим чином. Для кого ж особливо небезпечний підступний коронавірус?

Щоб з’ясувати це, медики створили платформу OpenSAFELY. У базу даних проекту стікається інформація з електронних медичних карт пацієнтів медичних установ Великобританії. Заради дотримання конфіденційності замість імені, адреси та інших подібних даних використовується псевдонім-ідентифікатор. Таким чином, особистість пацієнта встановити неможливо, але вся інформація про те, від чого і наскільки успішно лікувався кожен “пацієнт X” або “пацієнт Y”, зберігається. Такий підхід ідеальний для виявлення взаємозв’язків між різними захворюваннями.

У новому дослідженні вчені вивчили дані більше 17 мільйонів пацієнтів з різними діагнозами. Це 40% всіх осіб, з тих чи інших причин звернулися до установ Національної служби охорони здоров’я Англії. Деякі з них були заражені коронавірусів SARS-CoV-2. Майже 11 тисяч людей померли від COVID-19.

На підставі такої обширної статистики дослідники з’ясували, що ризик смерті від цього захворювання пов’язаний з статтю, віком етнічною приналежністю і супутніми захворюваннями.

Такі дослідження проводилися і раніше, але нова робота виявилася наймасштабнішою за охопленням пацієнтів. Проте вона в основному підтвердила висновки попередніх досліджень.

Згідно з новими підрахунками, найголовніший фактор ризику – вік. Пацієнти у віці від 80 років мають в 20 разів (!) Вищий ризик смерті від COVID-19, ніж люди 50-59 років. Має значення і стать: чоловіки вмирають від цієї недуги в 1,59 рази частіше, ніж жінки.

З підвищеним ризиком смерті від коронавируса виявилися пов’язані респіраторні захворювання, важка астма, цукровий діабет, ожиріння (особливо при індексі маси тіла більше 40), хронічні захворювання серця і печінки, а також аутоімунні і неврологічні недуги.
Крім власне медичних факторів, дослідження виявило і соціальні. Так, представники найбідніших верств населення вмирали від COVID-19 в 1,8 рази частіше людей із середнім достатком, навіть з урахуванням поправки на набір супутніх діагнозів.

Втім, можна припустити, що бідні люди рідше звертаються до лікарів, навіть якщо відчувають нездужання. Тому в їх випадку частина супутніх захворювань могла просто не потрапити в медичні карти. Крім того, економічному неблагополуччя часто супроводжує хронічний стрес, а він може послабити імунну систему.

Цікаво, що статистика виявила взаємозв’язок і з етнічним походженням пацієнтів. Так, вихідці з Африки і Південної Азії вмирали від коронавируса в 1,62-1,88 частіше білих.

Однак і в цьому випадку важливо пам’ятати, що “разом” не означає “внаслідок”. Причиною підвищеної смертності від коронавируса, наприклад, серед мігрантів цілком може є не расова приналежність сама по собі, а спосіб життя і ставлення до власного здоров’я.
Автори відзначають, що база даних OpenSAFELY регулярно поповнюється, і обіцяють в майбутньому проаналізувати ще більш великий набір даних.

На закінчення підкреслимо те, що для багатьох із зняттям карантинних обмежень перестало бути очевидним фактом: відсутність факторів ризику не означає, що боятися більше нічого. Навіть молоді та начебто бездоганно здорові люди, заразившись коронавірусів SARS-CoV-2, можуть померти або отримати ускладнення на все життя. Так що краще за все не допускати зараження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 5 = 1