У Закарпатській обласній клінічній лікарні імені Андрія Новака продовжують виготовляти протези на унікальному 3D-принтері зі США. Медзаклад відвідали благодійники проєкту – представники організації «Місія для України» Френк Доннелі та Уільям Хейс.
Директор ЗОКЛ ім. А.Новака Юрій Яцина розповів гостям про налагодження роботи за новим обладнанням завдяки комплексній взаємодії реабілітологів та протезистів.

«Я щиро дякую вам за довіру. Зараз ми друкуємо протези для нижніх кінцівок, а в перспективі робитимемо це і для верхніх. За нашими підрахунками, наш медзаклад може закрити потребу всіх військових Закарпаття, які потребують протезування. Матеріали для виготовлення протезів досить затратні, тому зараз працюємо над тим, щоб закупляти їх за допомогою державних програм. Сьогодні на один протез держава виділяє 400 тис. грн, ми можемо значно зменшити витрати та бути успішними. Після юридичного рішення, плануємо зробити на базі лікарні центр протезування та реабілітації з подальшим навчанням пацієнтів», – зазначив Юрій Яцина.

Про успішну співпрацю з Закарпатською обласною клінічною лікарнею розповів представник благодійної організації «Місія для України» Френк Доннелі.

«З початком війни ми підтримуємо українських біженців у Польщі і знайшли можливість залучити до допомоги українцям лікарів з Х’юстона. У них ми дізналися про нові методи у протезуванні. Найдовше у цьому процесі займає виготовлення чаші протезу, яку традиційно створюють з гіпсу. Натомість 3D-принтер виготовляє чашу набагато швидше і дешевше. При цьому вона є такою ж міцною та якісною. Ми шукали лікарню в Україні, де могли започаткувати цю ініціативу. Після знайомства з директором медзакладу Юрієм Яциною вирішили втілити програму саме у Закарпатській обласній клінічній лікарні. Сподіваємося, після успіху у вашому медзакладі, ми зможемо втілити проєкт в інших лікарнях України», – зазначив Френк Доннелі.

Благодійники зустрілися з військовослужбовцем Миколою, який проходить реабілітацію в медзакладі після поранення на фронті та цивільним Юрієм, який відновлюється після травми в ДТП. Пацієнти більше місяця на нових протезах, надрукованих на 3D-принтері, і задоволені результатом нової технології.

Нагадують, принтер, який виготовляє тривимірні протези, з’явився у Закарпатській обласній клінічній лікарні за сприяння Техаської дитячої лікарні та Медичного коледжу Бейлор (США) у листопаді 2024 року. Це перший подібний 3D-принтер в Україні, який друкує чашу до протеза за 4 години.
Вікторія Андрусяк, Закарпатська обласна клінічна лікарня імені А.Новака
Фото Тімеї Яцини