Як підлітки змінюють свої села: досвід «Майстерні сільських ініціатив» (Фото)

Опубліковано:

Різноманітні громадські проекти вже стали звичними для українських міст, а от у селах до таких ініціатив ще ставляться з пересторогою. Змінити таке сприйняття взялася програма неформальної громадянської освіти молоді «Майстерня сільських ініціатив», яка реалізовується в кількох областях України громадською організацією «Інша Освіта» у партнерстві зі спілкою MitOst e.V за фінансового сприяння Міністерства закордонних справ Німеччини та Фонду Роберта Боша в рамках проєкту «Діалог заради змін». Протягом п’яти років «Майстерня сільських ініціатив» працювала з молодими жителями Івано-Франківської, Донецької, Черкаської, Дніпропетровської областей, і от вже два роки поспіль участь у ній приймають підлітки з закарпатських сіл.

Координатор проєкту на Закарпатті Іванна Чупак розповідає, що минулого, 2018 року, «Майстерня сільських ініціатив» починала роботу у трьох селах: Тур’їх Реметах, Ізі та Нижньому Селищі, цього ж року серед заявок на участь обрали села Зарічево та Сімер Перечинської ОТГ і село Заріччя на Іршавщині. «У нашій програмі беруть участь підлітки віком 14-17 років, котрі хочуть змінити свої населені пункти, – розповідає Іванна. – Разом із дорослими вони мусять реалізувати у селах власні громадські ініціативи. Звісно, перед тим, як почати це робити, ми учасників підготовлюємо. Разом із іншими активними підлітками з усієї України вони протягом 5-ти днів проходять цикл навчань та тренінгів. Їх навчають проєктному менеджменту, навичкам того, як вести переговори, як шукати ресурси, налагодити командну роботу тощо. Як правило, ці 5 днів так здружують і заряджають учасників на роботу, що вони приїздять додому дуже мотивованими і готовими до дій. Далі підлітки обирають собі проєкт, який вони хотіли би реалізувати у своєму селі, і починають працювати над його втіленням. Наша програма надає їм часткове фінансування, якщо його не вистачає, підлітки повинні самі подумати над тим, як вони можуть залучити додаткові ресурси».

Проєкти учасників повинні бути спрямовані на покращення життя у громадах. Більшість учасників від Закарпаття зрозуміли це, як вирішення якихось інфраструктурних проблем. Звісно, вони не взялися будувати дороги чи школи. Просто виявилося, що у багатьох селах дуже актуальним є питання відсутності місця для дозвілля молоді. Так, двоє дівчат із села Зарічева вирішили створити зону відпочинку на подвір’ї своєї школи, назвавши свій проект «Фаріонський двур». За підтримки місцевого лісництва вони встановили лавиці та смітники, створили креативну клумбу, зону для дворових ігор, тож тепер на перервах школярі матимуть комфортне місце для того, аби погратися, поспілкуватися, відпочити.

Четверо інших школярок із села Сімер взагалі замахнулися на створення в селі пляжної зони. На березі річки Тур’я, яка протікає через село, вони, заручившись підтримкою громади, створили пляж «Ростовка», на який тепер приходять відпочивати усі місцеві жителі. Дівчата організували велике прибирання території, облаштувати безпечний захід у річку, створили дитячий майданчик, волейбольне поле, з дорослими встановили лавиці, кабінки для переодягання, столи. Вийшов справді дуже мальовничий гірський пляж, який згуртував усе село. Як розповідали учасники проєкту, ніхто й не сподівався, що стільки людей відгукнеться для участі в його реалізації. Дівчата зорганізували своїх однокласників, друзів, батьків та їхніх друзів – усі розуміли, що мусять допомогти своїм дітям і разом, попри усі складнощі і природні перепони у вигляді весняного паводку, створили для свого села чудовий інфраструктурний об’єкт.

Ще одну зону для дозвілля в рамках програми «Майстерня сільських ініціатив» організували школярі Заріччя на Іршавщині. Це село відоме своїми парниками, де місцеві вирощують городину, а от відпочити від важкої роботи людям ніде, в селі навіть нема Будинку культури. Троє школярок вирішили змінити це, домовилися з дирекцією місцевої школи про виділення невеликої території, де крок за кроком облаштували майданчик з лавицями і клумбами, ігровим куточком та місцем для інтерактивних ігор. Назвали усе це «Заріцькою Оазою», тож тепер усі мешканці села, незалежно від віку, мають місце для того, аби зібратися та відпочити.

«Ці діти – наші агенти змін, – веде далі Іванна Чупак. – Завдяки їм, їхнім ідеям та їхньому бажанню щось змінити, села оживають, а громади згуртовуються. Вони вчать дорослих брати ініціативу в свої руки, самим дбати про добробут своїх сіл. Це дуже важливо, особливо зараз, коли проходить процес децентралізації, і громади мають вчитися бути самостійними, активними і креативними».

Звісно, не одними місцями для дозвілля займаються учасники «Майстерні сільських ініціатив». В рамках програми троє школярів із Заріччя реалізовують проект «Навігація», метою якого є розроблення та встановлення інформаційних табличок з історією визначних місць їхнього села. У Сімері учасники програми також популяризують туристичну привабливість села, розробивши і промаркувавши цікавий туристичний маршрут селом та його околицями. Карту цього маршруту кожен охочий може знайти в центрі Сімера. У Зарічеві підлітки також зберігають історичну пам’ять. Своїм проєктом «Пам’ять 16-ти» вони «оживили» історію 16-ти місцевих чоловіків, котрі загинули у Другій світовій війні. У рамках своєї ініціативи учасники програми висадили 16 дерев біля пам’ятника полеглим, розмістивши на них таблички з інформацією про загиблих у війні односельців. Ще однією важливою темою – збереження довкілля – перейнялися учасники програми у Заріччі. Там підлітки працюють над ініціативою «Я люблю Заріччя», направленою на підвищення екологічної свідомості своїх односельців. Вони не лише проводять просвітницьку діяльність серед своїх однолітків, а й залучили волонтерів до пошиття еко-торб, агітуючи місцеве населення відмовитися від поліетиленових пакетів.

«Досвід попередніх років показує, що участь у «Майстерні сільських ініціатив» справді змінює сільських підлітків, робить їх новими лідерами, самостійними, відповідальними, більш упевненими в собі, – розповідає Іванна Чупак. – Більшість із наших учасників і по завершенні проєкту продовжує реалізовувати громадські ініціативи у своїх населених пунктах – і це те, чого ми хочемо досягти. Аби підбити підсумки 5-річного функціонування програми «Майстерня сільських ініціатив», поділитися досвідом, напрацювати інші напрямки роботи ми організували в Ужгороді Форум розвитку громад «Сила села» та провели фестиваль сільських ініціатив у селі Зарічеві Перечинської ОТГ. Зарічево приймало близько 150 учасників форуму 10 липня, це був чудовий захід, на який ми запросили також партнерів з Молдови та Білорусі. Зокрема учасники заходу з Молдови поділилися своїм цікавим досвідом створення шкільних клубів, які в позакласний час модеруються активними вчителями. Це наштовхнуло нас на думку, що саме наші школи і активні молоді вчителі-ментори могли би в подальшому заохочувати підлітків до змін – треба лише провести для них відповідні навчання. 

Також в рамках фестивалю учасники «Майстерні…» презентували свої проєкти, під час приготування бограчу велися розмови про село, демонструвалися документальні фільми від проєкту «Ukraїner», після чого усі розважалися на вечірці від радіо «Єден». Мешканці Зарічева дуже позитивно сприйняли те, що нарешті в їхньому селі щось відбувається, що до них приїхали люди. Вони теж долучалися до обговорень, переглядали фільми та отримували задоволення від того, що село живе активним життям. Саме такі заходи заохочують громаду зростати, змінюватися і рухатися вперед».

Іванна Чупак упевнена, що цей фестиваль сільських ініціатив точно не був останнім, як і співпраця з закарпатськими підлітками, які можуть і вже змінюють закарпатські села.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід