Як на Закарпатті комету Neowise “вполювали” (Фото)

Опубліковано:

Космічну гостю – комету С/2020 F3 Neowise зуміли зазнімкувати у Закарпатті.

Про цю пригоду розповів у соцмережах Віктор Ганус. Чоловік спостерігав свою комету у Горянах на плато між селом і лісом.

Всі ми чули про космічну гостю – комету С/2020 F3 Neowise, бачили її фотографії з різних куточків Землі і, навіть, з МКС. Як тут було мені втриматись і самому не спробувати “вполювати” такий рідкісний трофей? – розповідає Віктор. – Чому рідкісний? Самі по собі комети з’являються в околицях Землі і Сонця доволі часто, але переважно вони слабкі за блиском та доступні тільки потужним телескопам. Ті комети, що видно неозброєним оком, вже привертають увагу. Особливо яскраві, такі як комета Хейла-Боппа, що була видима у кінці минулого століттія, ще називають Великими кометами. Так ось, комета Neowise є кандидатом на титул Великої комети.

За допомогою електронного планетарію STAR WALK 2, що є у вільному доступі, та додатків до нього заздалегідь чоловік з’ясував де і коли з’явиться комета. До речі, каже він, вона зараз спостерігається нетривалий час після заходу Сонця у північно-західній частині низько над горизонтом, близько півночі опускається майже до самого горизонту і ховається на декілька годин за деревами та будинками. А з третьої ночі з’являється низько вже у північно-східній частині неба і поволі набирає висоту. До четвертої години її видно чудово неозброєним оком, як прожектор, що б’є із землі в небо стовпом світла. З наближенням світанку комета тьмяніє і поступово розчиняється на світліючому небі.

У найближчі дні, як показує програма, зміщення комети на небі призведе до подовження тривалості вечірньої видимості і скорочення нічної, пояснює Віктор.

Як знайти комету?

Сонце у ці дні заходить близько 21:30, сутінки довгі, тому з біноклем або телескопом варто розпочати пошуки не раніше, як через годину після заходу Сонця. Місцевість повинна бути з північного боку відкрита, тому шукайте пункт спостережень за містом.

Знаходимо напрям на північ за допомогою компасу або ж по зорям Ковша Великої Ведмедиці і Полярній зорі. Лівіше від цього напрямку на 20-25° низько над горизонтом (висота 8-9°) десь о 22:30 — 23:00 і буде знаходитися комета.
20°, щоб ви розуміли, це кутова відстань між мізинцем і великим пальцем долоні на відстані витягнутої руки (як показано на малюнку фото 1).

Я знайшов комету не візуально, а фотографічно. На штативі у ймовірному напрямку закріпив фотокамеру (цифродзеркалка Canon EOS 600D) і, підбираючи параметри експозиції вручну, з кількох спроб знайшов комету на ще досить світлому небі (фото 2). Згодом я зробив ще ряд вечірніх фото з певним інтервалом (фото 3-4). – роз’яснює всі тонкощі Віктор.

У цей період, крім того, триває парад планет — таке їх розташування, коли всі великі планети опиняються у відносно невеликому секторі (від 135° і менше). Тож минулу ніч, на прохання друзів сина, (а друзі наших дітей — наші друзі!) ми невеликою компанією провели в полі просто неба з телескопом, фотокамерою, лазерною указкою, милуючись перлинами зоряного неба.

А їх було чимало: Юпітер і Сатурн видно ще звечора; десь о першій ночі сходить Марс; ближче до світанку з’являється красуня-Венера. Меркурій сходить вже на світлому небі, тому побачити його візуальну дуже складно. В цій компанії є також Уран і Нептун (невидимі без оптики). Додаймо сюди Місяць(moon) (з другої половини ночі), зоряне скупчення Плеяди, Туманність Андромеди, хитросплетіння сузір’їв і, як вишеньку на торті, — згадувану комету(shooting_star). ЇЇ нічна видимість на темному фоні неба особливо вражаюча (фото 5-7)

Завершили спостереження десь біля четвертої години. І хоч втомлені, але переповнені позитивними емоціями, вдячні Всесвіту за таку красу! До речі, широковживане слово “космос” походить від гр. “космо”, що і означає — краса. – коментує далі.

Тож радимо усім скористатись рідкісною нагодою і спланувати “побачення з кометою”.

Про Захід