Гарбузова родина: скони, млинці, суп з пармезаном

Опубліковано:

Гарбуз – один із найяскравіших символів осені. Вартість кілограму на ринках починається з 10 гривень. А приготувати з цього продукту можна силу- силенну смачних страв. Про Захід розпитав закарпаток, що їм найбільше  смакує з жовтогарячого красеня.

Чим корисний гарбуз?

Абсолютно усім: він містить в собі вітаміни груп А, В, С, D, а також білки, клітковину, магній, залізо, калій і кальцій. Пектини м’якоті гарбуза виводять холестерин з організму. Також корисно пити гарбузовий сік для підвищення імунітету, а його насіння здавна використовували для профілактики від глистів.

Гарбуз можна використовувати для приготування каш, гарнірів до м’яса, складових салатів, у випічці та десертах. Сьогодні наші рецепти від Ольги Беци, Алі Махлін та Юлії Дуб.

Гарбузові скони для школярки

Ужгородка Аля Махлін мама двох донечок, одна з яких ходить до школи: «Як мама школярки, постійно знаходжусь у пошуках смачних та корисних перекусів. У сезон гарбузів наш улюблений – це гарбузові скони. Скони – це такі маленькі булочки, не пухкі, до яких ми звикли, а більш щільні, які смачно їсти з маслом чи до супу. Для тіста спочатку готую гарбузове пюре. 500-600 грам почищеного гарбуза нарізаю кубиками і відварюю або у воді, або на пару. Рідину зливаю, а гарбуз збиваю блендером. На дрібній терці натираю твердий сир 100 грам (в оригінальному рецепті – це пармезан). Змішую у мисці 400 грам борошна, 2 чайні ложки розпушувача для тіста, сир та декілька ложок сухого тім’яну або розмарину, можна взяти суміші італійських або прованських трав. Додаю до борошна 350 грамів гарбузового пюре, перемішую та вливаю 125 грамів йогурту або кефіру».

«Далі орієнтуюсь на свої відчуття. Якщо тісто занадто м’яке, скріплюю борошном, якщо тверде – пом’якшую йогуртом. Тісто має бути м’яким. На щедро посипану борошном поверхню викладаю тісто, розрівнюю або розкатую заввишки 2-3 см та вирізаю круглою формочкою булочки. Далі на деко з пергаментом, змащую жовтком та присипаю насінням гарбуза, соняшника чи кунжута. Випікаю при 200° 20-30 хвилин», – поділилася рецептом Аля.

Запечений з розмарином і чебрецем або навіть… варення

А ще у складі салатів та десертів гарбуз використовує Оля Беца.

«Мию гарбуз, ріжу скибками, не зрізаю шкірку. Готую суміш спецій: оливкова олія, часник, розмарин, паприка, сіль, чорний перець, чебрець (тут можна «гратися», хто що любить). Викладаю скибки на деко для запікання, ставлю в духовку десь на 20 хв, перевіряю готовність виделкою, її можна варіювати. Я люблю, коли гарбуз дуже м’який, але можна залишати його твердішим. До речі, додаю гарбуз і в салати, це мій улюблений овоч. Зазвичай варений, хоча можна і сирий їсти, але твердувато (посміхається, – авт.) Також я готую варення з гарбуза та апельсина, виходить дуже прикольно, рекомендую», – розповіла Оля.

Жовтогарячий суп з пармезаном

Рецепт гарбузового «супчиканям-ням», як каже дівчинка Соля, розповіла її мама – ужгородка Юлія Дуб: «Беремо 1 кг очищеного, порізаного на шматочки і запеченого з травами (розмарин, чебрець, орегано, базилік) гарбуза. Також нам знадобиться:  650 грам бульйону (можна будь-якого, у мене був курячий), 1 цибуля, 2 зубчики часнику, 500 мл вершків (10-15% жирності), 30 гр вершкового масла, 1ст. ложка рослинної олії. Перший етап: зварити бульйон і запекти гарбуз. Другий етап: у великій каструлі підсмажити цибулю на вершковому маслі та олії, до злегка золотавого кольору, вичавити часник, додати гарбуз, посолити, поперчити, додати спеції за смаком (але уже без трав), протушкувати усе 5 хвилин. Потім заливаємо бульйоном і готуємо ще хвилин 10-15, щоб гарбуз повністю розм’як. Додаємо вершки і чекаємо ще 3 хвилинки, щоб покипіло», – пояснює Юля.

«Усе настоюємо 5-10 хвилин і перебиваємо блендером. Розливаємо суп в тарілки, додаємо згори кілька крапель оливкової олії, трохи посипаємо червоним перцем, підсмаженим гарбузовим насінням і сухариками. Також я додаю тертий пармезан, але це не обов’язково. Смачного!» – бажає читачам Юля.

Страва редакції: гарбузові млинці з грибною начинкою

З чим поєднати такий яскравий овоч, як не з королівськими опеньками? Осінні делікатеси на базарі дуже доступні за ціною, а в парі смакують просто божественно.

Для тіста я попередньо відварила 300 гр порізаного на кубики гарбуза. Перебила блендером, додала 100 гр борошна, 2 ст. ложки цукру, трохи солі, 2 яйця, 50 мл олії соняшникової, перемішала і поступово вливала у суміш молоко, аби досягти консистенції тіста на млинці. Молока я використала, орієнтовно, 100 мл. Отриманої маси вистачило на 8 тоненьких млинців.

Для начинки я подрібнила попередньо відварені опеньки, додала їх до підсмаженої цибульки, все разом протушкувала ще 10 хвилин, наприкінці вбила одне сире яйце, посолила й поперчила за смаком.

Начинку у млинці загорнула конвертиком, згори полила сметаною. Смачного!

Готувала Вікторія Жуйко, спеціально для Про Заходу

Фото страв з вільних джерел

Про Захід