«Джинса» та сюжети про діяльність окремих нардепів: як закарпатські телеканали інформують виборців про учасників виборчих перегонів

Опубліковано:

У період з 1 по 20 червня у випусках новин закарпатських місцевих телеканалів виходили сюжети, які позитивно висвітлюють діяльність окремих політиків місцевого рівня, партійних лідерів та потенційних учасників парламентських виборів. У відеоматеріалах висвітлюють думки тих чи інших політиків з приводу політичної, економічної ситуації у державі та ймовірні, на їхню думку, плани для покращення ситуації у країні.  Як правило, альтернативних точок зору не представлено, таким чином до глядача доноситься однобока та незбалансована інформація. Подібні сюжети комунікаційниця ОПОРИ зафіксувала шляхом моніторингу випусків новин закарпатських телеканалів.

До моніторингу увійшли випуски новин 6 телеканалів області: «М-студіо», «Перший Кабельний», «Sirіus», «Uzhinform», «21 канал» та «UA суспільне: Закарпаття». У ефірах телеканалів «М-студіо», «Перший кабельний» та «Sirius» представниця ОПОРИ зафіксувала сюжети, у яких можуть міститися ознаки «джинси» – прихованої політичної реклами.

У випусках новин телеканалу «Перший Кабельний» у зазначений період вийшло 13 сюжетів зі згадками про політичну силу «Опозиційна платформа «За життя» та її представників. У деяких з них подають цитати лідерів партії Вадима Рабіновича та Віктора Медведчука, у декотрих – розповідають про діяльність партії на місцях, про різні проекти та заходи, до яких долучаються представники політсили тощо.

Наприклад, у випуску новин за 7 червня 2019 року є сюжет «Розпуск Верховної Ради». У ньому подають позицію Віктора Медведчука про те стосовно дострокового припинення повноважень парламенту. Як йдеться у сюжеті, на думку політика, чим швидше буде обраний новий парламент, тим краще буде для держави.

У новинах «Першого кабельного» за 5 червня 2019 року розмістили сюжет із назвою «Успішна країна». У ньому подають думку Вадима Рабіновича стосовно того, за яких умов Україна може стати успішною і що для цього потрібно втілити у життя.

Також у випусках новин «Першого кабельного» нерідко з’являлися сюжети про діяльність представників партії «Опозиційна платформа «За життя» в області. Наприклад, у випуску новин від 5 червня 2019 року є сюжет із назвою «Життя» у якому розповідається, що на Перечинщині близько 10 громадських організацій та представники партії «Опозиційна платформа «За життя» створили нове громадсько-політичне об’єднання та провели установчі збори.

Крім цього, в ефірі телеканалу з’являються сюжети про благодійну діяльність представників «Опозиційної платформи «За життя». У випуску новин телеканалу «Перший кабельний» від 18 червня 2019 року є сюжет про велозаїзд із розіграшем подарунків у Виноградові, який пройшов за підтримки «Опозиційної платформи «За життя». Головний приз – велосипед, а спонсор заходу – Виноградівський міськрайонний осередок політпартії «Опозиційна платформа «За життя».

У випуску новин каналу «Sirius» за 18 червня 2019 року є повідомлення про намір Василя Лазоришинця балотуватися в нардепи по мажоритарному округу №71 (центр – Хуст). Також у відео згадується нардеп Віктор Балога, який і повідомив про наміри Василя Лазоришинця балотуватися.

«Якщо в Україні знайдеться хоч 5 людей, які здатні змінити медицину, то один з них – Василь Лазоришинець. Вірю, що він зможе послужити людям не лише як хірург, а й як менеджер та організатор», – цитують у сюжеті нардепа Віктора Балогу.

У випусках новин ще одного закарпатського телеканалу – «М-студіо», у період із 1 по 20 червня вийшло 8 сюжетів зі згадками про народного депутата по округу №71 (центр – Хуст) Валерія Лунченка, 7 сюжетів із позитивними згадками про роботу народного депутата по округу №72 (центр – Тячів) Василя Петьовку, про нардепа по округу №68 Роберта Горвата (центр – Ужгород) – 3 сюжети.

Наприклад, у сюжеті «Капітальне відновлення», який вийшов на телеканалі «М-студіо» 13 червня 2019 року, розповідають про капітальний ремонт Тячівської ЗОШ №2, який розпочнеться, як стверджують у сюжеті, завдяки сприянню народного депутата Василя Петьовки.

«500 мільйонів на ремонт» – сюжет із такою назвою з’явився в ефірі «М-студіо» 7 червня 2019 року.  У відео йдеться, що народні депутати Валерій Лунченко, Василь Петьовка та Роберт Горват звернулися до Новака стосовно виділення грошей на ремонт дороги «Мукачево-Рогатин».

У сюжеті «День медичного працівника», який вийшов в ефір 14 червня 2019 року розповідається, що народний депутат Валерій Лунченко завітав на урочистості з нагоди Дня медичного працівника та привітав працівників медичної галузі району.

У Хусті та Іршаві відбулося свято для дітей «Країна дитинства» за підтримки чинного народного депутата по округу №71 (центр – Хуст) Валерія Лунченка. Про це йдеться у сюжеті телеканалу «М-студіо» від 3 червня 2019 року. Як розповідається у сюжеті, під час свята дітям роздавали кульки, морозиво та льодяники, також діти могли безкоштовно відвідати атракціони, побавитися з аніматорами тощо. У сюжеті нардепа Валерія Лунченка називають одним із організаторів фестивалю.

Крім цього, в ефірі «М-студіо» упродовж 20 днів червня з’явилися 4 сюжети зі згадками про діяльність політичної партії «Європейська солідарність». До прикладу, у випуску новин за 7 червня 2019 року є сюжет «Загроза капітуляції», де розповідається, що лідер «Європейської солідарності» Петро Порошенко звернувся до президента Володимира Зеленського із вимогою чітко окреслити свою позицію щодо запровадження миру на Донбасі.

Відповідно до частини 2 статті 66 Закону України «Про вибори народних депутатів», інформаційні агентства та засоби масової інформації поширюють повідомлення про перебіг виборчого процесу, події, пов’язані із виборами, базуючись на засадах достовірності, повноти і точності, об’єктивності інформації та її неупередженого подання. Інформаційні агентства, засоби масової інформації, що поширюють інформацію про події, пов’язані із виборами, не можуть допускати замовчування суспільно необхідної інформації, що стосується цих подій, якщо вона була їм відома на момент поширення інформації. Інформаційні агентства, засоби масової інформації зобов’язані поширювати інформацію про вибори відповідно до фактів, не допускаючи перекручування інформації. Засоби масової інформації та інформаційні агентства повинні намагатися отримувати інформацію про події, пов’язані з виборами, з двох і більше джерел, віддаючи перевагу першоджерелам.

У частині 3 цієї ж статті йдеться, що засоби масової інформації, інформаційні агентства мають збалансовано висвітлювати коментарі всіх партій та кандидатів у депутати щодо подій, пов’язаних із виборами.

Згідно з частиною 4 статті 66 цього ж Закону, телерадіоорганізації самостійно визначають кількість ефірного часу, присвяченого висвітленню фактів та подій, пов’язаних з виборчим процесом. У зазначених матеріалах телерадіоорганізаціям заборонено виокремлювати у своєму ставленні певних суб’єктів виборчого процесу чи надавати їм привілеї.

ОПОРА

Про Захід