Дозвіл на перебування у прикордонній смузі: кому потрібен і як його отримати

Опубліковано:

Нині на Закарпатті активно обговорюється введення обмежень щодо вільного в’їзду, перебування, проживання, провадження робіт і пересування осіб у прикордонній смузі – тобто на ділянці завширшки 5 кілометрів від лінії державного кордону. Не секрет, що чимало населених пунктів на території області розташовані впритул до лінії кордону, наприклад, майже половина того ж Ужгорода перебуває у 5-кілометровій смузі від кордону зі Словаччиною. А прикордонним Чопом уже почали ширитися чутки, що всім, хто захоче в’їхати у місто, незабаром треба буде отримати спеціальний дозвіл. То що ж із цього правда – дізнавався «Про Захід».

Почнемо з того, що зміни до постанови КМУ «Про прикордонний режим» були внесені урядом ще 7 грудня 2023 року, однак донедавна новина про обмеження в 5-кілометровій прикордонній смузі не була на слуху, оскільки не існувало чіткого механізму дії цієї норми. Нині прикордонники вже готові видавати дозволи на перебування в прикордонній смузі, тож в останні тижні почалося активне обговорення цього питання з головами ОТГ – в першу чергу, щодо інформування місцевого населення про те, кому потрібен дозвіл та як можна його отримати.

Чому взагалі уряд вирішив обмежити перебування в прикордонній смузі? Зрозуміло, що пов’язане таке рішення з численними спробами військовозобов’язаних чоловіків нелегально перетнути кордон, а, простіше кажучи, втекти з України. Наразі ніхто офіційно не коментує і не подає статистики, скількох чоловіків уже піймали на спробі перетнути кордон – вважається, що ця інформація може бути використана ворожою пропагандою в намаганні розхитати ситуацію в Україні. Однак такі випадки є і вони не поодинокі, тож за 5-кіломтеровою смугою прикордонники спостерігатимуть пильніше, ніж досі.

На території Закарпаття діють два прикордонних загони: 94-ий (так званий Чопський) і 27-ий загін ім. героїв Карпатської Січі (Мукачівський). Обидва загони мають важкі ділянки з горами, річками і великою кількістю населених пунктів у прикордонній смузі. Так, 94-ий прикордонний загін відповідає за 149,4 кілометри державного кордону з Польщею, Словаччиною та Угорщиною, з них гірська смуга має 83 кілометри.

Помічниця начальника 94-го прикордонного загону, начальниця пресслужби Олена Трачук розповідає, що забезпечити цілісність кордону в гірській місцевості чи на річці дуже важко, однак ще важче проконтролювати рух у місцях, де населені пункти межують із лінією кордону. «Обмеження, запроваджені в грудні 2023 року, були введені для недопущення порушень прикордонного режиму та спроб зайти у прикордонну смугу з метою контрабандної діяльності або переправлення через кордон інших осіб, – пояснює Олена Трачук. – Тепер, якщо ми затримуємо за кілька кілометрів від кордону особу, котра не має права там перебувати і не може пояснити, що вона там робить, ми маємо законні підстави додатково перевірити цю особу, затримати її в адміністративному порядку, якщо вона не має при собі документів. Натомість обмеження не повинно негативно відобразитися чи ускладнити життя тих, хто мешкає в прикордонній смузі».

Олена Трачук роз’яснила, що якщо ви є мешканцем Ужгорода, Чопа чи будь-якого іншого населеного пункту, що розташований в 5-кілометровій зоні від лінії кордону, ви не маєте оформлювати дозвіл, оскільки обмеження не розповсюджується на прикордонні міста й села або місця масового відпочинку населення, тобто контрольовані прикордонні райони. Однак за межами населеного пункту ви повинні мати цей дозвіл, наприклад, якщо йдете за грибами, на риболовлю, на дачу тощо. Найбільш актуальним цей пункт є якраз для сільських мешканців, котрі часто мають городи за межами населеного пункту, випасають корів, косять траву, збирають гриби тощо.

«Про Захід» звернувся за коментарем до Сюртівської територіальної громади, адже в неї входять одразу кілька сіл, розташованих безпосередньо на лінії кордону: Малі Селменці, Паладь-Комарівці, Палло. Заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Валерій Грищенко розповів, що наразі старости населених пунктів активно почали доносити до мешканців інформацію про необхідність оформити дозволи на перебування в прикордонній смузі. «Ми радимо всім жителям прикордонних сіл зробити дозвіл, аби мати змогу вільно пересуватися, – зазначає Валерій Степанович. – Це нескладна процедура, яка вимагає подати заяву та паспортні дані включно з місцем реєстрації. Все можна оформити онлайн, не обов’язково їхати особисто до прикордонного загону. Більше того – порадившись, ми вирішили допомогти членам нашої громади (особливо особам старшого віку та маломобільним), тож будемо приймати пакети документів в ОТГ і передавати в прикордонний загін для оформлення дозволів. Радимо не зволікати з оформленням, адже з травня прикордонники вже будуть штрафувати за перебування в прикордонній смузі без дозволу. Документ цей оформляється доволі швидко – протягом 10 робочих днів. Він буде в паперовій формі, однак носити дозвіл весь час із собою необов’язково, прикордонники матимуть змогу перевірити за документами, чи внесена особа в електронний реєстр. Цей дозвіл видається як дорослим, так і дітям, для місцевих він є безстроковим. Лише юридичним особам, котрі провадять на прикордонній території якусь діяльність, дозвіл надається з обмеженим терміном дії».

Чи може Держприкордонслужба відмовити місцевому мешканцю у видачі дозволу на перебування в прикордонній смузі? Помічниця начальника 94-го прикордонного загону Олена Трачук каже, що це цілком можливо, якщо особа була раніше помічена в протиправній діяльності, потрапляла в поле зору прикордонників, притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за спробу незаконного перетину державного кордону, контрабанду, переправлення нелегалів тощо. З цих же причин прикордонники можуть згодом скасувати і вже виданий дозвіл. Окремо Олена Трачук наголошує, що дозвіл, виданий 94-им прикордонним загоном, діє виключно на території відповідальності цього загону. Дізнатися про деталі процедури подачі заяв і видачі дозволів можна за номерами телефонів прикордонних загонів та через електронну пошту: (0312) 71-13-22, (0312) 71-25-85, [email protected]. (94-ий прикордонний загін, Чоп); (03131) 2-25-21, [email protected] (27 прикордонний загін імені героїв Карпатської Січі, Мукачево). Наразі готові дозволи отримали вже понад 80 заявників.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід