Будуємося – й начхати на всіх! На Донського будівництво триває

Опубліковано:





Одного осіннього дня на початку вул. Донського позаду готелю “Ужгород” з'явився паркан . Забудова – то не є зло, особливо, коли все робиться прозоро, із дотриманням закону та думки експертів. Втім…

…На паркані на Донського не було жодної інформації, що хочуть робити – це уже наводить на підозри, що забудовнику не цікаво, хто і що думає про його проект.

На місці паркану – навпроти корпусу Закарпатського адміністративного суду – довгі роки розміщувалось приміщення одноповерхового магазину. Його доволі оперативно зрівняли із землею.

На Кадастровій карті України огороджена території – то є дві ділянки, одна з яких – приватна власність, інша, на момент встановлення паркану, рахувалася як комунальна власність.

Муніципальні шматки ділянок в місті довго у власності громади не затримуються – 7 грудня 2012 року депутати прийняли рішення №749, згідно з яким приватному малому підприємству “АВВА” дозволили проводити експертну оцінку для визначення ціни на ділянку у 0,03 га для “обслуговування будівлі офісу по вул. Донського, 3”. Це рішення, попри кричуще порушення закону “Про доступ до публічної інформації”, – не опубліковане на сайті міськради.

31 травня 2013 року депутати Ужгорода прийняли рішення №915, згідно з яким ділянку продали “АВВІ” за 46 з половиню тисяч, виходячи з ціни – 184,27 грн за квадрат. Цього рішення також на веб-сайті немає й донині.

Ну а коли восени 2014 року виник паркан, з'ясувалося, що адреса новоспеченого будмайданчику – вул. Донського 2 б.

Як поінформували автора у Держархбудінспекції у Закарпатській області, власник ділянки – громадянин Василь Сембер, – розпочав будівництво багатоквартирного житлового будинку із вбудованим магазином непродовольчих товарів. В управлінні архітектури та містобудування Ужгородської міськради замовнику робіт надано містобудівні умови і обмеження.

Відтак наприкінці 2014 року інспектори ДБІ перевірили новий майданчик і виявили чимало порушень. Зокрема, за інформацією заступника начальника Управління ДБІ в області Юрія Лошака, замовник вніс (!) недостовірні дані у декларацію про початок виконання будівельних робіт; не поінформував про початок робіт виконком та державні органи у сфері пожежної та техногенної безпеки; не встановив на паркані інформаційний стенд, аби усі бачили, що будуватимуть.

Втім – це усе квіточки у порівнянні з іншим порушенням – будинок зводять фактично упритул до закритої трансформаторної підстанції.

Як вияснили у ДБІ, у робочому проекті, що поданий до аналізу, наявність підстанції взагалі не вказана. І це при тому, що протипожежна відстань між двома об'єктами повинна складати щонайменше 10 метрів.

Поява нового будмайданчика обурила депутатів Закарпатської обласної ради – О.Баранюка, П.Ільницького, П.Грицика, М.Лакатоша, Ю. Садварі. 21 листопада 2014 року вони ініціювали запит щодо порушень вимог закону “Про благоустрій населених пунктів” і, у вигляді рішення ради, направили його до прокуратури Закарпатської області.

У підсумку у газеті “Новини Закарпаття” від 31 січня 2015 року з'явилася грізна стаття, у назві якої надано вердикт – будівництво незаконне. У статті наголошується: “Внаслідок дій забудовника технікою знищено рослинні насадження та окремі дерева, а загороджені тротуари ускладнили прохід до житла. Через будівельні роботи неодноразово було пошкоджено і лінії електропередачі, що викликало аварійне відключення світла, призвело до виникнення нестабільної напруги в електричній мережі у всьому мікрорайоні”.

Словом, гріхів описано багато. Інформується, що люди звернулися до уже згаданих депутатів. Які, можемо зробити висновок, мало чим допомогли своїм виборцям – адже у ці дні будівельні роботи активно тривають. Робітники уже встигли звести два поверхи.

Забудовник принаймні одне порушення точно усунув – вивісив інформаційний стенд, де кожен може побачити, як виглядатиме будинок на 5 поверхів і коли його здадуть в експлуатацію.

А яка ситуація з трансформаторною підстанцією, що має бути від будинку не ближче 10 метрів? Тут тепер, виходить, або будинок “посунути”, або ж підстанцію…

Автор спробував зв'язатися із замовником будівництва, однак на залишений номер телефону нам не передзвонили.

Прокуратура Закарпатської області в межах своїх повноважень у грудні 2014 перенаправила депутатській запити до ДБІ, ПАТ “Закарпаттяобленерго” та Державної екоінспекції.

У ДБІ ж, за результатами згаданої нами перевірки, склали акти, протоколи та приписи щодо припинення будівельних робіт та усунення виявлених правопорушень.

Але ж, як бачимо самі, сьогодні будівництво триває, а підстанція й далі упритул до об'єкту.

Начальник управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області Євген Гриньо повідомив журналіста: забудовнику було надано час, аби усунути порушення. Після закінчення відведеного терміну інспектори навідаються на будмайданчик знову, аби перевірити, чи все виконано. Перевірка на будмайданчик нагряне найближчим часом – до кінця місяця.

Слід не забувати, що “до кінця місяця” забудовник може звести ще один поверх. Варто наголосити: питання стоїть не у контексті зведення будинку як об'єкта, що шкідливий. Мова йде суто про дотримання елементарних вимог законів та ДБН.

А от щодо новобудови, над якою дійсно варто усім задуматися – це намір забудовника звести серед історичного центру Ужгорода “скляного монстра” на місці колишньої автостоянки на Гойди. Саме це будівництво найближчим часом стане темою №1 для Ужгорода.

Ярослав Гулан,
для Про Захід,
фото автора


Про Захід