Соціум

«Закарпатгаз Збут»: 5 важливих питань стосовно нової ціни на газ

 

Наприкінці квітня закарпатці почали активно обговорювати питання зміни ціни на газ. Спочатку заговорили про її підвищення, потім – про зниження. Однак, офіційної інформації на той момент не було, оскільки НАК “Нафтогаз України” не надсилав на адресу постачальника зі спеціальними обов'язками ТОВ “Закарпатгаз Збут” жодних документів з цього приводу, інформує прес-служба ТОВ “Закарпатгаз Збут”.

8 травня Уряд, НКРЕКП та Нафтогаз все ж таки врегулювали ціну газу для побутових споживачів і встановили її з 1 травня.

Скільки тепер закарпатці мають платити за газ?

Ціну на газ для українців встановлює Кабінет міністрів своїми постановами. Відповідно до останньої, прийнятої 8 травня, ціна за 1 кубометр спожитого у травні газу для закарпатців становить 8,41 грн. А у червні  – 8,79 грн.

Чому у травні і червні ціни відрізняються?

Тому що змінилася оптова ціна газу, за якою “Нафтогаз” продає газ для потреб населення. З 1 травня вона  становить 7 188,00 грн. за тис куб.м, а з 1 червня буде – 7 558,80 грн за тис куб.м.

Про це йдеться у додаткових угодах, які НАК “Нафтогаз України” надіслав на адресу ТОВ “Закарпатгаз Збут” як постачальника із спеціальними обов'язками.

А як буде у липні та наступних місяцях?

Ціна на газ регулюється ринком і визначається НАК “Нафтогаз України”, але не може перевищувати граничних меж. Постановою КМУ №867 від 19.10.2018 року визначений граничний рівень ціни для населення до 1 жовтня 2019 року. Зокрема, для  закарпатців він становить – 9,88 грн за метр кубічний спожитого газу. Станом на сьогодні достеменно відома ціна на травень і червень.

Чому тепер по Україні ціна на газ різна?

До 1 травня для споживачів по всій Україні діяв однаковий загальний тариф на доставку газу. Він складався з тарифу на транспортування для АТ “Укртрансгаз” та тарифу на розподіл для операторів ГРМ. Однак, за рішенням НКРЕКП, одна складова, а саме тариф на транспортування магістральними газопроводами, трансформувався з 1 травня у тариф за послугу  замовленої потужності і склав по всій Україні 0,19 грн. за 1 куб м . Тож тепер кінцева ціна газу для побутових споживачів, тобто населення, буде різною по всій території України.

З чого складається ціна на газ?

Доводилося чути, як споживачі називали отримані у лютому квитанції за спожитий газ “простирадлами”. Через їх новий вигляд. Насправді у такий спосіб ТОВ “Закарпатгаз Збут” надає детальну інформацію. Споживачі чітко бачать не тільки кількість використаних кубометрів, їх ціну, стан проплати, а й з чого, власне, складається ціна на газ, та хто в якій мірі отримує кошти.

Розшифруємо цей стовпчик квитанції, беручи за приклад травень.

За сам природний газ як за товар кошти отримує НАК “Нафтогаз України”. Йому йде 85,47% від загальної суми. Тобто з 8,41 грн компанія отримає 7,19 грн. “Нафтогаз” – державна компанія, яка закуповує цей газ у АТ “Укргазвидобування”, що є дочірнім підприємством “Нафтогазу”.

За транспортування газу кошти йдуть на другий рахунок: компанії АТ “Укртрансгаз”. Вона також входить до структури “Нафтогазу”. З ціни за кожний кубометр компанія отримує 2,24% або 0,19 грн.

За те, щоб газ потрапив у домівки закарпатців, щоб газотранспортна система перебувала у належному стані, щоб справно працювала аварійна служба, споживач сплачує оператору газорозподільних мереж. У випадку закарпатців це –  ПАТ “Закарпатгаз”. Із загальної ціни на газ на ці потреби ПАТ “Закарпатгаз” отримує 0,85 грн, що становить 10,15%.

Четверта складова рахунку належить постачальнику газу зі спеціальними обов'язками, тобто ТОВ “Закарпатгаз Збут”. В обов'язки товариства входить закупівля ресурсу, продаж газу населенню за ціною, яку встановлює уряд, нарахування за спожитий газ з врахуванням пільг та субсидій, формування рахунків, консультація споживачів, взаєморозрахунки з учасниками ринку. На цю складову припадає  0,18 грн (2,14%) від загальної суми.

Отже, як бачимо, людина сплачує одну суму в банк, а звідти кошти автоматично одразу направляються на 4 рахунки. 

Цю та іншу інформацію кожен клієнт ТОВ “Закарпатгаз Збут” отримає в рахунках за газ. 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

41 + = 46