В ужгородському «Совиному гнізді» за грантові кошти відкриють туристично-інформаційний центр

Опубліковано:

 

Щороку до Ужгорода приїздять все більше й більше туристів, і нинішній сакуровий сезон наочно це довів. Гостей у місті й справді є дуже багато, тож аби успішно розвивати туристичний напрям далі, Ужгороду просто необхідний сучасний туристично-інформаційний центр, де туристи зможуть отримати всю необхідну інформацію: від карти міста до можливості замовити екскурсію чи забронювати готельний номер. Такий центр запрацює в Ужгороді вже у 2020-му році, завдяки міжнародного проекту в рамках Програми транскордонного співробітництва “Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020”.

Партнерську угоду щодо реалізації цього проекту підписали в Ужгороді минулого тижня. Над його реалізацією працюватиме з українського боку управління міжнародного співробітництва та інновацій Ужгородської міської ради, зі словацького боку –адміністрація прикордонного міста Міхаловце. Як розповів начальник відділу грантової роботи та інновацій Дмитро Мірошніков, загалом мета цього проекту є куди ширшою, ніж просто відкриття туристично-інформаційного центру. “Спільними зусиллями усіх партнерів був розроблений цікавий проект “Через мистецтво ми руйнуємо кордони”. Річ у тім, що до завершення Другої світової війни Ужгород та Міхаловце були історично пов'язаними, навіть входили до складу однієї Ужанської жупи (або Унгського повіту). Нині ми маємо на меті об'єднати жителів тепер уже різних прикордонних міст через культуру, мистецтво, туризм та спільну культурну спадщину регіонів”, – розповідає Дмитро Мірошніков.

Проект, розрахований на 36 місяців, і справді передбачає чимало цікавих заходів. Вже з червня цього року партнери розпочнуть розробку технічної сторони проекту, опрацюють точний календарний план подій. Перша з них запланована вже на вересень і передбачає проведення мистецького пленеру, в якому візьмуть участь художники, скульптори та майстри народного промислу зі Словаччини та України. Таких пленерів програмою передбачено кілька, а роботи, створені під час них, митці подарують муніципалітетам міст, аби ті могли сформувати основу колекцій міських мистецьких галерей. Наразі ані Міхаловце, ані Ужгород не мають муніципальної мистецької галереї, тож виправити цей пробіл допоможе грантовий проект.

Так, в Ужгороді мобільну галерею створять на базі культурного центру “Совине гніздо”. Одна з зал відреставрованої старовинної будівлі буде обладнана всім необхідним, аби там можна було проводити різноманітні мистецькі акції. Галерея, як уже зазначалося, буде мобільною, тобто під час інших заходів її можна буде, при потребі, швидко згорнути. В одному з приміщень “Совиного гнізда” також обладнають сучасний турінфоцентр, який надаватиме цілий ряд туристичних послуг та рекламуватиме спеціально розроблений смарт-додаток для завантаження інформації про майбутні культурно-мистецькі події у спільному регіоні.

В Міхаловце роботи будуть масштабнішими, адже там під муніципальну галерею та туристично-інформаційний центр планують переобладнати будівлю колишнього готелю “Золотий бик” (“Zlatý Býk”). Його звели у 1906 році в центрі міста заможні власники м'ясних магазинів, колись там працювали готель, корчма, ресторан, цукрарня, була там також велика зала, де проводили пишні прийоми. Споруда була відреставрована у 2001 році, тож нині вона потребує лише часткової реконструкції з переобладнанням приміщень під нові потреби. 
 

 

Саме в цьому приміщенні в Міхаловце, а також в залі “Совиного гнізда” в Ужгороді під кінець дії грантової програми учасники планують організувати великі виставки творів-результатів спільних міжнародних творчих пленерів. Це, очікують розробники програми транскордонного співробітництва, не лише дасть змогу налагодити тісну співпрацю та дружбу між митцями прикордонних територій Словаччини та України, а й збільшить увагу до культурних об'єктів – “Совиного гнізда” та “Золотого бика” – в обох містах, вплинувши і на збільшення відвідувачів. 

Ще одним цікавим заходом проекту мають стати зйомки презентаційного документального фільму “Історія та сьогодення спільного регіону”. Ідея фільму полягає в тому, аби розповісти і нагадати про спільну європейську історію Ужгорода та Міхаловце, поєднати людей та регіони, розказавши, чим тепер живуть їхні мешканці. Поки що сюжет, деталі та творча команда фільму не відомі, над цим партнери проекту працюватимуть з червня. Але вже наступного року результат роботи зможе побачити кожен охочий, демонструватимуть також цей фільм під час міських свят та фестивалів як в Ужгороді, так і в Міхаловце.

 

 

Варто зазначити, що цей проект – далеко не перший, в рамках якого міста-побратими Ужгород та Міхаловце співпрацювали за останні роки. У сфері туризму саме Міхаловце підтримали ідею встановлення в Ужгороді туристичних боксів з аудіогідами та зоною вільного WI-FI у центральній частині міста, дуже тісною є співпраця і в культурній сфері. Навіть тепер днями вихованці Ужгородської школи мистецтв відкриватимуть святкову програму на концерті з нагоди Дня міста в Міхаловце. Неодмінно делегації зі словацького міста-побратима завітають цьогоріч і на відзначення Дня міста до Ужгорода. 

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Про Захід”           
     

Про Захід