Соціум

На Закарпатті виникли труднощі із утворенням дільничних виборчих комісій

 

Станом на 15:00 18 квітня, на сайті ЦВК  не було оприлюднено постанов окружних виборчих комісій про створення дільничних виборчих комісій у Закарпатській області. За інформацією спостерігачів ОПОРИ, у різних районах Закарпаття, всі 6 окружних виборчих комісій області напередодні чи в добу 15 квітня утворили ДВК, однак не від всіх спостерігачам ОПОРИ вдалося оперативно отримати постанови про утворення ДВК та додаток до них.

Наприклад, на сайті ЦВК від ОВК №69 (центр – Мукачево) остання оприлюднена постанова датована 11 квітня. Від ОВК №68 (центр – Ужгород) є постанови і від 14 квітня, однак постанова про утворення ДВК – відсутня, а ті, що є – не відриваються. Від ОВК №70 (центр – Свалява), №71 (центр – Хуст), №72 (центр – Тячів), №73 (центр – Виноградів) на сайті Центральної виборчої комісії наразі не оприлюднено жодної постанови.

 
 

 

 

Як вже повідомляла ОПОРА, станом на 13 квітня у всіх шести окружних виборчих комісіях на Закарпатті виникла проблема із нестачею людей на місця членів ДВК від кандидата у Президенти Петра Порошенка, а десь – і від обох кандидатів. Однак вже станом на 15 квітня, за інформацією голів ОВК, всі ДВК були утворені.

Спостерігачам ОПОРИ вдалося доволі оперативно отримати від членів ОВК №68 (центр – Ужгород), №69 (центр – Мукачево), №70 (центр – Свалява), №72 (центр – Тячів), №73 (центр – Виноградів) постанови із додатками про утворення ДВК. Постанови ОВК №71 (центр – Хуст) спостерігачу ОПОРИ надали 18 квітня.

В ОВК №69 на вимогу спостерігачки ОПОРИ оприлюднити постанову про утворення ДВК разом із додатками, надали випуск місцевої газети “Меркурій” від 17 квітня, де на сторінках від 3 до 18 опублікований склад ДВК. В опублікованому варіанті постанови №141, яка датована 14 квітня, не вказані члени ДВК, які делеговані власне від ОВК. Тож, як видно із постанови, станом на 14 квітня в утворених ДВК округу №69 абсолютна більшість членів були такими, що подані  кандидатом Володимиром Зеленським. Від Петра Порошенка у створених ДВК нараховувалося лише двоє представників, один із яких включений до керівництва комісії.

Прикметно, що ДВК 210017, 210019, 210021, 210029, 210030, 210031, 210032  були станом на 14 квітня створені всього лише із двох членів за поданням лише кандидата Петра Порошенка. Відповідно, один із них був призначений головою комісії, інший – “рядовим” членом.

 

Згідно із даними постанов, що є у розпорядженні спостерігачів ОПОРИ, по округу№68 у ДВК працюватимуть 337 осіб за поданням кандидата на пост Президента Петра Порошенка, 778 – від кандидата Володимира Зеленського та 913 за поданням окружної виборчої комісії.

По округу №70 у дільничних виборчих комісіях працюватимуть 1 271 особа від кандидата на пост Президента Володимира Зеленського, 654 особи від кандидата Петра Порошенка та 637 осіб за поданням голови окружної виборчої комісії. 

У дільничних виборчих комісіях округу №71 працюватимуть 765 членів від кандидата Володимира Зеленського, 206 – від кандидата Петра Порошенка та 559 за поданням голови окружної виборчої комісії.

У ДВК округу №73 працюватимуть 785 осіб за поданням кандидата Володимира Зеленського, 223 особи – від кандидата Петра Порошенка, 858 – за поданням голови ОВК.

В окрузі №72 працюватимуть в ДВК 685 осіб від кандидата Володимира Зеленського, 385 – від кандидата Петра Порошенка, 547 – за поданням голови ОВК.

За інформацією спостерігача ОПОРИ, між членами комісії ОВК №70 (центр – Свалява) та представниками місцевого осередку ВО “Батьківщина” виникли непорозуміння. Представниця “Батьківщини” Мирослава Левко запевняє, що близько 40 осіб, які були членами ДВК від кандидатки Юлії Тимошенко під час голосування 31 березня цього разу записали до складу комісій без їхнього відома та згоди.

“Майже у кожну комісію подали людей без їхньої згоди, без заяви, без даних, без нічого. Просто їх додали до складу ДВК за поданням голови окружної виборчої комісії навіть не повідомивши про це людей. Їх збирають на засідання, але ці люди працювати не будуть. По-перше, вони є представниками Юлії Тимошенко, тому ми відмовилися працювати з самого початку. Але таких багато, їх по двоє на дільниці, десь троє”, – розповіла у коментарі комунікаційниці ОПОРИ, членкиня Свалявського осередку ВО “Батьківщина” Мирослава Левко.

Крім цього, спостерігачі ОПОРИ відвідали кілька ДВК особисто, аби зрозуміти чи комісії запрацювали вчасно. ДВК № 210143 (вул.Карпатська, 27, смт Воловець, Воловецький р-н), відвідання ДВК № 210141 (вул.Фабрична, 2, смт Воловець, Воловецький р-н,) та № 210142 (вул.Пушкіна, 7, смт Воловець, Воловецький р-н). У всіх згаданих комісіях не вистачає  2-3 людей, але перші засідання провели, кворум був, члени прийняли присягу.

У ДВК №210010 (просп.Свободи, 17, с.Велика Бакта) не вистачало п'яти членів комісії, однак наразі нестачу вже закрили, члени ДВК прийняли присягу. У ДВК №210669 (пл.Кошута, 1, м.Берегове) членів вистачає, усі вони прийняли присягу.

Згідно з частиною 8 стаття 85 Закону України “Про вибори Президента”, окружна виборча комісія не пізніш як за п'ять днів до дня повторного голосування за поданням кандидатів на пост Президента України, які включені до виборчого бюлетеня для повторного голосування, формує новий склад дільничної виборчої комісії у кількості: 1) для великих дільниць – 16 осіб (по вісім осіб від кожного кандидата на пост Президента України, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування); 2) для середніх дільниць – 14 осіб (по сім осіб від кожного кандидата на пост Президента України, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування); 3) для малих дільниць – 12 осіб (по шість осіб від кожного кандидата на пост Президента України, включеного до виборчого бюлетеня для повторного голосування).

Відповідно до частини 9 статті 85 цього ж Закону, кандидати на пост Президента України, які включені до виборчого бюлетеня для повторного голосування, або їх довірені особи у відповідних територіальних округах не пізніш як за вісім днів до дня повторного голосування вносять до окружної виборчої комісії подання стосовно кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, а відповідно до абзацу 2 частини 12 статті 85 Закону, у разі якщо кандидат на пост Президента України не використав можливість подати встановлену кількість кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії у строки, передбачені частиною дев'ятою цієї статті, окружна виборча комісія формує склад дільничної виборчої комісії у кількості, визначеній частиною восьмою цієї статті, за поданням голови відповідної окружної виборчої комісії на підставі пропозицій членів окружної виборчої комісії.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

ОПОРА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

81 − = 78