Культура

Коштовна історія. Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького уперше має календар зі своїми скарбами

 

Одні з найкоштовніших експонатів безцінної колекції головного музею Закарпаття прикрасили настінний календар на 2019-й рік.

Він має назву “Коштовна історія” і показує справді видатні речі. Частину цих експонатів, які зберігаються в фондах, відвідувачі не бачили, або мали таку нагоду лише під час виняткових подій. А на обкладинці – предмети, які показують уперше, вони ще ніколи не були виставлені в експозиції. Це золоті прикраси зі скарбу XVI – XVII cт., знайденого у селі Паладь-Комарівці (Ужгородський район) у 2017-му році: нашивка на жіночий головний убір та перстень.

“Коли виникла ідея зробити календар, присвячений Краєзнавчому музею, можна було піти простішим шляхом і показати оселю закладу Ужгородський замок, й щось загальне про експозиції, чи дати одночасно багато всього. Але я запропонував показати те, що бачать менше, і зробити серію фото про скарби музею, приділити максимальну увагу до кожної речі. Обрати було непросто – колекції музею багатющі. Відзняв експонатів більше, ніж ви бачите в календарі, тим паче, що це було дуже цікаво: майже торкатися оригіналів речей, деяким з яких більше трьох тисяч років, й які мають видатну історичну цінність. Сконцентруватися ж вирішили на тому, що якнайкраще презентує історію Закарпаття як тривалу, цікаву, навіть заплутану, багатонаціональну і, власне, коштовну”, – розповідає автор концепції календаря і світлин фотограф Сергій Гудак.

З-поміж десятків експонатів обирали найбільш презентабельні й історично, і візуально. Серед них – шабля трансільванського князя і польського короля Іштвана Баторі, 1576 р., з колекції ТиводараЛегоцького; про цей скарб мріє не один музей Європи. На сторінці лютого представлені римські монети ІІІ століття. Травень – елементи кінської упряжі, які Марія Терезія подарувала єпископу Мукачівської греко-католицької єпархії Андрію Бачинському 1775 р., і вони, до речі, синьо-жовтої барви. Червень – Мукачівський Псалтир XIV-XV ст., рукопис на пергаменті. У серпні – бронзовий меч Х ст. до н. е., зі скарбу, знайденого в с. Негрово (Іршавський район). Лицарські обладунки, цікаві предмети побуту, коштовні прикраси… Кожен місяць – це унікальний предмет чи комплект, який стосується історії нашого особливого краю, показаний якнайдетальніше.

Строгий і стильний дизайн календаря, який покликаний підкреслювати скарби музею, виконав дизайнер Олег Олашин. Непросте замовлення випустив друком Поліграфцентр “Ліра”, і приємно, що такої високої якості вдалося досягти в Ужгороді. Замовник календаря – ТОВ “Ужгородський замок”, мета проекту – надихнути до вивчення минувшини Закарпаття та відвідин його найцікавіших куточків, у тому числі власне замку старовинної фортеці, серця міста.

Календар “Коштовна історія” покликаний довести, що Закарпатський краєзнавчий не тільки вповні може пишатися своїми експонатами, але й належить до когорти кращих музеїв Центральної Європи. Тепер у кожного є змога прикрасити свою оселю або офіс елегантним календарем зі скарбами нашої історії, дізнатися більше про розкіш колекцій Краєзнавчого музею.

Придбати календар “Коштовна історія” можна у сувенірній крамниці на території Ужгородського замку, у книгарнях Ужгорода, а також звернувшись у приватні повідомлення до авторки ідеї Маргарити Мощак і координаторки проекту Алли Хаятової. До речі, незабаром на сторінці музею у facebook буде розіграш календаря “Коштовна історія”, візьміть участь і отримайте подарунок!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

30 − = 28