23 мільйони декларацій та більше тисячі лікарень. Медреформа-2018 у цифрах

Опубліковано:

Наприкінці 2018 завершилася третя хвиля подання заяв на укладення договорів з Національною службою здоров'я України (НСЗУ). За її результатами 95% комунальних закладів первинки з 2019 року переходять на нову модель фінансування. Це 994 комунальних, 110 приватних заклади і 103 ФОПа.

У Донецькій, Миколаївській, Чернігівській, Івано-Франківській областях та місті Києві партнерами НСЗУ зголосилися стати всі 100% медзакладів первинної допомоги. У Сумській та Житомирській області заяви подали 98% комунальних закладів. Високі показники в Харківській, Тернопільській, Чернівецькій областях. Там заяви на укладення договору з НСЗУ подали 97% комунальних медичних закладів. Загалом, з наявних в Україні комунальних некомерційних підприємств, де працюють сімейні лікарі, педіатри та терапевти, 95% долучилися до змін в системі охорони здоров'я. У 2019 вони перейдуть на нову модель фінансування.

У закладах-партнерах НСЗУ свого лікаря обрали понад 14 мільйонів людей. І за ними у 2018 році в заклади прийшли за новими правилами вже 3,5 мільярди грн. Загалом, декларації з лікарями підписали 23 мільйони громадян України. Найвищий рівень укладання декларацій – на Вінниччині. Там свого лікаря обрали 74% мешканців – 1 169 217 осіб. І практично всі ці декларації вже оплачує Національна служба здоров'я. Загалом комунальні заклади первинної допомоги Вінницької області отримали за договором з НСЗУ 280 мільйонів гривень. 69% мешканців визначилися зі своїм лікарем у Полтавській та Хмельницькій областях. І привели у заклади відповідно 245 і 189 мільйонів гривень. Так гроші дійсно “пішли” за пацієнтом. Вільний вибір свого лікаря тепер справа кожного.  

Практично всі заклади у новій системі за договором з НСЗУ отримують більше, ніж раніше за субвенцією. Зарплати лікарів та медсестер зросли вдвічі-втричі: нова модель фінансування спрацювала. Трансформація первинки відбувається за  оптимістичним сценарієм. В ньому був доволі несподіваний, чемпіонський початок – коли в першу хвилю договір уклав аж 161 заклад. Замість 50 очікуваних. Були і справді героїчні повороти – коли в реформу зайшла прифронтова Мар'їнка. І моменти, які переповнювали гордістю – коли молоді лікарі, отримавши гідну зарплату, відмовилися від свого  попереднього плану виїхати за кордон і продовжили працювати в рідних містечках. Не обійшлося і без інтриги: великі міста – Харків, Запоріжжя, Одеса – довго зволікали з підписанням договору з НСЗУ. Зараз у сюжеті – кульмінація. Понад 1000 закладів первинної медичної допомоги успішно подали заяви у грудні 2018-го і до кінця січня 2019-го укладуть договір з НСЗУ та почнуть фінансуватись за новими прозорими правилами.  

Зокрема, лікарі Міжгірського центру первинної допомоги, що єдиний із Закарпатської області уклав договір з НСЗУ ще у першу хвилю, тепер отримують 18 000 грн замість 5 000.

У Тарутинському центрі первинної допомоги  Одеської області, який уклав договір з НСЗУ у серпні 2018, не вистачало лікарів. До питання підключилася місцева влада. Та запропонувала лікарям, які приїдуть працювати в Тарутино, будинок та серйозні підйомні. І лікарі поїхали. Їх обирають пацієнти, лікарі формують практику, НСЗУ – оплачує кошти. За жовтень, листопад та грудень заклад отримав 4 мільйона гривень, яких вистачає і на зарплати персоналу, і на оновлення оснащення закладу.

Якщо у Тарутино зміни відбуваються завдяки місцевій владі, то в містечку Лозова на Харківщині – всупереч. Центр первинної допомоги у Лозовій не підписав договір ні в першу, ні в другу хвилю. Місцева влада блокувала рішення про автономізацію закладу, проте лікарі двічі приходили на сесію районної ради і вимагали прийняття рішення. Зрештою місцева рада таки прийняла рішення. Лозоватський центр первинної допомоги автономізувався і успішно подав заяву на укладення договору з НСЗУ. У 2019 центр уже буде отримувати кошти за принципом “гроші йдуть за пацієнтом”.

У Новій Водолазі, яка лише за 120 км від Лозової, центр первинної допомоги вже у перші місяці роботи за новою моделлю отримав вдвічі більше коштів. Зарплата лікаря з оптимальною кількістю пацієнтів склала майже 20 000 грн.  

Всім українським медичним закладам ще є, куди зростати – за кількістю декларацій та за розміром виплат. Але реформа – це не тільки про гроші, це і про сервіс та професіоналізм. Бо заклад і лікаря в ньому обирає пацієнт. Тож треба бути гідними цього вибору.

Олег Петренко, голова Національної служби здоров'я України

VoxUkraine, для “Про Заходу”

Про Захід