На сайтах РДА Закарпаття позитивно згадують про партії та піарять нардепів за «благодійність»

Опубліковано:

 

Протягом трьох тижнів грудня на сайтах Великоберезнянської, Берегівської, Рахівської та Міжгірської РДА, а також на веб-сторінках Виноградівської та Воловецької районних рад Закарпатської області з'являлися матеріали, в яких у позитивному контексті згадуються партії, що представлені у парламенті, а також окремі депутати. Такі випадки спостерігачі ОПОРИ зафіксували шляхом моніторингу сайтів усіх районних адміністрацій та рад області. Те, що на офіційних сторінках органів державної та місцевої влади інформується у стилі “похвали” про окремих потенційних учасників майбутніх президентських та парламентських виборів, може свідчити про надання з боку органів публічної влади переваги певним політичним силам.

На сайті Великоберезнянської районної державної адміністрації 20 грудня розмістили матеріал із назвою “Відкриття районної ялинки”. У ньому йдеться про те, що місцеві діти отримали з нагоди свята солодкі подарунки, які були куплені за підтримки двох політичних партій – “Блоку Петра Порошенка “Солідарність” та “Відродження”.

 

 

Крім цього, на сайті Берегівської РДА 21 грудня з'явилося повідомлення“Подарунки школярам під ялинку”, де йдеться про те, що діти району отримають солодощі з нагоди свята. Також у статті зазначають, що для того, аби забезпечити дітей подарунками, керівництво звернулося до народного депутата України від партії “Народний фронт” Валерія Лунченка та депутата Закарпатської обласної ради від “БПП “Солідарність” Мирослава Білецького. У наступному абзаці повідомлення зауважують, що згадані депутати надали благодійну допомогу, і Берегівський район та місто Берегово отримали 6 500 подарункових наборів для учнів 1-4 класів.

 

 

Матеріал, який містить ознаки прихильного ставлення голови РДА до Президента, спостерігачі ОПОРИ зафіксували на сайті Міжгірської РДА. 20 грудня там розмістили матеріал “Квартира для дітей-сиріт”, в якому розповідають про багатодітну родину, що мешкає на Міжгірщині, якій до Дня Святого Миколая презентували житло – чотирикімнатну квартиру. У тексті вказують, що кошти на придбання житла район отримав згідно з Порядком та умовами надання у 2018 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання та забезпечення житлом дітей-сиріт, осіб з їх числа, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 15.ХІ.2017 р. за № 877.  Однак крім цього у тексті зафіксовано, як голова Міжгірської РДА Василь Юрик висловлює подяку голові Закарпатської ОДА Геннадію Москалю за сприяння у придбанні житла для дитини-сироти, а також Уряду та Президенту України за ініціювання даних Програм.

 

 

Ще в одному матеріалі на сайті МіжгірськоїРДА Традиційна благодійно-мистецька акція “Під оберегом Святого Миколаяйдеться, що діти пільгових категорій Міжгірщинина святі отримали подарунки від народного депутата України з депутатської групи “Відродження”Михайла Ланя.

 

 

Також “благодійну” діяльність Михайла Ланя згадують на сайті Воловецької районної ради, де інформують, що народний обранець долучився до придбання подарунків до Дня Святого Миколая для вихованців ДНЗ та шкіл району.

 

 

Статтю про будівництво спортивного майданчика у Виноградівській ЗОШ №3 зі згадкою про “благодійність” депутата Закарпатської обласної ради від партії “Відродження” Владіслава Поляка розмістили на сайті Виноградівської райради.

 

(фото із сайту Виноградівської райради)

На сайті Рахівської РДА у матеріалі “Свято Миколая юні закарпатці зустріли з родиною Президента” розповідають, що подружжя Порошенків приймало талановитих гостей із усієї країни, від Закарпаття свято відвідали четверо дітей. Також у статті вказують, що під час зустрічі діти отримали подарунки від родини Президента – вітальну листівку та пам'ятну медаль.

 

(фото з сайту Рахівської РДА)

 

В описаних кейсах ми бачимо, що на сайтах органів влади міститься контент, який, щонайменше, демонструє прихильність керівництва РДА до певних політичних сил,– зазначає координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській областіЯрослав Гулан.Варто наголосити, що так звана благодійна діяльність не є обов'язком депутатів парламенту чи місцевих рад. Якщо останні таку проводять, це є їх особистою ініціативою. А інформування про таку “благодійну діяльність” на сайтах органів державної чи місцевої влади у позитивному контексті може свідчити про піар за рахунок платників податків. Якщо ж подібні дії фіксуватимуться у час офіційної виборчої кампанії, то появу контенту із позитивними згадками про політичні сили чи їх представників на сайтах РДА уже слід аналізувати на предмет прихованої чи відкритої агітації.

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Валерія Шапіро зазначає: Напередодні початку виборів активізація з боку представників політичних сил своєї благодійної діяльності може бути розцінена як дочасна агітація. Так, у своєму зверненні ЦВК наголосила: “Центральна виборча комісія закликає всіх суб'єктів виборчого процесу утриматися від дочасної агітації та неухильно дотримуватися загальновизнаних міжнародних стандартів проведення виборів і створити умови для проведення дійсно змагального процесу”. Зокрема, за Законом “Про вибори Президента України”забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей.

Незважаючи на те, що згідно зі ст. 37 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” місцеві органи влади взаємодіють з політичними партіями для забезпечення прав і свобод громадян, задоволення їх соціальних, економічних, культурних та інших інтересів, інформаційні ресурси місцевих органів влади мають інформувати безпосередньо про свою діяльність, про стан ринку праці, правового інформування і виховання населення, про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій за певних обставин. У разі якщо якісь політичні сили чи певні кандидати проводять благодійні акції, то логічно інформувати про такі події за рахунок власних коштів політичних сил на власних сайтах, сторінках тощо, – зазначила вона.

ОПОРА нагадує, що згідно з пунктом 2 статті 10 Закону України “Про державну службу”, державний службовець не має права демонструвати свої політичні погляди та вчиняти інші дії або бездіяльність, що у будь-який спосіб можуть засвідчити його особливе ставлення до політичних партій і негативно вплинути на імідж державного органу та довіру до влади або становити загрозу для конституційного ладу, територіальної цілісності і національної безпеки, для здоров'я та прав і свобод інших людей.

 

Про Захід