Закарпаття: в ефірах місцевих телеканалів з’явилися сюжети із ознаками джинси

Опубліковано:

 

Протягом листопада та перших двох тижнів грудня у випусках новин закарпатських місцевих телеканалів з'явились сюжети, які позитивно висвітлюють діяльність, ідеї та бачення розвитку країни окремих потенційних учасників президентських виборів чи партійних лідерів. Подібні сюжети Громадянська мережа ОПОРА зафіксувала шляхом моніторингу закарпатських телеканалів.

До моніторингу увійшли випуски новин 6 телеканалів області: “М-студіо”, “Перший Кабельний”, “Sirіus”, “Uzhinform”, “21 канал” та “UA суспільне: Закарпаття”. У листопаді найбільше політичних сюжетів, які містили ознаки джинси – прихованої політичної реклами, – ОПОРА зафіксувала у випусках новин “Першого Кабельного”, а саме 17 сюжетів, де йшлося про політсилу “За життя” і,  зокрема, – її лідера – Вадима Рабіновича та місцевих політиків цієї партії.

Наприклад, у програмі “Час Пік” за 1 листопада міститься сюжет із назвою “Правова допомога” (4;46) про те, що голова Берегівського районного осередку партії Віталій Роман та заступник голови Берегівської міської організації політичної партії “За життя” Степан Кеменяш провели спільний прийом громадян. У сюжеті із назвою “Свобода слова” (8:33) на телеканалі “Перший Кабельний” 7 листопада Вадим Рабінович виступив щодо закриття телеканалів та безпеки українських журналістів. У сюжеті “Політичне об'єднання” (9:49) від 14 листопада йде мова про заяву лідера політичної платформи “За життя” з пропозицію політикам  України об'єднатися, “аби зупинити економічне свавілля”. У цьому ж випуску новин вийшов сюжет  “До святині” (16:55) про те, що закарпатські вірники із Перечинського району відвідали монастир на Тернопільщині завдяки підтримці представників політсили “За життя”.

Слід наголосити, що подібної детальної інформації про дії представників інших політичних сил в ефірі “Перший Кабельний” телеканалу не зафіксовано.

У новинах за листопад можна побачити 13 сюжетів із ознаками джинси й у ефірі телеканалу “М-студіо”. Здебільшого це сюжети на користь “Радикальної партії Олега Ляшка” та “ВО “Батьківщина”, автори матеріалів переважно не вказуються. В окремих сюжетах камера оператора концентрує увагу глядача на партійній символіці.

До прикладу, у сюжеті із назвою “Скасувати тарифи” (3:43) в ефірі програми новин “ЧАС” від 7 листопада, проінформували, що лідер “Радикальної партії Олега Ляшка” зареєстрував постанову про скасування рішення уряду щодо нових тарифів на газ. Ведуча наголошує, що таким чином команда Ляшка намагається боротися із високими тарифами. У випуску новин за 12 листопада у сюжеті “Газові питання” (0:40) йдеться про одну із заяв очільниці “ВО “Батьківщина” Юлії Тимошенко, що наступного дня після президентських виборів люди отримуватимуть газ українського видобування.

За два тижні грудня в ефірі “Першого Кабельного” ОПОРА зафіксувала 6 сюжетів, які містять ознаки прихованої політичної реклами. Мова йде про політичну силу “За життя” та її лідера.  Наприклад, у програмі “Час Пік” за 3 грудня вийшов сюжет “Злетіли в рейтингу” (8:37) з заявою Вадима Рабіновича про те, що “Політична платформа “За життя” виграє вибори до Верховної Ради.

Також у грудні 8 сюжетів в ефірі “М-студіо” містили ознаки “джинси”, серед них 7 стосувалися діяльності та ідей потенційної кандидатки на пост Президента, лідерки політичної сили “ВО “Батьківщина” Юлії Тимошенко, ще один висвітлює діяльність лідера Радикальної партії Олега Ляшка.

У програмі “ЧАС” за 4 грудня є сюжет Ухвалити постанову (1:40) про те, що “ВО “Батьківщина” вимагає від парламенту скасувати нові тарифи на газ для населення. У випуску програми “ЧАС” за 5 грудня є сюжет “Позвітували” (2:54), у якому розповідається про роботу команди Олега Ляшка за 4 роки. У цьому ж випуску новин є сюжет про візит до області лідера партії “Основа” Сергія Тарути із назвою Робочий візит (4:58) про візити політика у область, зустріч із місцевими журналістами тощо. Однак у сюжеті можна помітити доволі розлогі думки представників партії як про їх політичну силу, так і певні меседжі. Відтак у сюжеті помітні ознаки прихованої політичної реклами.

Крім цього, у ефірі телеканалу “М-студіо” час від часу з'являються згадки у сюжетах про 3 народних депутатів від Закарпаття – Валерія Лунченка, Василя Петьовки та Роберта Горвата. У цих новинах, як правило, згадки про депутатів не нейтральні, а у позитивному ключі  Наприклад, таке можна помітити у випуску новин за 23 листопада, де є сюжет “Візит головного дорожника України”, (9:22)

“Те, що у випусках новин є увага лише певним політичним силам, при цьому доволі детально розповідають про ідеї чи думки їх лідерів, говорить, щонайменше, про незбалансоване висвітлення інформації, порушено принцип подачі інформації у нейтральному контексті, – зазначає координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області Ярослав Гулан. – Якщо ж телеканали отримують гроші за висвітлення позитивної інформації про політиків і не маркують, що такий контент на правах реклами – це вже ознаки порушення Закону “Про рекламу”. Якби такі позитивні сюжети виходили в ефір у період виборчої кампанії щодо уже зареєстрованих кандидатів, можна було б перевірити, чи не містить відеосюжет ознаки агітації. Агітація, у розумінні Закону “Про вибори Президента України” – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата. Сюжети із позитивною інформацією про кандидатів безперечно можуть спонукати телеглядача голосувати за них. Цей же Закон містить конкретну вимогу до ЗМІ – збалансовано висвітлювати коментарі всіх партій, які є суб'єктами виборчого процесу та кандидатів на пост Президента України щодо подій, пов'язаних із виборами”.

ОПОРА  нагадує, прихована реклама забороняється українським законодавством. У Законі “Про рекламу” (стаття 9 частина 3) це питання регулюється так: “Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою “Реклама” чи “На правах реклами”. Прихована реклама прямо забороняється 5 пунктом цієї ж статті.

 

Про Захід