Нові тарифи: скільки українців прийдуть за субсидіями та чи вистачить грошей у бюджеті 2019

Опубліковано:

З 1 листопада 2018 року ціну на газ для населення збільшили на 23,5%,  з 6,96 грн до 8,59 грн за кубометр. Керівник житлово-комунальних програм громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко аналізує, як зміна ціни на газ вплине на кількість отримувачів субсидій – і що це означатиме для бюджету держави.

Підвищення ціни на газ для населення з 1 листопада відіб'ється у нових платіжках: зросте ціна на тепло та гарячу воду. Зростання повинно відбутися на 14-16% залежно від конкретного технологічного процесу на підприємстві, яке виробляє тепло.

Найбільші суми українцям зараз доводиться викладати за централізоване теплопостачання. Індивідуальне опалення (наприклад, за допомогою газового котла) наразі коштує дешевше, хоча це неправильна система: в ідеалі ціна централізованого теплопостачання має бути нижчою.

Але головним наслідком підвищення ціни на газ для населення і, відповідно, тарифів на тепло та гарячу воду стане відчутне зростання кількості субсидіантів. Наразі субсидії отримують 3,2 млн домогосподарств.  

Зараз важко оцінити, яка кількість українців намагатиметься податися на субсидію і який відсоток заявників насправді її отримають. Це залежатиме в першу чергу від того, чи не буде введено додаткових критеріїв для отримання субсидій. Отримати субсидію стане важче, якщо при перевірках почнуть враховувати, наприклад, наявність у заявника банківських депозитів.

Нагадаємо, наразі умови отримання субсидії є наступними:

Потреба встановлювати більш жорсткі умови отримання субсидій пояснюється серйозною проблемою: коштів на субсидії у бюджеті щороку закладається недостатньо. У 2018 році держава виділила на субсидії 71 млрд гривень, а у проект бюджету на 2019 рік закладено усього 55 млрд. На мою думку, цього буде замало – особливо враховуючи високу вірогідність того, що протягом найближчого року ціни на газ буде збільшено ще двічі: у квітні та в жовтні 2019 року.

Як саме зросте потреба українців у субсидіях та, відповідно, державні витрати на них, зараз сказати важко.

Цифри залежатимуть, по-перше, від критеріїв для отримання субсидій, по-друге – від того, коли і на скільки зросте ціна газу протягом року, і по третє – від рівня доходів населення (якими будуть зарплати та пенсії у 2019 році).

Загалом, якщо відбудеться підняття ціни на газ для населення до ринкової, то, за моєю попередньою оцінкою, кількість  субсидіантів може зрости приблизно на 40 відсотків від поточних 3,2 млн. Це вимагатиме від держави збільшення суми, закладеної у бюджеті-2019 на субсидії.

Тетяна Бойко, керівник житлово-комунальних програм громадянської мережі ОПОРА

VoxUkraine, “Про Захід”

Про Захід