Як зробити освіту доступнішою для національних меншин краю радилися в Ужгороді

Опубліковано:

Як зробити освіту доступнішою для національних меншин краю радилися в Ужгороді представники педагогічної громадськості, громадських організацій угорської спільноти на базі ЗОШ I-III ступенів ім. Дойко Габора. Захід організовано за підтримки міносвіти України та Ради Європи. Йшлося про виконання положень Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, про забезпечення права на навчання рідною мовою. Участь у заході взяли голова обласної ради Володимир Чубірко, експерт Ради Європи Лігіта Грігуле, директор департаменту загальної та дошкільної освіти міносвіти України Юрій Кононенко, директор департаменту освіти та науки, молоді та спорту ОДА Михайло Мотильчак.

Володимир Чубірко відкриваючи захід зазначив, що на Закарпатті століттями мирно проживають нацменшини і наш край може стати прикладом для інших регіонів країни. “Ми живемо як одна сім'я, разом вирішуємо наші проблеми. В нас, в населених пунктах, де проживає угорська громада ніколи не виникало проблем з використання рідної мови. Тепер є актуальним є питанням вивчення на належному рівні державної мови, адже ми прагнемо, щоби нацменшини були інтегровані в суспільство. Для цього маємо потужну базу – близько ста навальних закладів, де вивчають угорську мову. Ми маємо все зробити, щоби угорці жили й працювали тут, а молодь не емігрувала. Ми можемо навчати українців угорською, а угорців – української. Чим більше мов ми будемо знати, тим більше можливостей відкриватиметься перед нами”, – зазначив керівник облради.

Також Володимир Чубірко повідомив, що завтра у Угорщині з головою загальних зборів області Соболч-Сатмар-Берег Оскаром Шестаком обговорить можливість гуманітарної співпраці між нашими регіонами, в тому числі й в освітній галузі.

Лігіта Грігуле зазначила що Європа велику увагу акцентує на дотримання прав національних меншин. “Ми не будемо диктувати як вам жити. Це політика вашої держави. В Латвії створена система багатомовної освіти. Можливо цей досвід стане і вам в нагоді, і готові ваші досягнення імплементувати в себе. Мови треба вивчати краще і ефективніше в школах. Завдяки цьому відкриються нові перспективи для підростаючого покоління”, – вважає експерт Ради Європи.
Юрій Кононенко повідомив, що тиждень вивчав систему викладання державної мови на Берегівщині та Виноградівщині, і вважає, що тут ведеться системна робота щодо задоволення освітніх проблем національних меншин.

“Ми вважаємо, що українська держава гарантує права національних меншин вивчати рідну мову. Ми дотримуємося вимог Європейської хартії регіональних мов у сфері навчання, але це не значить, що проблем не існує. Дуже приємно, що експерти Ради Європи долучаються до наших проектів. Ми маємо використовувати кращі практики європейських країн”, – відзначив директор департаменту міносвіти.

Планується, що за результати консультацій експертами буде розроблено рекомендації для навчальних закладів.

Прес-служба облради


Про Захід