Як закарпатцям не потрапити “на гачок” шахраїв

Опубліковано:

 “Шахрайство – це заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою, – каже заступник начальника Хустського МВ УМВС–начальник слідчого відділення підполковник міліції Василь Гричка.

Василю Васильовичу, яка стаття Кримінального кодексу передбачає відповідальність за шахрайство?

-Ст.190 Кримінального кодексу України. Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) – карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років. Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, – карається позбавленням волі на строк від п'яти до дванадцяти років з конфіскацією майна. Шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки – карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Скільки шахрайств зареєстровано з початку року працівниками міліції Хуста, наведіть кілька прикладів?

– З початку року нами зареєстровано 65 шахрайств. На одному з підприємств службові особи шахрайським способом заволоділи коштами в сумі більше 18 тисяч євро. Працівник іншого підприємств за кругленьку суму запропонував свої послуги, гроші від людей взяв, а обіцянку не виконав. Житель Хуста на банківську карточку переказав близько двох тисяч гривень за велосипед, і досі немає ні грошей, ні велосипеда. Інший житель Хуста за дизельне паливо виманив гроші в сумі близько 22 тисяч гривень. Житель Черкаської області виманив від місцевого підприємця 40 тисяч доларів, а тепер зустрічі з ним уникає. Ще можна багато таких прикладів навести.

Як уникнути шахрайства в Інтернеті?

– Найпоширенішими видами шахрайства є купівля товарів, розміщених на дошках оголошень, в Інтернет-магазинах, на Інтернет-аукціонах, так би мовити, по системі скидок чи у передсвяткові дні, за системою передоплати коштів за замовлений товар. Все це дає умови для шахраїв не дотриматись угоди покупки. Кількість таких випадків зростає з кожним днем. Попередженням даного виду шахрайства є проведення розрахунку тільки після того, як ви отримаєте товар і впевнитесь, що замовлений вами товар відповідає вашому бажанню та якості.

-Надайте декілька порад, як людям не стати жертвою шахрая?

– Не впускайте сторонніх у своє житло. Не довіряйте незнайомцям, що пропонують допомогу. Використовуйте тільки відомі Інтернет-магазини й Інтернет-аукціони, які мають добру репутацію. Розраховуйтеся за товар тільки після його надходження. Використовуйте ресурси, якими користувалися ваші знайомі, родичі, що отримали замовлений товар і у них немає скарг на нього.

– Якщо людину ошукали , куди їй потрібно звернутись?

– Вона повинна вчасно звернутися до правоохоронних органів; зберегти всю інформацію про особу, з якою контактувала під час здійснення домовленостей про продаж чи покупку товару , а також зберігати документи, що підтверджують перерахунок коштів.

Агнеса Куртяк
Хустський МВ УМВС


Про Захід