Українці у Франції вчилися, як треба розбудовувати демократію в Україні

Опубліковано:





У липні цього року на Львівщині провели Семінар Ради Європи, темою якого став “Розвиток місцевої демократії”. Участь у ньому взяли 4 закарпатців: 3 депутатів Ужгородської райради та керівник МК закарпатської обласної організації партії “УДАР” Денис Ман. Впродовж кількох днів на семінарі розглядали питання, актуальні для українського місцевого самоврядування. Зокрема, говорили про те, чи варто дозволяти громадянам голосувати з 16 років, аналізували закордонний досвід проведення референдумів та розглядали Європейську Хартію місцевого самоврядування.

Подібні тренінги пройшли і в інших регіонах України. Як підсумок цих заходів, Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи минулого тижня організував навчальну поїздку для молодих лідерів до Страсбурга, яка відбулася 3-6 листопада. До списку учасників потрапили українські посадовці, громадські активісти, журналісти з різних регіонів. Серед них – і керівник УДАРної “молодіжки” Денис Ман, який представляв Закарпаття.

За 4 дні перебування у Франції та Німеччині члени української делегації зустрічалися із мерами європейських міст та депутатами місцевих рад, відвідували європейські інституції, брали участь в обговореннях різних актуальних тем, що стосуються розвитку демократії.

Ідея нової виставки в Європейському Домі -про Євромайдан та АТО

У перший день українці відвідали Дім Європи, де побували у виставкових залах, що розповідають про роль Страсбурга у встановленні демократії на континенті. Там наші співвітчизники запропонували організувати експозицію, присвячену подіям Євромайдану та АТО. Крім цього, відбулася зустріч із керівником Конгресу Ради Європи Жан-КлодомФреконом, який наголосив, що участь України у роботі Ради – дуже важлива. Також пан Фрекон зазначив, що тут засуджують анексію Криму і не приймають псевдовиборів у Донецьку та Луганську.

Зустріч з росіянами: національні інтереси, Новоросія й образи за Крим

Особливу увагу на Форумі звертали на стосунки українського та російського народу. Так, 4 листопада відбувся круглий стіл, до якого запросили обидві сторони, а також представників Грузії. “Це було цікаве обговорення. Пробували розібратися у тому, чому ми не розуміємося і як знайти розумний вихід із ситуації. Та це, на жаль, виявилося занадто складним завданням…”, – розповідає Денис Ман.

За його словами, розпочавши засідання, росіяни відразу запропонували не чіпати тему Криму, мовляв наші “можуть образитися”. А потім пообіцяли, що допоможуть українцям відновити міжнаціональну дружбу у форматі “Росія-Білорусь-Україна”, адже це – “єдиний національний інтерес Росії”. Врешті-решт, один із “прогресивних” представників сусідньої держави закликав схаменутися і не розстрілювати мирне населення в… “Новоросії”!

“Ця фраза обурила весь зал! Наші сусіди, до речі, ті, яких називають “прогресивною” групою (у її складі був і продюсер “Дождя”), не схотіли шукати порозуміння. Вони гнули свою лінію – про те, що в Росії є національні інтереси і вони – у створенні єдиного простору Україна-Росія-Білорусь. Від цих інтересів відмовлятися не хочуть… Мені здається, Європа потребує українського “рупору”, бо російська пропаганда на даний момент звучить набагато сильніше”, – каже Денис Ман.

Єдина газета й майже ужгородський “Турінформ” – зупинка “Саверн”

“Це маленьке французьке містечко з 12 000 населення. Мер міста каже, що йому вистачає часу ще й на роботу у Раді Європи. Президент об'єднання комун (об'єднання міст налічує 30 000 осіб) ще є мером одного з містечок біля Саверна. У місті 6 шкіл (1100 учнів). Існує посада голови гендиректора надання послуг. Публічність влади забезпечується місцевим журналом та сайтом міста. В місті лише одна газета. Є спеціальна туристична інформаційна організація, як у нас Турінформ. Депутатів – 33 особи, кандидатів завжди багато. Обираються вони за спеціальними списками. В адміністрації міста працює 230 службовців. 70 осіб опікується благоустроєм міста. В мера 9 заступників. В місті 180 громадських організацій, 45 з яких – спортивні. Є ще Молодіжна рада – 33 особи віком від 15 до 18 років. Існує також рада мудреців”, – розповідає ужгородський активіст.

Муніципальні збори молоді – зупинка “Кель”

Крім французьких міст, українська делегація відвідала Капельродек і Кель, що у Німеччині. За словами Дениса Мана, нам є, чого повчитися.
У місті Кельмісцеві адміністрації називають публічними, вони відкриті для всіх. Тут є муніципальні збори молоді. Їх стільки, як і дорослих. Молодь віком від 14 до 18 років обирається за окремими списками терміном на 2 роки. Фінансування молодіжних організацій складає €1,4 млн.

Голосування з 16 – зупинка “Капельродек”

“Капельродек – гарне містечко із 6000 населення. Заїжджали в місто і спостерігали за посадками садових дерев і винограду. Там якраз проходив винний фестиваль. Мер міста обирається на 8 років. Він очолює і раду, й адміністрацію. У раді представлені фракції 3-ох партій. Туди вибираються за окремими списками. Всього 18 депутатів (в Перечині, наприклад, 30 на 7 тисяч населення). Не обов'язково бути членом партій, щоб потрапитив раду. Є різні списки різних груп населення, і можна потрапити за квотою молоді чи, наприклад, бізнесу. Голосують тут виборці з 16 років. Явка на виборах складає 60-65%. Бюджет міста становить €14 000 000. Чим більший прибуток, тим більший податок з бізнесу. Загалом, мені це місто дуже сподобалося!”.

Дорогу молодим!

“Одним із основних напрямків руху на Форумі була тема залучення молоді до місцевого самоврядування. Ми слухали багато доповідей, брали участь в обговореннях цієї проблеми. Крім цього, відвідали міста, де молодь справді бере участь в управлінні міста. Нам до цього ще далеко, працювати треба багато, але маємо, до чого йти. Поїздка була дуже корисною для українців, адже ми переймали досвід європейських мерів та депутатів місцевих рад з підтримки демократії. Сподіваюся, всі успішно втілюватимуть набуті знання у себе вдома”, – каже Денис Ман.


Про Захід