Закарпатці з місії, яка шукає загиблих українських солдат на Донбасі, просять про допомогу

Опубліковано:





Сьогодні, 4 листопада, в Ужгороді відбулася зустріч з представниками гуманітарної місії з пошуку полеглих на Сході українських солдат.

Всеукраїнська громадська організація “Союз “Народна пам'ять” спільно з Міністерством оборони України та Національним військово-історичним музеєм України проводить унікальну гуманітарну місію в зоні АТО з розшуку та ексгумації тіл загиблих українських бійців та правоохоронців. За словами керівника ГО “Пошук-Захід” Олександра Русина за період з 2-го вересня цього року вже вдалося знайти і опізнати понад 150 осіб. Крім того, є кілька тіл, які важко опізнати через значні ушкодження.

За останній тиждень знайшли 14 військових у Шахтарську: це українські десантники, які натрапили на блок-пост сепаратистів. На місці захоронення знайшли документи військових, але тіла віддадуть родичам тільки після ДНК-аналізу, адже орієнтуватися тільки на документи не можна. В Україні створена єдина базу ДНК, в усіх обласних центрах можна скерувати звернення в міліцію з проханням провести таку експертизу: “Якщо співпадає ДНК тіла загиблих повертають родичам. Також звертаємося до закарпатців, якщо вони мають інформацію про краян, які загинули на Сході, нехай озиваються і ми будемо шукати”, − наголосив Олександр Русин.

Як пояснив волонтер, до цих пір вони займалися пошуком солдатів, які полягли у обох світових війна, але зараз, коли в Україні війна, з'явилися нові завдання: “Комусь необхідно це робити.” Наразі місія займаються пошуком тіл загиблих у Донецька область, зокрема в Старобельскому районі та на Саур-Могилі. На жаль, ще не вдалося домовитися про пошук загиблих на території Луганської області.

В місії працює 56 людей з усієї України, є й закарпатців. В одній групі за раз працює від 7-ми до 10-ти людей. Волонтери − це бізнесмени, колишні військові, сапери, пошуковці тощо. Втім відбувається постійна ротація добровольців, адже в таких умовах важко працювати більше тижня і фізично, і психологічно. Одна експедиція обходиться в 40-50 тисяч гривень. Всі кошти − це допомога волонтерів, певні фінанси виділяє і міністерство, але зовсім невеликі. “Необхідний спецодяг, респіратори, крім того, дуже багато грошей витрачається на бензин, адже за день долаємо понад 800 кілометрів. Довий час нас не хотіли страхувати, але нарешті вдалося вирішити цей аспект”, − пояснив Олександр Русин. − “Працюємо багато годин підряд, є два рефрижератори і вантажівки. На жаль, техніка ламається, тому, користуючись нагодою, хочемо звернутися до небайдужих з проханням про допомогу, зокрема, можливо хтось може видати нам в оренду вантажівку типу ГАЗ-66”.

Також він зауважив, що у пошуках їм допомагає місцеве населення, яке повідомляє про те, де можуть бути поховані солдати: “Голова села під Волновахою взяв на себе великий ризик, викопав на місцевому цвинтарі могили і поховав наших військових. При зустрічі він дуже вибачався перед нами, бо вони не змогли знайти для солдатів труни. Навіть серед сепаратистів є люди, які поважають нас за цю роботу, кажуть: війна війною, але солдат має бути похований”.

На території зони АТО з групами постійно перебувають представники псевдореспубліки ДНР, які спостерігають за тим, що саме роблять волонтери. Член організації Андрій Пйоса, відзначив, що останнім часом сепаратисти погано реагують, якщо в групі багато людей із Західної України: “До цього часу у нас не перевіряли документи, але зараз звіряють прописку”.

Про Захід


Про Захід